Photosynth Kullanımı – 2 / Örnekler ve Navigasyon


Bir önceki yazıyı bu bölümde Photosynth’in kullanımına geçeceğimizi belirterek bitirmiştik ama daha kolay öğrenme açısından konuyu incelediğimizde araya bir “örnekler ve navigasyon bölümü” koymanın iyi olacağını düşündük. Aslında –iyi haber- kullanım adına öğrenilecek gerçekten fazla bir şey yok. Kullanıcı için bilinmesi gereken, genel olarak fotoğrafları nasıl çekmemizin iyi sonuç vereceğinden ibaret. Gerisini zaten yazılım hallediyor olacak. O yüzden, bu aşamada doğrudan sonuçlar üzerinde biraz gezinirsek konuyu daha net anlamış ve son aşamaya daha güçlü geçmiş olacağız. Öyleyse başlayalım…

.

Photosynth çalışmaları temel olarak “panorama”lar ve “synth”ler olarak ikiye ayrılıyor. Aralarındaki fark basit…

Panorama fotoğraf tekniğini mutlaka önceden de duymuşuzdur. Aynı sahne veya obje için aynı noktadan ve aynı odaksal mesafeden çekilmiş birden çok fotoğrafın tek fotoğraf olarak birleştirilmiş hali. Böylece –özellikle büyütüldüğünde- daha fazla ayrıntı içeren veya daha geniş açılı –tek- resimlere ulaşmak mümkün olabiliyor. Yine iki boyutlular. (Aslında bunu yapabilen birçok yazılım daha var)

Photosynth’in diğer türü ve bir Microsoft keşfi olan synth’de ise farklı nokta ve mesafelerden çekilmiş fotoğraflar birleşime katılıyor. Ortaya tek bir fotoğraf yerine, içinde gezilebilir üç boyutlu mozaik bir ortam çıkıyor. (Bunu yapan henüz bir başka yazılım bulunmuyor)

Photosynth’in asıl ilgi çeken yönü tabi ki synth çalışmaları ama paylaşım sitesinde bolca panorama ile de karşılaşabileceğimizi bilelim.

.

Sitenin menü düzeni ile başlayalım.

.

.

Panoramik Gezinti

Kontrollerin işlevi aşağıdaki gibi.

.

.

Farenin çarkını çevirerek de uzaklaşma – yakınlaştırma yapabilir, resmi bir noktasından sürükleyerek sağa, sola, yukarı, aşağı yönlerde gezinebilirsiniz.

360 derece panorama için iyi bir örnek var. Bu linki sağ tıklayıp, “yeni pencerede aç” komutu verirseniz, bir taraftan aşağıdaki açıklamaları da takip ederek gezinmek daha bilgilendirici olacaktır.

.

Ayrıntılara zoom (yakınlaştırma) yapmayı ihmal etmeyin. Örneğin, çevredeki araçların plakalarını okuyabildiğinizi veya tur otobüsünün “setur” olduğunu görmek gibi sürpler yakalayabilirsiniz. Photosynth’in güzelliği de burada zaten. Sizi o bölgenin ortasına yerleştirmekle kalmıyor elinize bir dürbün ve yanınıza da bölgeyi tanıyan bir rehber (aşağıda vurgular bölümüne bakınız) veriyor :)

.

.

Sayfa yapısındaki diğer ayrıntılar şöyle. (Büyütmek için resmin üzerini tıklayınız)

.

.

Highlights (Vurgular)

Şayet hazırlayan kişi çalışması üzerinde “vurgular” işaretlemişse (yapımını göreceğiz) onları sağ kenarda küçük resimler halinde listelenmiş bulacaksınız. Bunlar synth içindeki dikkate değer, ilginç noktalardır. (Bir kent için “görülmesi gereken yerler” gibi) Tıklandığında ana resim o noktayı merkeze getirir.

.

.

Synth Gezintisi

Photosynth örneklerini kullanıcıların kendi sitelerinde veya herkesin çalışmalarını gönderdiği http://photosynth.net adresinde topluca görebiliyoruz. Yüzlerce örnek arasında hepsi iyi çıkmıyor tabi. İyi örnekler gösterebilmek için sizleri -temel kullanım bilgileri eşliğinde- doğrudan NASA ve National Geographic’in özel koleksiyonlarına yönlendirelim.

Yukarıdaki açıklamaların çoğu synth’ler için de geçerli. Bazı farklılıkları aşağıda ele aldık.

Kullanıma dair bu “ipucu kutusunu” çarpı işaretinden kaldırabilirsiniz.

.

.

Synth gezinti kontrolleri

.

.

Quad’lar

İmleci fotoğraf (synth) üzerine gezdirdiğinizde görünen yarı şeffaf – beyaz dörtgenlerdir. Her quad (çerçeve) bakmakta olduğunuz bölgeyi oluşturan sahneye gömülmüş bağlantılı fotoğrafları belirler. Synth’ler üzerinde normalde bu quad’lara tıklanarak gezilir. Tıklanan quad merkeze gelir.

.

.

Overhead (Yukarıdan bakış)

Bu modda iken yeşil bir daire şeklini alan imleçle gezindiğinizde, o an bulunduğu noktayı gösterebilecek resmi ve çekim açısını görebiliyorsunuz. Tıkladığınızda o görünüm sahneye geliyor.

.

.

2 D View / 2 Boyutlu Izgara Görünüm

Synth’i oluşturan tüm resimlerin küçük görünümleri listeleniyor. Dilediğiniz bir tanesine tıklayarak o manzaraya geçebiliyorsunuz.

.

.

Point Cloud / Nokta Bulutu

Photosynth fotoları birleştirirken aralarındaki müşterek noktaları belirler. Bu izlere orijinaline uygun birer renk vererek korur. Tüm bu noktalamalara nokta bulutu deniyor. Sahne veya objenin üç boyutlu yapılandırmasında fotoğraflardaki bu referans noktaları kullanılıyor. Doğal olarak, sadece synth’lerde bulunuyor. Aslında çok teknolojik bir görünüm gibi duruyor fakat kullanıcı için fazla bir şey ifade etmediğini belirtmek gerek. Biz nokta bulutunun özel bir işlevi olduğuna dair bulgu edinmedik. Sanırız programcılar aslında mutfağa ait olan bir aşamanın güzel göründüğünü düşünerek paylaşmak istemişler.

.

.

Sonraki bölümde Photosynth kullanımını görmeye başlıyoruz.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız