WebGL Örnekleri – 4 / PDB Ribbons


Elçiye zeval olmaz ! Kimya’dan hiç anlamayan birinin hazırladığı bir Kimya haberi okuyacaksınız.

Daha önce yine Kimya ile ilgili bir WebGL uygulamasına daha yer vermiş ve molekül yapılarının görselleştirilmesini sağlayan CanvasMol servisini tanıtmıştık. Yeni WebGL uygulamamız ise proteinlerle ilgili olarak aynı işlevi görüyor.

.

.

Burada tam listesini bulabileceğiniz PDB (Protein Data Bank / .pdb uzantılı dosya formatı olarak da kullanılıyor) protein yapılarının dört haneli kodunu “Search” yazısının sol bitişiğindeki kutuya girerek bu düğmeye (veya Enter tuşuna) bastığınızda size o protein yapısının 3 boyutlu bir görselini oluşturuyor.

.

Kullanım

Görselin bulunduğu pencerede çift tıklayarak hareketi durdurabilir veya yeniden başlatabilirsiniz. Fare ile tutarak her yöne çevirebilir, farenin çarkını çevirerek uzaklaştırma yakınlaştırma yapabilir, ALT tuşuna basılı iken sürükleyerek çerçeve içinde taşıyabilirsiniz.

Sağ altta göreceğiniz “Cartoonize / Color by Residue / Amino / Shapely” tuşları ile aynı yapının farklı görünüm modlarını seçmek mümkün.

.

.

Başlangıçta sağ kenardaki kodları örnek olmaları için yerleştirildiğini düşünmüştüm ama aynı zamanda “son kullanılanlar” listesiymiş.

.

Site ve Diğer Uygulamalar

Yazının bu aşamasına geldiğimde uygulamanın yaratıcısı siteyi de görmek, yazılması gereken başkaca ayrıntı bulunuyorsa anları da eklemek istedim. Eğer kimya ile ilgiliyseniz bu siteyi mutlaka ziyaret etmelisiniz çünkü benzer başka uygulamalar daha bulunuyor. Hatta kimyasal formüllere dayalı bir hafıza oyunu ve Benzen molekülünü top olarak kullanan bir de “Pong” oyunu bulmak mümkün.

.

.

Diğer WebGL örnekleri için bakınız.
.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız