Mucize Gibi… Objet260 Connex 3D Printer


3D yazıcı endüstrisinin öncü firmalarından Objet Geometries Ltd. yönetilebilir maliyetler ve boyutlarıyla ofislerde de kullanılabilir, sessiz ve kolay dolumlu ve dünyada ilk kez çoklu materyal kullanabilen 3D printer (üç boyutlu modelleyici) Objet260 Connex‘i tanıttı.

.

.

Patentli inkjet 3D printing teknolojisini kullanan cihaz 60’a yakın farklı malzeme arasından seçilebilecek iki tanesini aynı anda işleyebiliyor. Bu iki farklı malzemenin bileşiminden, tek bir baskıda yumuşak kauçuktan, sert, şeffaf plastiğe kadar değişik mekanik özelliklere sahip 14 farklı materyalistik özelliğin renk ve gölgeleme dahil aynı anda simüle edilebilmesi mümkün oluyor.

.

.

16 mikron katman kalınlığında yüksek hassasiyetli ölçeklendirme ile basılan farklı parçalar orijinal tasarıma uygun olarak birleştirilip kompleks ve fonksiyonel (çalışır) prototipler haline getiriliyor. Böylece ürünlerin ön görünüm ve performanslarının çok daha kısa süreler içinde kontrolünü mümkün kılarak tasarımcı ve mühendislerin geliştirme çalışmalarının önünü açıyor, maliyetleri düşürüyor.

.

Bazı Teknik Özellikler

Model boyutları –net- 260 x 260 x 200 mm.

Model çözünürlüğü
X-axis 600 dpi
Y-axis 600 dpi
Z-axis 1600 dpi

Baskı modları
Digital Material (DM): 30 mikron
High Quality (HQ) 16 micron
High Speed (HS) 30 micron

Ağırlık 264 KG

.

Ürünü -bizim de ilk kez karşılaştığımız- bu zor anlaşılır teknik literatürle tanıtmaya çalışmak yanlış aslında. Aşağıdaki videoyu seyretmenizi hararetle öneriyorum.

.

.

ABS-Like Materyal

Cihaz firmanın yine yakınlarda duyurduğu ABS-Like materyali kullanıyor. Aşağıdaki video bu materyalin tanıtımı ile ilgili.

.

.

Firmanın sitesinde konu ile ilgili oldukça ayrıntılı bilgi dağarcığına ulaşmak mümkün.
.

Bundan 5 – 10 yıl sonra hepimizin çalışma masasında bunların daha da gelişmiş, küçük modellerini göreceğimizden kuşkunuz olmasın. İlginç bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bozulan cihazlarımız için yedek parçaları sitesinden indireceğimiz planlarla kendimiz imal etmek, yaratıcılığımızı dakikalar içinde somut modellere dönüştürmek harika olurdu.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

4 Comments

 1. Taha Enes Kurtulmuş dedi ki:

  Üzgünüm ama yazıyı okuyacak vaktim yok fakat başlık yine de ilgimi çekti. O resimdeki minik heykelcikler o yazıcıdan mı çıktı yoksa? :)

 2. admin dedi ki:

  Evet, elbette.

 3. TURAN dedi ki:

  fiyat ne kadar göremedim nereden tedarik edilir bu makina hangi uzantıları destekliyor özel bir çizim programımı kullanıyor

 4. admin dedi ki:

  Turan Bey, Türkiye’de bu “ev tipi” 3D yazıcılardan henüz satılmakta olduğunu duymadım. Bu teknolojinin biraz daha oturmasını beklemek (ev kullanıcıları için) daha mantıklı. Fiyatların hızla ucuzlamakta oluşu ve en son düzenlenen uluslararası tüm büyük fuarlarda 3D yazıcıların iyice ön plana çıkması o günlerin çok yakınlarda olduğunu gösteriyor. Bugün için 3D yazıcıları ancak yurt dışından getirmek mümkün. Ayrıca yazıcıların kendi fiyatlarından daha çok kullandıkları malzemenin sürekli temin edilebilirliği ve fiyatını da dikkate almak gerek. Aceleniz yoksa bekleyin derim.

Yorum, Katkı ve Sorularınız