PhotoSynth Kullanımı – 3 / Synth Oluşturmak


Photosynth ücretsiz bir uygulama fakat onu kullanabilmek için bir Windows Live ID hesabınızın olması gerekiyor. Eğer daha önceden yoksa şuradaki formu doldurarak bir hesap açabilirsiniz. Hesabınız varsa veya sonraki girişlerde şu sayfadan (Sign in ile) devam edebilirsiniz. Synth’lerinizi (çalışmalarınızı) oturum açarak burada paylaşabilir veya silebilirsiniz.

Barındırma ve paylaşım için 20 GB kullanım alanınız var. Bu çok büyük bir kapasite fakat synth’lerin de genellikle devasa boyutlara ulaşabildiğini hatırlayalım.

.

Gerekenler

Bilgisayarınızda asgari 2 GHz+ işlemci (dört çekirdekli daha iyidir) en az 1 GB hafıza bulunması ve hızlı internet bağlantısına sahip olmanız öneriliyor. Aksi takdirde synth ile uğraşmak işkenceye dönebiliyor.

.

Desteklenen Platformlar

Windows XP (SP2 veya SP3), Windows Vista ve Windows 7 destekleniyor. MAC platformunda Boot Camp ve bazı VM konfigürasyonlarında çalışıyor. Microsoft Photosynth iOS uygulaması olarak iTunes App Store üzerinden de indirilip (iOS kullanan; iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 2 ya da iPod touch gibi) Apple platformlarında kullanılabiliyor.

.

Kurulum

BuradanInstall Photosynth” düğmesine basarak indireceğiniz dosyayı (11 MB) çift tıklayarak çalıştırın ve kurun. (2. Aşamada “I accept…” ile başlayan kutucuğu doldurarak devam edin) ve “Finish” ile çıkın.

Programı açtığınızda önce Live ID hesabınıza giriş yapacağınız pencere gelecek.

.

.

İlk satıra, kayıt olurken kullandığınız e-posta adresinizi, ikinci satıra parolanızı yazarak hesabınıza giriş yapın.

.

Kullanım

Şimdi programın arayüzü ile karşı karşıyayız. “Add Photos”a tıklayarak, bilgisayarımız içinde dolaşabileceğimiz küçük pencereyi açıyor, buradan yüklemek istediğimiz fotoğraflarımızı (listede ilk ve son fotoğraflara “Shift” tuşuna basılı iken tıklayarak topluca seçtikten sonra “Enter”a basarak) yüklüyoruz. Fotoğrafların sağdaki bölmeyi doldurduklarını göreceksiniz.

Name and Thumbnail” bölümünde çalışmaya vereceğimiz ismi (name) satıra yazıyor ve bu çalışmanın sembolü olacak resmi de (thumbnail) sağdan tıkladıktan sonra “Use selected photo”ya basarak belirliyoruz.

.

.

Tags” satırına bu çalışmanın diğer synth’ler arasında, aramalarda hangi konu başlıkları altında bulunabilmesini istiyorsak (örneğin, bisiklet, üç tekerlekli bisiklet, çocuk, oyuncak, pedal, sele vb) konuyla ilgili tag’lerini birbirlerinden virgül ile ayırarak yazıyoruz. (Coğrafi bir bölge üzerinde çalışma fırsatı bulamadığım için evin balkonunda kızımın üç tekerlekli bisikletini üç boyutlu ortama aktarma denemesi yapmayı düşündüm)

Description” bölümüne çalışmamız, amacımız, yöntemimiz hakkında paylaşmak istediğimiz düşüncelerimizi ekliyoruz. (3.000 karakter sınırı fazlasıyla yeterli)

“Visibility” (görünürlük) için açılan menüden bir seçenek tercih ediyoruz. Public (halka açık) veya Unlisted (açık listeye katılmayacak) demek. Bu ikinci durumda size bir link verilecek ve çalışmanızı görmesini istediğiniz kişilere bu linki göndermeniz gerekecek.

“Photo-Rights” (kullanım hakları) açılır menüsü altındaki tercihler ise şöyle:

.

.

Uzunca bir konu olduğu ve bu yazı ile doğrudan ilgili olmadığı için anlamlarını internetten bulma işini size bırakıyoruz. Google’da Türkçe sayfalarda “Creative commons” olarak aratabilirsiniz.

Programın arayüzünde bahsetmediğimiz tek ayrıntı kaldı. Sağ taraftaki (çağırdığımız) resimler arasında sonradan çıkarmak isteyeceklerimiz olursa bunları bir kez tıklayarak (CTRL tuşuna basarak aynı anda birden fazla seçim yapabilirsiniz) “Remove Selected Photos” düğmesine tıklamak yeterli oluyor. (Add Photos ile her zaman yeni fotoğraflar eklemek tabi ki mümkün.

Doğrusu bu kadarcık fotoğrafla bile işlem 8-9 dakika sürdü. Fotoğrafları programa çağırdıktan sonra sağ alttaki “Synth” düğmesine basıyorsunuz. Gerisini kendisi hallediyor.

.

.

İşlem tamamlandığında artık “View” komutu ile siteye gidiyorsunuz ve tekrar ID hesabınıza giriş işlemi ardından eserinizle karşılaşıyorsunuz. Benim denememde yeterince çok resim çekmediğim ve aşağıdaki kurallara fazlaca uymadığım için sonuç berbat oldu :) O yüzden sonucu burada sergilemek istemiyorum.

Bu aşamada hala bir çok işlem sağ kenardaki menüler aracılığıyla müdahalenize açık durumda. Bakalım…

.

.

İlk sekmede (General) başlık (Title) ve açıklama (Description) bölümlerini hala değiştirebilirsiniz.

Starting image” yani gösterime başlanacak ilk resmin hangisi olacağını seçebilirsiniz. Müdahale etmezseniz uygulamanın kendi seçtiği resimle başlanacak demektir. Ama siz resimleriniz arasında gezinir ve bir tanesini beğenirseniz, görüntü onun üzerinde iken “Use Current Image” (görüneni kullan) düğmesine basarak onu seçebilirsiniz.

Visibility” (görünürlük) bölümünde ise bu çalışmanın “liste” tabir edilen, herkese açık konumda olup olmayacağını belirleyebiliyorsunuz. İlk seçenek çalışmanızın listeye alınmasını sağlıyor ve (isterseniz) Bing haritalarında da yerinin belirlenmesine izin veriyor. Eğer “Unlisted”i seçerseniz çalışmanızı paylaşmamış oluyorsunuz. Bu bölümde yapacağınız değişikliklerin geçerli hale gelmesi için en sonunda “Save” ile kaydetmeyi unutmamalısınız.

.

.

İkinci sekme (Location) Bing haritasında o çalışmanın bulunduğu coğrafi konumun işaretlenmesi var. Bu işlem çok kolay. Google Maps’den tanıdığımız şekilde, soldaki haritada bulunduğunuz yeri farenin çarkı ile yeterince büyüttükten sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz yeşil renkli damlayı tutarak o noktanın üzerine sürükleyip bırakıyor ve tabi yine “save” ile kaydediyorsunuz. İleride vazgeçmek isterseniz “remove” komutunu tıklamanız ve bir kez de bu işlemi onaylamanız yetiyor.

.

.

(Bing Maps üzerine eklenen bunun gibi işaretlemeler kısa bir süre “onay” bekleyebiliyor. İş ile ilgili (reklama yönelik) synth veya panoramaların yüklenmesi ve işaretlenmesi konusunda “Terms of Use” kurallarını okuyunuz. Tanımadığınız insanların göründüğü fotoğraflar veya görüntülenmesi izin gerektiren yerler konusunda hassas olunuz)

.

Highlights” yani vurgulama bölgeleri belirlemek isterseniz (ne işe yaradıklarını önceki yazıda açıklamıştık) bu işlem de gayet kolay. “New Highlight” komutuna bastığınız an görünmekte olan resmin üzerine bir çerçeve ekleniyor. Bu çerçeveyi sürükleyerek istediğiniz konuma taşıyabilir ve kenarlarından tutarak büyütüp küçültebilirsiniz.

.

.

Uygun konum ve büyüklüğü ayarladıktan sonra sağ sütunda bu “vurguya” bir isim (Title) ve bir açıklama (Caption) yazdıktan sonra “Add” (ekle) düğmesine basıyoruz. Başka vurgular da eklemek isterseniz yine “New Highlight” komutu ile devam edebilirsiniz.

.

.

Birden fazla vurgu eklemişseniz bunlardan birini tıklayarak “seçtikten” sonra “Move Up” ile sıralamada yukarıya taşıyabilir, “Move Down” ile aşağı indirebilir, “Remove This Highlight” ile silebilir veya açıklamalarını değiştirebilirsiniz. (Save’lemeyi unutmayın)

.

.

Advanced” sekmesinde ise şu ayarlar var.
Orientation (Yönlendirme)
World Up : Fotoğrafların açısına Photosynth karar versin
Photo Up : Orijinal yönlendirmeyi koru

(Bunlar arasında deneyerek karar verin. Bende ikinci seçenek daha iyi sonuç verdi)

.

.

Slideshow Order : Resimlerin tek tek sıra ile gösterildiği modda iken…
By Proximity : Fotoğrafların synth içindeki dizilimine bakılsın
By Filename : Resimlerin orijinal isimlerinin (alfabetik veya numara) sıralamasına göre gidilsin.

Initial Visibility : Başlangıç görüntüsü şunlardan hangisi olsun ?
Images : Resimler (görünümü)
Point Cloud : Nokta bulutu (görünümü)

Tercihlerimizi yaptıktan sonra yine save’liyoruz.

.

Microsoft’un Çekim Önerileri

10-15 fotoğraflık küçük deneme çalışmalarıyla başlayın. Bu çalışmalar neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamanıza faydalı olacaktır.

“3” kuralını unutmayın. Bir fotoğrafın en az 3 fotoğrafla kesişen noktaları olmak zorunda.

Önce geniş alanı çekim yapın. Unutmayın, iki komşu resmin %50 parçaları üst üste binmesi tercih edilir. Bağlantıları kaçırmamak için daha çok sayıda çekim yapmayı göze alın.

Çekim açınızı aynı oranlarda değiştirin. Bir cismin etrafında çekim yapıyorsanız fotoğrafların birbirleri arasındaki çekim açısı farkı 25 derece veya daha az olması çalışmanın daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Bir döngü (rotasyon) için en azından 15 çekim kullanın.

Fotoğraflarınız detaylı ve farklı dokular içersin. Boş duvar ya da ayna gibi yansıma olan yerler programın hatalı sonuçlar vermesine yol açabilir.

Fotoğraflarınzın image-size boyutlarını elbette ufaltabilirsiniz. Ancak bu işlemi tüm fotoğraflar için aynı oranlarda uygulayın. Eğer resimlerinizi paylaşmadan önce renk, çözünürlük gibi ayrıntıları işlemeyi tercih ediyorsanız bu da sorun değil. İstediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz. Yalnız şu işlemler yazılımın kapasını karıştırabilir.

Fotoları kırpmayın.

Geometrik deformasyonlar (sündürme gibi) döndürmeler veya tersine çevirmeler (ayna görüntüsü gibi) yapmayın.

Filtreler uygulayarak dokuyu bozmayın.

Gürültü (karıncalanma) önleme işlemi olabilir ama bulanıklaştırma (bluring) veya diğer artistik filtreler hemen hemen kesinlikle sonucu olumsuz etkileyecektir.

Uzaktan, geniş açılı fotoğraflar yakın çekimlerden daha iyi inşa edilirler. Obje üzerinde vurgulamak isteyeceğiniz ayrıntılar için ayrıca yakın çekimler yapın. Aslında objeniz için uzak (geniş açı) orta yakınlık ve detay çalışmalarını aynı anda kullanırsanız daha iyi.

Bir kapalı mekanda photosynth oluştumak istiyorsanız merkezi bir noktada kendi etrafınızda dönerek 360 derecelik bir dizi çekim yapın. Fotoğrafların birbirleri üzerinde kesişmelerini unutmayınız (“3” kuralı ve %50 kesişim) Böyle bir çekim için 15 ila 30 poz arası iyidir.

.

.

Daha sonra odanın köşelerinden ve duvarların orta noktalarından çekimler yapın.

.

.

Ardından detay çekmeye başlayın. Odanın istediğiniz noktalarında detaylar çekin. Odanın genel çekimlerini tamamladığınız için detay çekimlerinde birden fazla fotoğrafla kesişen noktalar muhakkak olacaktır. Bu, çalışmanızın dokümanter değerini artıracak ve o bölgelere kaliteli yakınlaştırma yapılması mümkün olacaktır.

Son bir kapsayıcı foto da vurgulama açısından iyi olabilir.

Unutmayın; Synth oluşturmada ideal fotoğraf sayısı 20-300 arasıdır. Aşırı fotoğraf sayısı synth içinde gezinmeyi zorlaştırır ve bilgisayarın geçişlerde zorlanmasına, çok beklenmesine yol açar. Çok fotoğraf her zaman iyi değildir. Dengeyi tutturmaya çalışın.

2 Boyutlu Synth’ler için

İki boyutlu çekimler yapmak istiyorsanız çekim yaptığınız yüzeye paralel olarak ilerleyin. Açı değiştirmeye gerek yok.

.

.

Bir cismi 360 derece fotoğraflamak istiyorsanız 15 derecelik açılarla cismin etrafında dönün. Ortalama 24 fotoğraf yeterli olacaktır.

.

.

.

Döner tezgah üzerinde çekim

Kameranın önünde, çevrilebilen bir platform (turntable) üzerindeki bir obje ile (siz sabit durarak) çevresel çekimler yaparsanız çok güzel bir hale içinde fantastik bir synth elde edebilirsiniz. Bir döner tezgaha sahip değilseniz yaratıcı bir çözüm bulabilirsiniz.

Turntable kurallarına bakalım.

Kameranızı bir üç ayak üzerine sabitleyin.

Objeyi döner platformun merkezine yerleştirin.

Kamera görüntüsünde de objeyi merkezde tutun.

Arka planda görünen hiçbir ayrıntı olmasın (bu önemli) Arka plana bir perde veya karton yerleştirebilirsiniz.

İsterseniz ışık veya flaş kullanabilirsiniz. Yazılım farklı ışık seviyelerini tolore edebilir. Cisim döndükçe farklı parçaların farklı aydınlatılıyor olmasından kaygılanmanıza gerek yok

.

Köşe Çekimleri

Bir yapının dışını resimliyorsanız her bir köşe için asgari –sıralı açıyla- 9 poz en garantili yöntemdir.

.

Microsoft şunu da eklemiş: İlk synth’inizi çok başarılı bulmadıysanız da cesaretiniz kırılmasın. En önemli ayrıntıyı, “eğlenmeyi” ihmal etmeyin.
.
Panorama konusunu son bölümde inceleyeceğiz.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız