PowerPoint Eklentileri / 123PPT Video Background Studio


Piyasadaki PowerPoint eklentilerini (add-in) incelemeye devam ediyoruz. Bugün slaytlarımızda arka plan olarak durağan bir resim yerine videolar kullanmamızı sağlayan bir eklentiyi konu edeceğiz. “123PPT Video Background Studio”nun kullanımı ismini okumaktan daha kolay. Seçeceğiniz arka plan videolarda renk, şeffaflık, hız gibi birçok değişkene müdahale edebiliyor olmamız, slayt geçişlerinde hiçbir kesintiye uğramadan sürekliliği koruyabilmesi, kendi bulduğumuz videoları da kullanabiliyor olmamız etkileyici özelliklerinden bazıları.

Eklenti 98 sonrası tüm Windows’larda ve 2000’den itibaren Office sürümlerinde çalışıyor. MAC’ler için bir PC emülatörü gerekeceği söylenmiş.

.

Deneme Sürümü ve Kurulumu

14 günlük deneme sürümünü (slaytların kenarına “deneme sürümü” olduğuna dair bir yazı ekleniyor ) buradan indirebiliyoruz (257 MB)

Sayfanın ortalaranına doğru, bizim sarı renge boyadığımız şu satıra tıklayarak başlayalım.

.

.

Küçük bir pencere daha açılacak. Burada ilk satıra geçerli bir e-posta adresi, ikinci satıra ise altta görünen kodu yazarak “Send” (gönder) diyoruz.

.

.

Şimdi bu pencere kayboldu ve önceki satırımız (resmi değişmiş olarak) geri geldi.

.

.

Bir kez daha buradaki mavi renkli başlığa tıkladığımızda indirme penceresi görünecek ve onayınızla birlikte download süreci başlatılacaktır.

Zip’lenmiş gelen paketin içindeki “Setup.exe” dosyasını çalıştırarak kurulumu başlatın. İki eklentinin daha birlikte kurulmasını isteyip istemediğiniz sorulacak. “Install” diyerek onaylayalım.

.

.

Sonraki bir aşamada “I accept the terms…” ile başlayan sözleşme onayını da –dairesini doldurarak- kabul etmelisiniz. Bunların dışınde herhangi bir zorluk yok. Tüm pencereleri onaylayarak ilerleyin. Yükleme tamamlandığında bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

Eklentimiz PowerPoint ana menü çubuğunda kendi adıyla yeni bir sekme olarak yerini aldı. Komutların görünümü aşağıdaki gibi.

.

.

Kullanım

Kurulum tamamlandığına göre bir PowerPoint dosyası açıyor, deneme amacıyla bu sekmeye gidiyor ve ilk komut olan “Insert Video”ya tıklıyoruz. Karşımıza bir pencere geliyor. Onun da üzerinde sekmeler var. Welcome (hoşgeldiniz) sekmesini geçiyor ve ikincisine yani “Select video” ya (video seç) geçiyoruz. Burada manzara şöyle.

.

.

Deneme sürümüyle birlikte bize toplamda 5 adet örnek video gönderilmiş. Her videonun eski monitörlerdeki 4×3 oranı ile yeni monitörlerdeki (geniş ekran) 16×9 oranlarında hazırlanmış ikişer versiyonu bulunuyor. Örnekleri buradayken oynat tuşu ile önceden izleyebilir, çift tıklayarak tam ekran oynatabilir, aynı yöntemle çıkabilirsiniz. Sunumumuzda hangi arka plan videolarını kullanmak istiyorsak, (birden fazla olabilir) altlarındaki gri şeridin başındaki boş kutuya tıklayarak birer çentik işareti bırakıyoruz.

.

.

Eğer elimizde daha çok –indirilmiş- örnek olsaydı (sitesinden edinmek mümkün) şuradaki düğmeyi kullanarak bunların depolandığı klasöre erişebilecektik.

.

.

Bu ilk sekmedeki işimiz videoları seçmekten ibaretti. Şimdi “Next” düğmesine tıklayarak bir sonrakine yani “Set effects”e (video efekt ayarları) geçelim. Burada seçtiğimiz videoları tercihlerimize uyarlayabiliyoruz. Sol sütunda seçtiğimiz arka plan videoları listelenmiş. Biz iki video seçmiştik. Bu sütundan hangi videoyu tıklayarak seçersek sağ taraftan yapacağımız ayarlar onun için geçerli olacak. Buradan bir video seçili değilse ayarlar pasif kalacaktır.

.

.
Playback speed” (oynatım hızı) altındaki sürgüyü sola doğru çekerek, derece derece yavaşlatmamız, sağa doğru hızlandırmamız mümkün. Aynı arka plan videosunu farklı slaytlarda farklı hızlarda oynatmak mümkün.
.
Aspect ratio” kutucuğunun dolu olması, videodaki en / boy oranını korumak istediğimizi gösteriyor. Öyle kalsın.
.
Sahne perdesi olarak çevirebileceğimiz “Backdrop” oynamakta olan videonun önüne serilmiş, yarı saydam tek renkli bir zemin. Sadece videonun olduğu durumlarda üzerine yazılacak yazıların okunması zorluk yaratabileceği düşüncesiyle böyle bir uygulamaya gidilmiş. Eğer Backdrop kutucuğu boş, yani seçili değilse bu perde videonun önünden kalkıyor ve altındaki ona dair ayarlar –gerek kalmayacağı için- pasifleşiyor. Peki perde ayarları ile neler yapılabiliyor derseniz;
.
Color” (renk) satırının sonundaki aşağı bakan ok işaretini tıkladığınazda gelecek olan renk paletini kullanarak perde rengini değiştirebilirsiniz.
.
Transparency” (şeffaflık) ayarını kullanarak (kutuya rakam girerek veya okları kullanarak) perdenin daha saydam (silik, soluk) görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu örnekte %50 saydamlaştırılmış.
.
Onun altında “Margins” (kenar boşlukları) ayarları bulunuyor. Örneğin Left (sol) kenar boşluğunu 5’ten 40’a çıkardığımızda (ön izlemede görmek için Enter’a da basın) şöyle bir görünüm alıyor.

.

Bunu slaytlarınız için değişik görünümler elde etmek üzere kullanabilirsiniz. Kenar boşlukları olmasın derseniz dört yönün değerlerini de sıfır yapmalısınız.

.

.
Bu sekmeyle de işimiz bu kadar. “Next” ile sonrakine yani “Assign slides”a (slayt atamaları) geçelim. Burada hangi videolu arka planın hangi slaytlarda oynamasını isteyeceğimizi belirliyoruz.

.

.
Sol taraftan bir slaytı tıklayarak seçtikten sonra sağ taraftan da o slaytın birlikte oynamalarını istediğimiz videoyu tıklayarak seçiyor ve ortadaki yeşil oklu “taşıma” düğmesine basarak oraya gönderiyoruz. (Sürükleyerek taşımak da mümkün) Örneğin, biz ilk iki slaytımızı ilk video ile, diğer üçünü ikinci video ile eşleştirdik. Eğer bir slaytı bu tablodan çıkarmak isteseydik bu kez onu seçtikten sonra ortadaki aksi yönü gösteren “geri gönderme” düğmesini kullanabilirdik.

.

.
Bu pencereyi de “Next” ile geçiyor ve bir sonraki sekmede “Finish”e basarak işlemi tamamlıyoruz.
.
Video arka planlı sunumlarımızı her zamanki “gösteriyi başlat” düğmesiyle değil, menü çubuğuna eklenen “123PPT Play & Share” (oynat ve paylaş) isimli bir diğer sekmedeki başlatma komutlarıyla oynatmamız gerekiyor.

.

.
İki seçenek var. “From Begining” (Baştan Başlat) veya “From Current Slide” (Üzerinde durulan slayt ile başlat)

.

.

Loop Presentation” sunumun bittikçe otomatik olarak baştan alınmasını sağlar.

Prepare Presentation” düğmesi ile bu sunumun başka bilgisayarlarda da oynatılmasını sağlamak üzere paketlenmesi işlemini başlatabilir veya “Burn Presentation” (CD veya DVD’ye yazdırma) seçeneğini kullanabilirsiniz.
.
Asıl sekmedeki işlemediğimiz diğer komutları da görelim.

.

.
İkinci sıradaki “Edit Slide Video”yu bir kez işlem yaptığınız dosyalar üzerinde sonradan değişiklikler yapmak istediğinizde kullanıyorsunuz. Bu amaçla yukarıda ayrıntılarını gördüğümüz ilk butonu (Insert Video) kullanamazsınız. O takdirde “önceki videoları sil ki, yeniden ekleme yapayım” diyor. O düğme sadece “eklemek” için, düzenleme düğmesi ikinci sıradaki.
.
Professional Video” düğmesi ile sitesindeki ücretli videolara ulaşabiliyor, satın alarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.
.
YouTube Video” düğmesi eklentinin sadece “Deluxe” versiyonunda çalışıyor. Bu düğme ile YouTube üzerinde beğendiğiniz bir videoyu arka plan olarak atayabiliyorsunuz.
.
Professional Video” ile sitesinden indirdiğiniz videoları programa dahil edebiliyorsunuz. Bunun için ücretli sürümlerden birine geçmeniz gerekiyor.
.
Your Video” ile kendi videolarınızı –bir dönüşüm işleminden sonra- kullanabiliyorsunuz.
.
Organize” üzerinden videolarınızın bulunduğu klasöre ulaşarak düzenleme yapabiliyorsunuz.
.
Aşağıdaki YouTube videosu şu ana kadar aktardıklarımızın görsel bir tekrarı niteliğinde.
.


.
Satın Almak
.
123PPT Video Background Studio’ üç ayrı seviyede sürümler halinde pazarlanmış. İçeriklerini sitesinden kontrol edebilirsiniz.
.
Lite Edition 49.95 USD
Standart Edition 149.95 USD
Deluxe Edition 249.95 USD
.
Bu arada “free background video” olarak internet’te aratırsanız bir çok kaynaktan ücretsiz arka plan videoları indirebilir ve sunumlarınızda kullanabilirsiniz. Kendinizin üretmeniz de hiç zor değil. Sonuçta bunlar Microsoft’un wmv formatlı videolarından başka bir şey değiller. Yalnız, ne kadar hafif dosyalar olurlarsa olsunlar, arka planda bir video oynarken, ön planda ağır animasyonlu kalabalık efektler kullandığımızda bilgisayarımızın bu yükü kaldırabileceğinden emin olmakta fayda var. O nedenle satın alma kararı vermeden önce mutlaka deneme sürümünü bir süre kullanmanızı öneririz.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız