Üç Boyutlu Görsel İçeriğin Muhtemel Zararları Tartışılmaya Başlandı


Üç boyutlu görsel içerikler sinema, tv ve oyun konsolları ile giderek daha fazla hayatımıza giriyor. Kimi elektronik firmaları okullarda kullanılmak için ürettikleri donanımların 3 boyut desteğini özellikle ön plana çıkarıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde elektronik devi Samsung araştırmalarına dayanarak 3 boyutlu görüntüleri izlemenin göz ve beyin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini açıklamıştı. Bir başka elektronik devi LG 5 yaş civarı çocuklar için muhtemel hasarlara işaret ederek bu kaygıları paylaştığını bildirdi.

Bu raporlarda hamile bayanlar, yaşlılar ve gençler özellikle anılıyor. 3 boyutlu görsel içerikleri alkollü iken seyretmenin de sağlıksız sonuçlar doğurabileceğinden bahsediliyor.

.


.

Benzer bir haber geçtiğimiz günlerde SDN’de yayınlandı.

Kaliforniya Üniversitesi‘nde 24 kişi üzerinde yapılan araştırmalar, stereoskopik 3B içeriğe bakmanın “akomodasyon refleksi” rahatsızlığına sebep olabileceğini ortaya çıkardı. Akomodasyon refleksi yakındaki nesnelerin etkin bir şekilde retinada odaklanabilmesi için lenste meydana gelen şekil değişikliği ve buna bağlı olarak lensin kırıcılık gücünün artması anlamına geliyor. Daha basit ifade etmek gerekirse, insan gözü hem fiziksel uzaklığa hem de 3B içeriğe odaklandığından görme bozukluğu, göz yorgunluğu ve baş ağrısı gibi çeşitli fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor”

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız