Eğitmenler için AMD Notebook Teknolojileri


Intel daima işlemci (CPU) sektörünün lideri olmuştur. Halen dünyada piyasanın %80’ini elinde bulunduruyor. AMD ise uzun yıllardır rekabeti hiç bırakmadı. Intel’i daima zorladı ve biz son kullanıcıların bu rekabetten yararlanmasını sağlayarak hep göz önünde kalmayı başardı.
.
CPU (işlemci) sektöründe daha küçük alana daha fazla transistör, dolayısıyla daha fazla işlemci gücü sığdırma yarışı on yıllardır sürüyor fakat silikon temelli teknoloji artık sonuna yaklaştı. Yeni malzemeler (hatta quantum fiziği) işin içine girmezse birkaç yıl içinde sınıra dayanmış olunacak. Şimdiki geçici çözüm tek çekirdek içine birden çok çekirdek yerleştirmek.

.

.
Bir de GPU yani grafik işlemciler var. Bilgisayarlarda “gösterim” işlerinin yükünü CPU’nun üzerinden almak üzere sonradan ortaya çıktılar ve daha küçük alana daha fazla transistör yerleştirmede aslında CPU’ların epeyi önüne de geçtiler. Burada da hep iki dev firma başı çekti nVidia ve ATI

.

CPU – GPU . El Ele

İki sene kadar önce GPU‘ların fazla işlem gücü CPU‘ların çok yük altında kaldığı zamanlarda ona destek vermek üzere kullanılmaya başlandı.

.

Ve CPU – GPU İç İçe

Uzun süre CPU ve GPU üretimleri farklı uzmanlık alanları olarak kaldı. Derken, 2006’da CPU’nun ikincisi AMD, GPU’nun ikincisi ATI’yi satın alarak her iki uzmanlığı aynı bünyede topladı. Sonra her iki teknolojiyi aynı çekirdekte bir araya getirerek 5 yıl aradan sonra daha küçük, hafif, güçlü, tasarruflu ve ucuz işlemciyi üretti ve bu yeni yaklaşıma APU adını verdi.
.
Gidiş önceden az çok belli olduğunda Intel’in de nVidia’yı alacağı türünden söylentiler dolaşmadı değil. Bu gerçekleşmedi. Aslında Intel’in de ofis bilgisayarları gibi oyun oynanması beklenmeyen platformlarda asgari seviye gösterim işlerini ek bir kart almaya gerek kalmadan kotarabilen basit çözümleri hep olmuştu ama yeterince güçlü ve en önemlisi aynı çekirdek içinde değildi. Intel bunun ötesinde GPU konusunu hiç bir zaman kendi ilgi alanı içinde görmemişti.
.
Diğer taraftan, nVidia da rekabette kalabilmek adına CPU üretmeyi düşünmeye başladı ama bu da onun uzmanlık alanı değil. Öyle görünüyor ki, Intel de, nVidia da AMD’nin bu derece başarılı sonuçlara imza atmak üzere olduğunu yeterince kestiremediler.
.
Yılbaşından itibaren AMD’nin ilk nesil APU’su “Fusion” işlemcileri tüm tanınmış üreticilerin notebooklarını fethetti. Daha kücük, daha güçlü ve daha ucuz taşınabilir notebooklar gördük ama ülkemize ulaşamadan öncelikli piyasalarda kapışıldılar.

.

.

Biz eğitimciler için notebook’umuzun hafif (taşınabilir) ama yine de, örneğin, bilgisayarlar için zorlu işlerden sayılan video montaj işlemi yapabilecek kadar güçlü olabilmesi önemli kriterler. AMD işte tam da bunu vadediyor.
.
Geçtiğimiz günlerde Fusion’ların yeni nesil “A Serisi” (A4-A6-A8) lanse edildi. Bugünlerde alacağınız bir Fusion A serisi notebook’u uzun yıllar kullanabilirsiniz.

.

.

Karar verilmesi gereken nokta şu olacak. Görselleştirme işlerini de bu notebook ile yapmak istiyorsak ekranın, başka deyişle boyutların yine büyük kalmasını tercih etmemiz gerekecek. Bu durumda öyle görünüyor ki,  600 USD civarında bir ödeme ile günümüzün (A serisi) en güçlü notebook’larından birine sahip olabileceğiz. “Sadece mobilite yeterli. Ben görselleştirme işlerimi başka bilgisayarlarda yapıyorum” veya “Küçük ekranda da çalışabilirim. Önemli olan, zengin ve ağır sunumlarımı takılmadan oynatsın ve kendisi hafif olsun yeter” derseniz, 450-500 USD fiyatlarla bulabileceğiniz, 1 kg ağırlığı çok geçmeyecek (E serisi) küçük örneklerden bir tane seçebilirsiniz.

.

Benim niyetim ikisinin ortası bir formül. Taşınabilirlik adına küçük ve hafif bir tane edinmek, görselleştirme çalışmaları için ev veya ofiste ayrıca normal boyutlarda (150 USD civarı) bir LCD monitör, hatta bir de rahat klavye bulundurarak cihazı bunlara bağlayıp kullanmak.
.
HP, Lenovo, Asus, Sony, Toshiba gibi bütün tanınmış bilgisayar üreticisi markaların kendi Fusion çözümlerini hazırladıklarını ve piyasa sürmekte olduklarını görüyoruz. Şimdi iş –eğer yurt dışı bağlantılarınız yoksa- sabırla bu ürünlerin ülkeye girmesini beklemeye kalıyor.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız