Acer Ultra Taşınabilir Projeksiyon Serisini C110 ve C112 ile Geliştiriyor


Ultra taşınabilirlik konsepti altında mini (piko) projeksiyon cihazlarını geliştirmeye devam eden Acer çok hafif, küçük ve özel ek kablolara ihtiyaç duymayan, hatta biri notebook bağlantısı da gerektirmeyen C110 ve C112 modellerini duyurdu.
.
C110
.
Kardeşler arasında bir notebook’a bağımlı çalışan C110 taşınabilirlikte sınırları zorluyor. Güç kablosu gerektirmiyor. Bağlantı kablosu olarak USB yeterli. 5 saniye içinde gösterime hazır hale gelebiliyor ve kapatıldığı an soğutma süresi beklemeksizin çantasına yerleştirilebiliyor.
.

.

175 gr. ağırlığında 110x85x25 mm boyutlarındaki cihaz 30cm’den 254cm’ye kadar görüş alanı oluşturabiliyor. 1000:1 kontrast ve WVGA (854×480) çözünürlük oranı ile doğal 16:9 formatını da destekleyen C110 LED aydınlatma teknolojisi ile 20,000 saate kadar lamba ömrü sunuyor. C110’un parlaklığı 50 Ansi Lümen. Ağustos ayı sonuna doğru 199 Sterlin satış fiyatıyla çıkacağı duyurulmuş.
.
C110 için bir tanıtım videosunu şu adreste izleyebilirsiniz.
.
C112
.
Bu yazıda asıl tanıtacağımız C112 ise Türkiye dahil, çoktan raflarda yerini almış görünüyor.
.
C112’de sunum yapabilmek için bir notebook varlığı şart değil. USB bellekler üzerinden fotoğraf, video ve slayt gösterisi imkanı bulunuyor (PowerPoint destekli değil) Bu şekilde tek başına çalışma özelliğini kazandırabilmek adına USB, pil desteği, mikrofon, kumanda tuşları gibi ek özelliklerle donatıldığı için biraz daha büyük, ağır ve pahalı. Aradaki fiyat farkının önemli bir nedeni de C112’nin 70 Ansi Lümen parlaklığa ulaşabiliyor olması.

.

2 saatlik harici pil (parlak modda 1,6 saat) aslında kendi boyutları kadar ek bir aparat. Bunu dilerseniz (opsiyonel) satın alabiliyorsunuz. Cihazı bu olmadan da beraberinde gelen enerji kablosu ile kullanmak tabi mümkün.

.

.
Özellikler
.
Windows 2000, XP, 7 Vista ve MAC OS uyumlu
Kullanım Arka – Ön – Tavan
Ampul türü LED – Normal Mod Ampul Ömrü 20000 Saat
Çapraz görüntü boyutu (Yansı büyüklüğü) 38cm 253 cm
Minimum mesafe 60 cm – Maximum mesafe 4 m
Standart mod parlaklık 70 Ansi Lümen
Renk çözünürlüğü 16.7 Milyon (24-bit)
Doğal çözünürlük  854 x 480 – Maximum Çözünürlük 1280 x 800 (Suni büyütme ile)
Acer SmartFormat teknolojisi sayesinde birçok PC çözünürlüğüne destek verdiği için kullanıcıları bilgisayarlarının çözünürlüğünü değiştirme zorunluluğundan kurtarıyor.
Doğal en / boy oranı 16:9 (4:3 desteği mevcut)
Kontrast oranı 1000:1
Hoparlör sayısı 1 (Mono) – Hoparlör çıkış gücü 2 W
720p ve 1080i HD desteği
iPhone AV jack desteği
Kapat ve git özelliği
Boyutlar 137 x 91.5 x 22,5 mm
Enerji tüketimi max 50 W / Standby 1 W
Ağırlık 220 gr (Pil aparatı hariç)
fiyatı 229 sterlin
.
Acer C112 Türkiye’de de satışta görünüyor. Fiyatlandırma biraz ilginç olmuş. İstanbul Bilişim’de 1.600 TL civarında görünüyor. (Acaba pil aparatı ile mi hesaplanmış, bu belli değil) Diğer noktaların çoğunda KDV dahil 650-700 TL aralığında bulmak mümkün.
.
Paket İçeriği
.
C112 DLP Projector
AC to DC güç adaptörü
Tip A USB kablo
3.5mm Mini Jack A/V kablo
Uzaktan kontrol
Taşıma çantası
Kullanıcı rehberi (CD-ROM)
Hızlı kurulum rehberi
Harici pil ünitesi (tercihe bağlı – ağırlık ve fiyat belirsiz)
Tripod (üçayak) (tercihe bağlı)
.
Yorumlamak gerekirse, büyük sınıflarda ve ortamı yeterince karatmadan seminerler verebilmek için 70 Ansi Lümen hala yeterlilik sınırının oldukça altında bir değer. C112 daha çok, sıklıkla küçük gruplara pazarlama yapmak zorunda olan, bunun için sık seyahat eden profesyonel kullanıcılar veya toplantılar için daha elverişli. Yine küçük gruplar için verilecek seminerlerde de rahatlıkla kullanılabilir gibi görünüyor. Tabi ki, satın alma kararı vermeden önce bizzat denemek çok önemli. Piko projektörlerin bu hızlı gelişimi memnuniyet verici.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

2 Comments

 1. Feyzullah demir dedi ki:

  sınıflarda laptop olmadan görüntü kalitesi yüksek ışık ortamlarda keskin görüntü verebilecek ofis sunularını usb den kullanabilceğim bir projeksiyon arıyorum.
  Portatif gittiğim her sınıfta hemen kullanabileceğim böyle bir porjeksiyon için tavsiyenizi almak isterim.
  Piyasada bir çok cihaz var.Aldıktan sonra daha iyisi vardı diye üzülmek istemiyorum. Sınıf sunumları için portatif en ideal cihaz sizce hangisidir.
  Saygılar.

 2. admin dedi ki:

  Feyzullah Bey, Merhaba.

  Projeksiyonlarda (diğer elektronik cihazların çoğunda olduğu gibi) “taşınabilirlik” arttıkça güçten düşme söz konusu. Kolay taşınabilir, ufak cihazlar üretiliyor ama bunlar gün ışığında yeterince parlaklık sağlayamıyorlar. Aslında daha bir çok dengeyi iyi ayarlamak gerekecek. Şu iki linkteki yazıları incelemenizi öneririm. Bu arada USB üzerinden sunum oynatabilenleri var ama -bildiğim kadarıyla- bunlar sadece slayt atlatabiliyor fakat örneğin slayt içindeki videoları oynatmakta sorun yaşama ihtimaliniz olabilir. Bu konuda sunuyu uygun formatlardan biriyle “paketleyerek” kaydetmek işe yarayabilir. Bunun yerine küçük netbooklardan (netbook) edinmek daha da kullanışlı olabilir. Satın almalardan önce hepsini bir iyi değerlendirmek lazım.

  http://www.egiticininegitimi.net/2009/09/06/sinevizyon/
  http://www.egiticininegitimi.net/tag/projeksiyon/

Yorum, Katkı ve Sorularınız