Motion Capture Artık “Çocuk Oyuncağı”


Bilgisayar bazlı animasyonlar üretiminde etkili yöntemlerden biri olan “motion capture” (MOCAP : hareket yakalama) tekniği daha gerçekçi 3 boyutlu modellemeler için aktörlerce canlandırılan hareketlerin, bedenlerine bağlanan aparatlar üzerinden bilgisayar ortamında yaratılmış 3 boyutlu karakterlere aktarılması işlemidir.

.


.

SoftEther isimli Japon firması Quma adını verdiği model aktörünü tanıttı. İnsan eklemlerine sahip olan minik bebek bütün temel poz ve hareketleri canlandırabiliyor ve bağlandığı yazılım üzerinden bilgisayar üzerindeki modele eş zamanlı aktarabiliyor. Quma bilgisayara basitçe USB portu üzerinden bağlanıyor. Sürücü veya harici enerji kaynağı gerektirmiyor.

.

.

Video oyunları, robotik, eğitim canlandırmalarında kullanım alanı bulacağı ifade edilen Quma‘nın üretime hazır durumda olduğu belirtilmekle birlikte ne zaman piyasa çıkacağı ve fiyatı konusunda şimdilik bilgi bulunmuyor.

.

.

Bir uzmanlık alanı daha “çocuk oyuncağı” olmuşa benziyor. Yeri gelmişken haberini şimdiden verelim. Ücretsiz bir yazılım üzerinden animasyonlar hazırlamak ve kameranız karşısında yapacağınız hareketleri modelinize aktarmak konusunda biz de yakında bir yazı yayınlayacağız.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız