İsviçre’de PowerPoint Karşıtı Siyasal Parti Kuruldu


Biliyorsunuz, haftasonları daha hafif, eğlenceli haberler vermeye çalışıyoruz. Bu hafta da uygun bir konumuz var görünüyor.

.

Anti PowerPoint PartyAPPP‘nin kurucusu Matthias Poehm konuşma üzerine dersler veren güçlü bir PowerPoint karşıtı. “The PowerPoint Fallacy” (PowerPoint Safsatası) isimli bir de kitabı bulunuyor. Şimdilerde sitesinde PowerPoint’in yaratıcılığı, spontaneliği öldürdüğü, sunumlar için en iyi yöntemin flipchart’lar olduğu görüşü ile yasaklanması için imza toplanıyor.

.

.

Matthias Poehm savını –kendi olasılık tahminleriyle ulaştığı- bazı rakamlara da dayandırıyor. Buna göre İsviçre’de çalışanların iş yerine “PowerPoint ile uğraşmaları” nedeniyle ekonomideki verimlilik kaybını 2,5 Milyar Dolar olarak açıklıyor. Bu değer tüm AB için 155 Milyar Dolar.

.

PowerPoint Kullanmayan Kuruluşlar” listesi veya “PowerPoint Günahkarlarını Rapor Edin” gibi çok ilginç sayfalar barındıran sitesine üye olanlara kitabının indirimli satışı veya bağış toplanması gibi faaliyetler göze çarpmıyor değil.

.
Yorum yapmak gerekirse, PowerPoint diğer bir çok yazılım gibi sadece bir araç. İşyerlerinde verimlilik kaybına yol açıyorsa bu herşeyden önce bir yönetim sorunudur ve bu yönüyle aslında yönetimler için üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olmadığı da söylenemez.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız