Renkler Üzerinden Resim Aramak / Idee-Multicolr Search Lab


Eğer özellikle belli renklerin ağırlıkta olduğu bir resim arıyorsanız Idee-Multicolr Search Lab servisi ihtiyacınızı karşılayacaktır. 10 milyon civarında Flickr paylaşımı üzerinden elde edilen sonuçlar göreceğiniz üzere bir hayli iddialı. Her ne kadar, Google’ın da resim aramaları için renk filtreleme özelliği varsa da sonuçların bu derece başarılı olmadığını belirtmek gerekiyor.

Sayfaya ilk girişte şu manzara ile karşılaşacaksınız.

.

.

İkinci bir renk daha ekleyelim…

.

.

Sonuç mükemmel. Renk paletinden tıklayarak renk sayısını istediğiniz kadar artırabilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz her iki rengin üzerinde %50 yazısı bulunuyor. Anlamı açık… Bulunacak resimlerde bu renklerin oranını eşit sipariş etmiş oluyoruz. Oranı değiştirmek istersek, bunu her iki rengin arasındaki “sınırı” farenin imleciyle oynatarak yapabiliyoruz.

Şimdi imleçle renklerden birinin üzerine gelelim. Üst köşelerde birer minik ikon belirdi.

.

.

Soldakine tıklarsak daha hassas bir renk belirleme aracı çıkacak.

.

.

Çember üzerindeki daireyi hareket ettirerek istediğimiz ana renge doğru götürebilir, koyuluk – açıklık, parlaklık – matlık ayarını ise merkezdeki daireyi hareket ettirerek ayarlayabiliriz. Her rengin altı karakterli bir kod numarası oldunu daha önce işlemiştik. Bu numarayı biliyorsanız satır kutusuna girebilirsiniz. “Submit” onay düğmesine bastığınızda önceki renk yenisi ile değişmiş ve arama sonuçları yenilenmiş olacaktır. (“Cancel” ile vazgeçebilirsiniz)

Bu renkten vazgeçmiş ve silmek istiyorsak bu kez sağdaki çöp kutusu resimli ikonu tıklıyoruz.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız