Okuyucu Yazıları / Comodo Time Machine ile İmaj Almak – Berat Gündar


Berat Gündar Bey daha önce de bir çok makalemize çok değerli katkılarda bulunmuştu. Bugün kendisinin güzel Türkçesi ve akıcı anlatımı ile kaleme aldığı –aslında üç ayrı yazısını- birleştirerek paylaşıyoruz. Bu çok değerli kaynak için hepimiz adına kendisine pek çok teşekkürler. Her zaman yeni yazılarını beklediğimizi de ilave edelim. (İlgi alanımıza giren konularda sizlerin de paylaşmak istediğiniz yazılarınız olursa, kendi adınızla yayınlanmak üzere bize gönderebileceğinizi hatırlatalım)

.

İmaj Almak Nedir?

Bilgisayarlarımızın o anki haliyle tam bir yedeğini yani “imajını alma” konusu ile ilgili genel bir bilgilendirme için şu yazımızı inceleyebilirsiniz.

.

.

Comodo – Time Machine
Yazan : Berat Gündar

.

Acronis gibi imaj programları hem ücretli oluyor, hem de PC’yi fazlaca yoruyorlar. Windows 7 kendisi bu işi halletmiş gözüküyor. Ama benim gibi 7 kullanmayanlar için hem ücretsiz hem de PC’yi yormayan, az bellek kullanan ve bizzat kullandığım Comodo’nun Time Machine programını tavsiye edebilirim.

Program diğer imaj alma programlarından daha farklı bir çalışma mantığına sahip. Windows altında çalışıyor ve PC’nizin anlık “görüntülerini” (yedeğini) kaydediyor. Herhangi bir sorun oluştuğunda almış olduğunuz bu “görüntülerden” istediğinize PC’yi geri yüklüyor.

Sisteminize herhangi bir zararlı bulaşsa bile bu sizin için artık kalıcı bir problem değildir; program ile almış olduğunuz geri yükleme görüntülerinden seçeceğiniz birinin zamanına sisteminizi döndürebilirsiniz ve hiçbir sorununuz kalmaz. Time Machine sizi “format atma” sıkıntısından da kurtarır.

Program ile sisteminizi geri yüklemeniz sadece 15-20 saniyenizi alacaktır. Time Machine programı Windows‘un geri yüklemesinden daha farklıdır. Time Machine programı ile görüntü aldığınız anda PC’niz sanki deepfreeze programıyla dondurulmuş gibi bütün yazılımlarıyla, dosyalarıyla bire-bir “fotoğraflanır”. Windows sadece geri yükleme sistem dosyaları gibi bazı dosyalarınızı geri yüklerken, Time Machine tüm dosya, klasör ve programlarınızı birebir geri yükler.

Daha sonra yaptığınız bütün çalışmaların sonucunda bunları kaybetmemek için tekrar bir fotoğraf almazsanız eski fotoğrafınıza dönmeniz gerektiğinde sonraki yaptığınız her şey sıfırlanır ve PC’niz o andaki haline döner.

Programın ana kullanım dili şimdilik İngilizcedir. Minimum sistem gereksinimleri ise Intel Pentium III işlemci veya üstü, 128 MB RAM. Yazılımı buradan ücretsiz indirerek (Download) kullanabilirsiniz. (18 MB)

.

Kullanım

PC açılırken Windows açılmadan önce Time Machine programının logosu çıkmakta, bu esnada ‘Home’ tuşuna basarsanız programın seçeneklerinin yer aldığı ekran açılır. Burada ‘Restore’ kısmına tıklayıp, kaydedilmiş olan yedeklerden hangisinin zamanına geri yüklemek istiyorsanız onu seçip, ‘Next’ diyorsunuz. Sadece 10-15 saniyede temiz sisteminiz hazır.

.

Comodo Time Machine B-Gundar
.

Time Machine programı bizde pek bilinen ve kullanılan bir program değil. Tabi programın ana kullanım dilinin İngilizce olması da bizim için bir dezavantaj. Oldukça özellikli bir program olduğu için Türkçe olmaması programın kullanımını zorlaştırıyor. Programla ilgili detaylı bir Türkçe anlatımda nette bulamadım. Bulduğum vidolarda hep yabancı kaynaklıydı. Bir müddettir Türkçe açıklamalı bir video hazırlamayı düşünüyordum. En sonunda çok amatörce de olsa, programın en azından temel özelliklerini Türkçe olarak açıkladığım bir çalışma hazırlayabildim. Tabi profesyonel video işleme programlarını kullanmayı beceremediğim için çektiğim videonun görüntülerinin üzerine yazı yazabilmek amacıyla (resim editörlerim de basit programlar, yazılarım da kaliteli olmadı) görüntüleri ‘jpg’ formatında kaydedip sonra tekrar videoya dönüştürmem gerekti; bu da maalesef görüntü kalitesinin düşmesine yol açtı.

.

Not: Berat Bey’in üç ayrı yazısını birleştirirken neredeyse yeni bir düzenlemeye gitmiş gibi olduk. Umarız bize kızmaz :) Berat Bey dilerseniz buradaki yazıyı her zaman güncelleyip değiştirebilirsiniz. Bu arada hazırladığınız videonun düşündüğünüzün aksine çok çok iyi olduğunu da belirtelim. Elinize sağlık.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

3 Comments

  1. Berat dedi ki:

    Dağınık yazılarımı düzenleme zahmetine girdiğiniz ve videoyu sitenizde yayınlamaya layık gördüğünüz için ayrıca teşekkür ediyor; bütün bunlar için asıl sizin elinize sağlık diyorum.

  2. admin dedi ki:

    Berat Bey sitemiz sizden gelecek yazılara her zaman açıktır.

  3. mc anka dedi ki:

    Videonuz kaldırılmış. Video için debut video programını kullanabirisiniz. olmazsa telefon videosu veya en azından ekran fotolarıyla anlatabilirseniz de olur.

Yorum, Katkı ve Sorularınız