Taşınabilir Projeksiyonlar / LG HX301 DLP


LED aydınlatma teknolojisi projeksiyon cihazlarının cepte taşınabilir boyutlara indirilebilmesinin yolunu açtı. O kadar ki, cep telefonlarına, kameralara, notebook’lara eklenmiş hallerini görmeye başladık. Biz seyahat eden ve seminerlerini sunumlar eşliğinde veren eğitmenler için bu iyi haber. Sorun şurada ki, bu küçük (piko projeksiyon olarak anılıyorlar) cihazların Ansi Lümen (AL) olarak ifade edilen parlaklık değerleri henüz tatmin edici seviyede değiller. Biliyorsunuz, ortamda karartma gerektirmeyen sınır değeri olarak 2.500 Ansi Lümen kabul ediyoruz. Eğer küçük gruplara, kısa süreli seminerler veriyorsanız veya ortamda bir dereceye kadar karartma yapmayı göze alabiliyorsanız piko projektörler ilk duyurduğumuz günlerdeki 30 Ansi Lümen’lerden neredeyse 1 yıl içinde 300’lere kadar çıktılar. 500’lüklerin yolda olduğu söyleniyor.

Ne yazık ki, bu gelişme teknolojinin ilerlemesi yanında biraz da küçüklükten feda edilerek sağlanmaya başladı. Bizim kaygılarımızın aksine, bu ürünler karartmanın ve taşımanın sorun olmadığı ev eğlence ortamlarının yeni favorisi olma yoluna girince üreticiler de hızla hedef değiştirerek, başlangıçta iş yaşamı için ortaya atılan bu konsepti ilk etapta ürünlerini biraz daha büyütme pahasına evlere yerleştirmeye öncelik verdiler. Gelişmenin iyi tarafı, hemen bütün büyük markalar işin içine girmiş durumda. Bu da –kısa süreli yol kazasının ardından- gelişmelerin öncekinden de hızlı devam edeceğini gösteriyor. Biraz daha sabredebilirsek, 1.000 değerinin aşılacağı günlerin uzak olmadığını söyleyebiliriz.

Gelecekte de boyut veya parlaklık itibariyle öne geçen taşınabilir projeksiyon cihazlarını takip etmeye devam edeceğiz.

.

HX301 DLP LG PROJEKSİYON

Daha Parlak Ama…

Bugünkü örneğimiz için artık “orta boy” demek gerek. 800 gr. civarındaki ağırlığıyla hala taşınabilir gibi görünüyor. Herkesin ihtiyacının aynı olmadığını dikkate alırsak, değip değmeyeceğine karar vermek size kalıyor.

.

.

.

Teknik Özellikler

300 Ansi Lumen
1024×768 Çözünürlük
2000 : 1 Kontrast
Ağırlık     0,8 kg
LED aydınlatma
Normal aydınlatma seviyesinde lamba ömrü 30.000 saat
D-Sub (VGA) 15 pin
HDMI – USB
Boyutlar 160 x 57,5 x 135,5 mm
Enerji 260 W

KDV dahil 1250 TL‘ye bulunuyor.

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız