Livescribe’dan “Akıllı Kalem” Echo Smartpen


Livescribe, hayatımıza yeni bir kavramı dahil edeceğe benziyor. “Akıllı kalem” Echo Smartpen çok zekice bir ürün ve  benzerleri muhtemelen yakın gelecekte hepimizin ceplerine yerleşmiş olacak. O nedenle şimdiden ısınma turları atmaya başlamakta fayda var.

Daha fazlasını vaat ediyor olsa da, temelde not alma ve kaydetmeye dair ihtiyaçların bir araya geldiği ürün “mobil bilgisayar” kavramının bir başka yüzü aslında. Bu yazıda kalemin “geleceği” ile tanışacak ve eminiz ki oldukça ilginç bulacaksınız.

Bir ders veya toplantıda, konuşmaların hızına yetişmek adına çoğu kez yarım yamalak aldığımız, (daha sonra nasıl olsa aradaki boşlukları hatırlayacağımızı düşündüğümüz) notlarımızın başına oturduğumuzda en az yarısının bize artık hiçbir şey ifade etmediği acı gerçeği ile hepimiz karşılaşmışızdır. Not almaya dair aynı hataları tekrarlamamaya ne kadar bilensek de sonraki tecrübemiz -gariptir ama- hep aynı ve hep aynıdır.

Akıllı kalemlerimizin ise hem gözü hem de kulağı var. Pür dikkat, yazdıklarınızı videoya, konuşulanları ise ses dosyalarına kaydediyor. Yazdığınız herhangi bir kelimenin üzerine sonradan bu kalemle tıkladığınızda, tam da o sırada ortamda neler konuşulmakta olduğunu dinleyebiliyorsunuz. Notlarınızı sonradan hatırlayamama, anlamlandıramama gibi sorunlar tarih oluyor.

.

.

Echo adını taşıyan ürün firmanın “akıllı kalem” (smartpen) konseptinin ikinci ve daha gelişmiş olan modeli. İlkinin adı Pulse idi.

Yüzlerce saati bulan kayıt kapasitesini doldurmayı başardığınızda veya yedeklemek amacıyla kayıtlarınızı bilgisayarınızda saklayabiliyor, Windows, Mac, iPhone, iPad gibi ortamlarda dosyalarınızı gözden geçirirken hızlandırma, geriye atlama, yavaşlatma, metin içinde arama yapabiliyor, dilerseniz dosyalarınızı şifreleyebiliyorsunuz.

.

.

Not ve çizimlerinizi başkalarına gönderebiliyor veya internette sunulmakta olan servis aracılığıyla dilerseniz herkesle paylaşabiliyor ve onlara her yerden erişebiliyorsunuz. Buna Livescribe Connect uygulaması deniyor. E-posta, Facebook, Google Docs veya Evernote üzerinden bu dosyalarınız PDF olarak istenilen kişiye gönderilebiliyor, dilerseniz Flash video (Pencast) formatlarına da çevirebiliyorsunuz.

Burada ilginç örneklere göz gezdirebilirsiniz. Kelimelerin üzerini tıklamayı unutmayın

Çalışkan öğrencilerin ders notlarının fotokopileri peşinde koşturma dönemi yavaş yavaş tarih olacağa benziyor.

Bana çok ilginç gelen bir özelliği de kağıt üzerine kabaca resmini çizdiğiniz kimi cihazların işlevsellik kazanması. Örneğin, bir hesap makinesi çizdikten sonra onu kullanmaya, piyano tuşları, gitar telleri çizdikten sonra çalmaya başlıyorsunuz :) Görelim…

.

.

Aslında hesap makinesini çizmenize de gerek yok. “Bilimsel hesap makinesi” uygulaması da bulunan Echo Smartpen ile kağıda yazılan bir işlemin sonucu kalemin üzerinde bulunan minik  OLED ekranda görünüyor.

2, 4, 8 GB olarak tercih edebileceğiniz miktarlardaki bellekleri başka dosyalar için bir harici disk olarak kullanmak mümkün.

Eksileri

Normal kalemlere göre biraz daha büyük olması ve özel bir kağıda (not defterine) yarı-muhtaç olması eksileri arasında. Bu tabiri kullanma nedenimiz aslında -destekleyen yazıcılarda- o kağıtları kendi başınıza üretmenizin de mümkün olması. Bu özel defterler elbette ki normal olanlara göre daha pahalı ama konsept gereği daha az kullanılacakları hesaplandığında maliyetin aynı kalacağı, bu nedenle kimsenin kendisine kağıt basmak gereği duymayacağı iddia ediliyor.

Livescribe™ teknolojisi taşıyan bu interaktif deftere daha yakından bakalım. Bir kere kağıdın –zor fark edilen- özel “noktalı” –kanvas- dokusu tüm o eşleştirmeli uygulama, hesap ve konumlandırmaların yapılabilmesi için gerekli.

.

.

Bir diğer önemli sorun daha yine kağıt üzerinden aşılmak zorunda kalınmış. Birçok uygulamayı barındıran cihazın üzerine tüm bu komut menülerini tuşlar halinde yerleştirmek ürün boyutlarını şimdikinden çok daha büyütür, görünümü çirkinleştirir ve aynı zamanda kullanışsız bir yöntem olurdu. Üreticiler bunun yerine zekice bir tercihle akıllı kalemin ucunu yine kağıt üzerine yerleştirdikleri basit birkaç desene dokundurmak suretiyle tüm komutları uygulatmayı mümkün kılmışlar.

Masaüstü Yazılımı : Livescribe Desktop

Bu yazılıma notları aramak, görmek ve dinlemek için ihtiyacınız olacak. Aynı yazılımı kullanarak dosyanızı bilinen formatlardan birine (PDF ve pencast gibi) çevirmiş iseniz o formatı açabilen diğer tanınmış uygulamaları da kullanabilirsiniz. Pencast, el yazısı notlarınızın ve ses kayıtlarınızın interaktif Flash filmidir. Livescribe Desktop’u kullanarak, başkalarıyla paylaşmak için pencast’lerinizi size sunulan servise aktarabilir veya bir websitesine yerleştirebilirsiniz.

Yazılım ile ayrıca Smartpen uygulamalarına, web üzerinde 500 MB depolama imkanı sunan “My Livescribe” hesabınıza, uygulama mağazasına ve paylaşım platformuna erişebiliyor, ayrıca uygun yazıcılardan (Adobe PostScript uyumlu, 600dpi, renkli lazer yazıcı) kendi defterlerinizi basabiliyorsunuz.

Diğer Bazı Özellikler

Hızlı-kayıt uygulaması.
Sözlük demosu.
Farklı dil seçenekleri, Saat, Tarih.
Gezinti Artısı: Basılı veya çizilmiş artı işaretini kullanarak 5–yönlü gezinme ve menü sistemi.
Başlatma Çizgisi: Smartpen uygulamalarını kolayca başlatmak.
Ses kaydetmeden not almak.
Livescribe noktalı kağıdı olmadan ses kaydı.
Ses kaydına yeni notlar eklemek.
Ses kayıt kalitesini değiştirmek.
Aparatsız mürekkep ucu değişimi.
Birden fazla bilgisayarda kullanım.
El yazımı dijital metne çevirmek.
(“MyScript for Livescribe” adlı ek bir yazılım satın alınarak mümkün. Bu program, okunaklı el yazısı notlarınızı düzenlenebilir dijital metne dönüştürmek için Livescribe Desktop ile entegre çalışır.

Teknik Özellikler

Ürün Tasarımı Yumuşak kauçuk gövdeli şık ergonomik tasarım
İşlemci ARM 9
Ekran 96×18 OLED Ekran
Kamera Yüksek hız kızılötesi kamera (70 resim/sn.)
Depolama 4GB NAND (400 saatin üzerinde ses kaydı) Kayıt süresi seçeceğiniz ses kalitesi ayarına göre değişir.
Pil Şarj edilebilir lityum (çıkartılamaz)
Ses – Kayıt Dahili mikrofon – mono kayıt
Ses – Dinleme Dahili hoparlör Ses çıkışı (3.5mm)
PC Bağlantısı Şarj ve veri transferi için Micro USB kablosu
Boyut & Ağırlık
Uzunluk: 158mm
Genişlik: 11,5mm (alt) – 19,7mm (üst)
Ağırlık: 36gr.

Standart paketin dışında ek yazılım ve donanımlar da temin edebileceğiniz ürün için daha fazla bilgiye Türkçe sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Buradaki videoları izlemenizi öneririz.

.

.

Gün itibariyle Echo Smartpen’in tavsiye edilen son kullanıcı fiyatları (KDV dahil) şöyle:

Livescribe Echo Smartpen 2GB 359TL
Livescribe Echo Smartpen 4GB 399TL
Yurt dışında 100 USD civarında satıldığını görüyorum.

Videolar

.

.

.

.

.

Burada Türkçe bir inceleme bulacaksınız.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız