“Bu Slaytı Çözdüğümüz Gün Savaşı Kazanacağız”


Hafta sonu “eğlencelik” köşemizde PowerPoint hatta sunum dünyasının en meşhur sözü haline gelmiş bu cümlenin hikayesini aktaralım.

Kabil ziyareti sırasında günde iki PowerPoint sunumu izlemek zorunda kalan Amerikan ve NATO Kuvvetleri Komutanı General Stanley McChrystal Nisan 2010’da bir brifing sırasında bu “spagetti diyagramla” karşılaştığında sunum dünyasının en meşhur sözünü sarf etti “Bu slaytı anladığımız gün savaşı kazanacağız”

.

Büyütmek için tıklayınız

.

PowerPoint Rangers” olarak anılmaya başlanan ekipler olası tüm senaryoları sllaytlaştırmak için saatlerini harcıyorlar.

Afganistan’da güvenlik, ekonomi ve politik durumla ilgili slaytta koyu mavi oklar dost, kırmızılar düşman güçleri temsil ediyor. Diğerleri rüşvet, kayırma ve uyuşturucu ticareti ile ilgili. ABD ordusundaki en keskin askeri beyinleri aciz bırakan bu kafa karıştırıcı slayt üzerindeki renkli grafik ve işaretlemeler günümüzde “en anlaşılmaz veri“ olarak kabul görüyor.

.

.

Birçok resmi görevlinin gözünde PowerPoint ile sunum hazırlama çabasının isyancılardan daha büyük bir düşman haline geldiği kanaati yaygın. Bir diğer General, James N. Mattis, ‘PowerPoint bizi aptal yaptı’ diyerek görüşünü ekliyor.

Tümgeneral H.R. McMaster bir adım daha ileri gitmiş ve 2005 Irak Savaşı’nda bu tür sunumları yasaklarken The NewYork Times’a şunları söylemişti: “Bu tehlikeli çünkü anlama ve kontrole dair bir illüzyon (yanılsama) yaratabiliyor. Gerçek hayattaki bazı şeyler madde imleriyle açıklanamaz” (bullet-izable)

.

Kaynak

.

Wall Street Institute

1 Yorum

    Yorum, Katkı ve Sorularınız