Fotoğrafla 3 Boyut Modelleme için Başarılı Bir Alternatif / Photofly


Microsoft Photosynth yazılımını daha önce tanıtmış ve kullanımını ayrıntılarıyla açıklamıştık. Bu yazılım her cepheden fotoğrafları çekilen nesneleri 3 boyutlu tek bir obje haline dönüştürüyor, açık mekanları içinde gezilebilir ortamlara çevirebiliyordu.
.
Bu tür yazılımlar eğitim görselleri üretmek yanı sıra dokümantasyon (belgesel) anlamda da önem taşıyor. Kişi, nesne ve mekanları ayrıntıları ile gelecek kuşaklara eksiksiz aktarabilmek artık fotoğraf makinesi olan herkes için kolay işler.
.
AutoCad, 3ds Max, Maya gibi önemli yazılımların geliştiricisi Autodesk benzer bir uygulamayı Photofly ile sunuyor.

.

.

Bir fotoğraf makinesi dışında ek donanım gerektirmeksizin bulut bilişim üzerinden dönüştürme işlemini yapıyor. Kullanımı neredeyse Photosynth ile aynı.
.

.
YouTube, iPad, iPhone, ve iPod Touch platformlarında kullanım imkanı söz konusu.
.
Photofly, konusunda uzman bir firmanın elinden çıktığı için diğer 3D uygulamaları ile (dwg, obj gibi formatlar üzerinden) entegrasyon alanında daha ileride görünüyor.
.
Bu sayfada YouTube’dan derlenmiş profesyonel işi çalışmaları izleyebilirsiniz.
.
Bu programı sitesindeki Download Now” yazısını takip ederek ulaşacağınız linkten ücretsiz indirip kullanabilirsiniz. Yalnız, indirme işleminden önce (Register yazısına tıklayarak) kayıtlı kullanıcı olmanız gerekiyor. Aynı sayfada İngilizce açıklayıcı videolar bulabilirsiniz. Eğer Photosynth ile ilgilendiyseniz Photofly’da yabancılık çekmeniz beklenmez.
.
Gereksinimler

İşletim Sistemi Microsoft® Windows® XP Service Pack 3 or higher (32-bit and 64-bit systems) Microsoft® Windows® 7 (32-bit and 64-bit systems)
İşlemci Intel®Core™2Duo
Hafıza 1 GB RAM
Disk Boş Alan 1 GB free hard drive
Grafik Kart OpenGL uyumlu Video Cartlar (OpenGL version 1.3 önerilir)
Video Hafıza en az 256MB
.
Eğer sisteminizde önceden yüklü değilse Microsoft Run-Time Kütüphanesi’ni de yüklemeniz gerekebilir. 32 ve 64 bit sistemler için gerekli linkleri aynı sitede “System Reqs” sayfasının sonunda bulabilirsiniz.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

4 Comments

 1. dnz dedi ki:

  İlginiz alakanız için teşekkürler ama şunun kullanışını bir açıklasanız hiç birşey anlamadım. Photosynth ada fotografları ekliyorum ama capsleri düzenleyip 3 boyutlu yapamıyorum.

 2. admin dedi ki:

  Merhaba. Bu yazılımı biz de bire-bir kullanmamış, sadece haberleştirmişiz. Aynı konuda asıl Microsoft’un Photosynth yazılımını ele almış ve kullanımını detaylıca tarif etmiştik. O yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/07/21/photosynth/

 3. m dedi ki:

  Programı indirmek için güncel bir link verebilir misiniz?

 4. admin dedi ki:

  Merhaba. Link halen geçerli görünüyor aslında. Sadece biraz beklendiğinde başka sayfaya yönlendiriyor. Burada kayıt işini önceye almışlar. Önce kayıt oluyor sonra indirmeye geçebiliyorsunuz.

Yorum, Katkı ve Sorularınız