7 Bin Yıl Sonra Tabletlere Dönüyoruz


İnsanlık yedi bin yıl önce tabletlere yazardı. Yakında öğrenciler yine tabletlere yazıyor olacaklar :)

Hindistan her öğrenciye dağıtılmak üzere 25 dolarlık tablet bilgisayarlar üretmeyi hedefledi. Bunun olamayacağını düşünen çoğunluğun bakışları altında maliyeti 35 dolar kadar indirdi ve kalanı sübvanse ederek yoluna devam ediyor.

Ardından, Güney Kore tüm okullarda kitapsız, tablet bilgisayarlar üzerinden eğitim modeline geçtiğini duyurdu. Süreç 4 yılda tamamlanacak. 2 milyar dolarlık projeye tablet destekli özel sıralar da dahil.

Türkiye bir süredir Fatih Projesi ile tüm derslikleri BT teknolojileri ile donatmayı hedefine almıştı. Buna 16 milyon öğrenciye Türkiye’de üretilme şartı ile tablet bilgisayarların ücretsiz dağıtımı projesi de eklendi.

.

.

Bu projeler dünyanın önde gelen üreticileri için bile uzak duramayacakları çok çok büyük pastalar. Türkiye için bu değerin 7,5 milyar dolar civarında olacağı söyleniyor.

Doğal olarak, ilginç gelişmeler (ataklar demek lazım) birbirini izlemeye başladı.

HP, Sony ve Apple için üretim (bu arada iPad gibi meşhur tabletleri de) yapan Foxconn firması Çorlu’da bir fabrika açtı. Şimdilik masaüstü PC’ler için ana kart üretiliyor.

Apple uzmanları Fatih Projesi için yetkililere sunumlar yaptılar.

HP firması “Tablet PC’li Yenilikçi Eğitim Projesini” Denizli’de bir ilköğretim okulunda hayata geçirdi.

Turkcell, bir benzerini Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu’nda başlattı.

TTNet tabletli kampanyalar ve uzaktan eğitim programlarını devreye alarak bu alanlarda ar-ge ve yatırım yapmakta olduğunu gösterdi.

Eğitime verdiği desteği arttırmaya başlayan Microsoft Türkiye, son 3 yılda 15 üniversiteye 2 milyon dolarlık yazılım lisansı ve eğitim materyali bağışladı.

Mobee Nett S800 isimli tabletin okulların açılışı nedeniyle düzenlenen kampanyada eylül ayı boyunca 299 TL yerine 199 TL’lik fiyatıyla kullanıcılara ulaşacağı duyuruldu.

Amerika temasları sırasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bilişim devleri Apple, Intel ve Microsoft‘un Fatih Projesi kapsamında önümüzdeki 4 sene boyunca öğrencilere verilmesi planlanan 15 milyon tabletin teminiyle ilgilendiklerini ifade etti. Çeyizlere gelince, Intel‘in Türkiye’de araştırma ve geliştirme merkezi açabileceğini … Apple‘ın iPhone ve iPad için kulaklık, kılıf gibi aksesuarların üretimi için Türkiye’yi düşündüğünü dile getirdi.

Bunlar bizim bu yazıyı hazırlarken yaptığımız yüzeysel taramaya takılan birkaç haberden ibaret. Muhtemelen daha çok sayıda benzer gelişmeler de yaşanmış ve yaşanmaktadır. Rekabetin yoğunluğu konusunda ShiftDelete.Net’in yazısı ipuçları veriyor.

Yakında tüm dünyayı sarması beklenecek bu yeni süreç karşısında bizim merakla izleyeceğimiz firma Microsoft olacak. İçimizden bir ses okullarda BT teknolojilerinin yaygınlaşması olgusunun başka hiçbir firma için Microsoft için olacağı kadar hayat memat meselesi olmayacağını söylüyor. Çünkü ülkeler ucuz üretim adına tabletlerinde açık kaynak kodlu (ücretsiz ve serbestçe geliştirilebilir) Linux sistemleri tercih etme eğilimindeler. Linux Microsoft’un bugüne kadar hep zapt-u rapt altında tutabildiği aslında en büyük rakibi ve bir anda bu denli yaygın kullanılmaya başlanması bu dünya devinin tarihinde sonun başlangıcı olabilir mi diye düşünmeden edemiyor insan. Bir süredir her alanda rakipleriyle mücadelelerinde alışık olmadığı ikinciliklerle tanışmaya başlayan Microsoft’un yerinde olsak, ne yapar eder bu sürecin içinde yer almak zorunda olduğumuzu düşünürdük herhalde. Gerekirse işletim sistemlerimi eğitim amaçlı projelerde ücretsiz kullandırmaya varıncaya dek…

Microsoft X Box gibi oldukça kompleks donanımların üretimini kotarabilen bir firma fakat tablet üretiminde yoklar. Acaba Türkiye hatırına bu alana da el atacaklar mı, yoksa sadece yazılım alanında mı rekabete katılmaya çalışacaklar? Yukarıdaki haber şu şekilde devam ediyordu.

“Seattle’da Microsoft‘un merkezini ziyaret ettikten sonra basına açıklamalar yapan Bakan Çağlayan, Fatih Projesi’ne en hazır firmanın Microsoft’un göründüğünü ve yakın zamanda Microsoft‘tan bir ekibin proje ile ilgili detaylı çalışma yapmak için ülkemize gelebileceklerini söyledi.”

Merakla olacakları bekliyoruz.

.

Wall Street Institute

1 Yorum

    Yorum, Katkı ve Sorularınız