Eğitimde Görme Güçlüğü için Note-Taker


Tanıtacağımız cihaz ders sırasında öğretmene, sunuma veya tahtaya odaklanamayacak görme engelli öğrencilerin okul hayatlarına başkalarına bağımlı olmadan devam edebilmeleri ve daha başarılı olabilmeleri için çözüm sunuyor.

.

.

Note-Taker, az görebilen öğrenciler için özel olarak tasarlanmış taşınabilir bir kamera, bir dokunmatik ekranlı tablet bilgisayar ve Microsoft OneNote’dan oluşuyor. Windows 7 işletim sistemine sahip, dokunmatik ekranla çalışan tablet bilgisayar, kullanıcının aynı ekranda hem canlı video’ları izleyebilmesine hem de klavye veya el yazısıyla notlar alabilmesine olanak sağlıyor.

.

.

Arizona Eyalet Üniversitesi öğrencisi görme engelli David Hayden ve Liqing Zhou işbirliği ile ortaya çıkan cihaz iki sistemden oluşuyor. Özel dizayn, 36 kez yakınlaştırma ve otomatik odaklama yapabilen, yüksek çözünürlüklü video kamera ve bir tablet PC. Monitördeki görüntü üzerine dokunarak kamerayı yönlendirebiliyor, yakınlaştırma uzaklaştırma yapabiliyorsunuz. Kamera aynı zamanda sesli kayıt da yapabiliyor.

.

.

Çok aramamıza rağmen üretim ve satışına dair bir kayda rastlayamadık. Kuşkusuz benzer ürünler kısa süre içinde herkes için kolay bulunur hale gelecektir.

.

.

Acilen ilgilenmek isteyenler için bir irtibat adresi paylaşmış olalım.

İrtibat : lzhou29@asu.edu

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız