Eğitim / PowerPoint 2010 Kullanımı – 4 / Çizimler


PowerPoint ve çizimler konusuna bu ikinci yazıyla devam ediyoruz. Önceki bölümde hazır şekillerden ekleme çıkarma yoluyla yeni şekillere ulaşabildiğimizi görmüştük. Sırada hazır bir şekli deforme ederek ondan yeni motiflere ulaşmak var. Önceki kolay ve keyifliydi. Neredeyse akla gelebilecek her şekle ulaşmak da mümkündü. Bu defaki yöntem biraz daha zahmetli ve ustalaşmayı gerektiriyor.

.

.

Yöntem 2 – Hazır Şekilleri Değiştirmek

Boş bir slayt açıkken “Ekle / Şekiller” yolunu takip edelim ve gelen şekiller tablosundan dikdörtgeni tıklayalım. Sonra faremizin imlecini slayt üzerinde yukarıdan aşağı çapraz indirerek dikdörtgeni slayt üzerine bırakalım. İsterseniz üzerini çift tıkladığımızda gelecek menü çubuğundan “Şekil Dolgusu / Dolgu Yok” komutlarını vererek içini boşaltabiliriz. Biz sadece dış hatlarıyla ilgileneceğiz çünkü.

Şimdi farenin imlecini bu dışsınırlardan birinin üzerine getirin. İmleç okunun ucunda bir kancalı + işareti belirmiş olmalı. Bu işaret tam üzerinde durduğumuzu gösteriyor.

Bu konumdayken “sağ tıkladığımızda” açılan menüden “Noktaları Düzenle” komutunu tıklayalım. Şimdi sınırların üzerine kırmızı renkli bir hat daha oturdu ve köşelerde siyah kareler bulunuyor. Bu karelerden birini tıklayın.

.

.

Köşeden her iki yönde mavi hatlar ve uçlarında bu kez beyaz kareler ile karşılaştık. Aynı siyah noktayı tutarak oynatın, sonra istediğiniz bir yerde bırakın. Biz biraz daha ileri taşıdık. Bu sırada bağlı olduğu kenarlar doğruluklarını kaybetmeden sünerek uzadılar.

.

.

Şimdi beyaz karelerden biri ile oynayın. Bu kez o kenar doğruluğunu kaybederek (Bir bombe oluşturarak) tekrar değişti. Bombenin yüksekliğini kendinizin belirleyebildiğinizi gördünüz.

.

.

Hala düz kalmış kenarlardan birini istediğiniz bir noktasından tutarak oynatın ve bırakın. Şimdi tuttuğunuz noktada yeni bir siyah kare daha oluştuğunu gördünüz. Bu şekilde, ilk figüre istediğiniz formu verinceye kadar yeni “bükücü” noktalar ekleyebilir ve üzerlerinde çalışabilirsiniz.

.

.

Bu siyah noktalar arasında kurtulmak istediğiniz olursa da yine sağ tık menüsünden “Nokta Sil” komutunu vermeniz yeterli.

Bu yöntemde kullanabileceğimiz başka enstrümanlar da var tabi.

Eğri bir bölgeyi sağ tıklar ve “Düz Bölüt” derseniz eğriliği kaybolur ve düzleşir. Tersi de geçerli olmak üzere düz bir hattı “Eğri Bölüt” komutu ile bombeleştirebilirsiniz.

İki nokta arasındaki bir hattı “Bölüt Sil” komutu ile yok edebilirsiniz. Açık uçları “Yolu Kapat” komutu ile birleştirebilir. Sağ tıkladığınız hattın saat yönünün tersinde duran ilk kare üzerinden “Yolu Aç” komutu vererek bölünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir siyah noktanın üzerini sağ tıklayın ve ilgili satırı seçerek onu bir “Düz nokta” yapın. Şimdi uçlarındaki beyaz kareler ayrı ayrı değil birlikte hareket ediyorlar. (Tabi tersi de geçerli)

Kullanıcıya zahmetsiz bir hareket serbestisini pek de sunamayan bu yöntem ilk bakışta zor gibi görünüyorsa da kullanımına biraz alışıldığında gerçekten işe yaradığını göreceksiniz.

.

Yöntem 3 – Serbest Çizim

Şimdi şekiller oluşturmada aslında ilk sırada ele alınması gereken ama son sırada ele alarak çok kısa sürede aktarabilme imkanı yakalayacağımız .üçüncü alternatifimizi görelim. Serbest çizim…

Ekle / Şekiller” tablosunda üzerinde biraz durduğunuzda “Karalama” ismini okuyabileceğiniz aracı seçiyoruz. Görünümü aşağıdaki gibi.

.

.

Bu aracı aldıktan sonra slayt üzerine gittiğimizde zaten ne işe yarayacağı imlecin aldığı kalem şekli ile hemen anlaşılıyor.

.

.

Bu araçla tamamen serbest çizim yapabiliyoruz ama mouse kullanarak bilgisayarda çizim yapmak çok zahmetli bir iş. Bu amaçla ya bir grafik tablet kullanmalı veya ilk başta acemice çizeceğimiz deseni sonradan –yukarıdaki enstrümanları kullanarak- düzeltmek yolunu seçmelisiniz. Gerçekten de yukarıda bahsettiğimiz yöntemler bu şekilde çizeceğimiz desenler üzerinde de geçerliler ve daha fazla işe yaradıklarını söyleyebilirim. Oldukça hatalı çizebildiğim bir daireyi sonradan müdahalelerle bir hayli düzeltebildiğimi söyleyebilirim. Çünkü çizimde kalemi ne kadar oynatmışsanız “Noktaları Düzenle” komutunu kullandığınız anda size o sayıda “köşe” noktası veriliyor. Siz sadece bunları olması gerektiğini düşündüğünüz yerlere kaydırıyorsunuz o kadar.

.

“Serbest Form” Aracı

“Kalem” aracıyla çizim yapmak size de zor geliyorsa bir alternatifi var. “Ekle / Şekil” menüsünden bu kez “Serbest Form” aracını alalım.

.

.

Bu araçla slayt üzerine “birbirini takip eden” küçük doğrusal çizgiler bırakabiliyorsunuz. Bu yöntemle daha önceden yerleştirdiğim bir haritadan kopya çekerek Trakya’yı çizmem 1,5 dakika kadar sürdü.

.

.

PowerPoint çizim araçları herhangi bir resim işleme yazılımındaki kadar güçlü ve pratik görünmüyorsa da ustaların elinden nasıl işler çıkabildiğini daha önce paylaşmıştık.

.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız