Güney Kore Tamamen Dijital Eğitime Geçiyor


Dijital eğitime geçiş sürecini başlatan Güney Kore, 2015 yılından itibaren hiçbir okul kitabı kullanmayacak

Birçok ülkede elektronik tahtalar, projeksiyon cihazları, ses ve video kaydediciler eğitime destek için devreye sokulmuş durumda. Ancak Güney Kore hükümeti 4 yıl içinde tüm basılı ders kitaplarını ortadan kaldırarak bu alanda bir ilki gerçekleştirecek.

.

.

BTnet.com.tr‘nin aktardığı habere göre tüm müfredatını akıllı telefon, tablet bilgisayar ve akıllı TV’ler aracılığıyla uygulayacak hükümet, 2015 yılına gelindiğinde eğitim sistemi içerisinde basılı ders kitaplarından eser bırakmayacak.

Dijital kitaplarla iki yönlü (interaktif) bir eğitim sistemini beraberinde getirecek olan eğitim bakanlığı projesi kapsamında geçiş, 2014 yılında ilkokulların tümüne uygulanmış olacak. 2015 yılı ise dijital eğitimin yüksek okul mezunlarına kadar uzandığı yıl olacak. Böylece okula gidemeyen veya seyahat engeli olduğundan uzaktaki eğitimlere katılamayan öğrenciler örgün eğitim içerisine dahil edilebilecek.

IPTV ise hükümetin üniversite müfredatını ve yabancı dil kurslarını verebilmek için kullanmak istediği bir başka teknoloji. Diğer taraftan öğretmenlerin dijital eğitim sistemine adapte olabilmeleri için başlatılan öğretmen eğitimleri de tüm hızıyla devam ediyor. Verilen bilgiye göre öğretmenlerin yüzde 25’i cihazları nasıl kullanacaklarını şimdiden öğrendi.

.

.

Teknoblog bu haberi şöyle tamamlıyor…

Güney Kore geçen hafta yaptığı açıklamayla 2015 yılına kadar okullarda kağıdın yerini dijital kitapların alması için 2 milyar doların üzerinde para harcayacağını duyurdu.

Öğrenciler bulut tabanlı sistem üzerinden kağıttan bağımsız öğrenme materyallerine ulaşma fırsatı yakalayacak. Ayrıca öğrencilere dağıtılacak bu tabletler sayesinde geleneksel eğitim içerikleri multimedya tabanlı yardımcı içeriklerle desteklenecek. Sistem evden çıkamayan öğrencilerin de dersleri uzaktan takip etmesini sağlayacak. Örneğin, hastalığı nedeniyle evde yatan öğrenciler durumları elverdiği ölçüde matematik veya okuma derslerine katılabilecek.
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız