“Sözlüklerde” PowerPoint :)


Hafta sonları biraz daha eğlenceli yazılar olsa iyi olur dedik. Underground kültürün temsilicileri olarak yorumlanan “sözlüklerde” PowerPoint başlıklarına göz gezdirip bir derleme yaptık.

.

.

Ekşi Sözlük

ingilizcede guc noktasi anlamina gelmekle birlikte microsoftun prezentasyon hazirlamak icin cikardigi office urunudur. email moronlarinin en cok zevk aldigi programlardan biridir sanirim ki her bayramda seyranda powerpointle yapilmis anlamsiz tebrik kartlari akin eder mailboxlara..

moron otesi bir help dosyasina sahip ayni moronluktaki program..microsoft urunlerinden help bekliyende kabahat zaten, kelin merhemi olsa kafasina surermis..

presentation hazırlamayı işkence haline getiren program.

can dündar’ın köşe yazılarından paragrafları “esquire”‘dan erkek fotoğraflarının ya da “national geographic”‘ten sonbahar manzaralarının önüne koyup eşi dostu e-mail kanalı ile rahatsız etmenin yolunu kestirmeleştiren bir programdır.

orduda insanlarin taptiklari sunum yazilimi.

özellikle universite derslerinde göz zevkinden yoksun hocaların inanılmaz çirkin renklerde , balıklı kuslu günesli allı morlu hazırladıkları çirkin sunumların yapıldıgı, ve ögrencilerin yapacagi sunumlarin hazirlanmasinda sart kosuldugu program. yapması zevksizdir, izlemesi adamin ömründen yer.

ne kadar b. atılsa da, iş dünyasındaki büyük bir kesimin muhtaç olduğu faydalı program. microsoft’un rakiplerinin microsoft karşıtı sunumlarında bile bu programın kullanıldığı görülmüştür.

estetik kaygılar güdülmediği sürece kullanım kolaylığı yüzünden tercih edilen sunum programıdır. ayrıca belirtmek gerekir ki; powerpoint dosyası hemen her yurtdışı sempozyumun istenenler listesinde yer alır.

ha buna rağmen zaten salak bir konuyu bir de mor fon üstüne elektrik mavisi yazıyla sunan çıkmaz mı çıkar…

bir versiyonunda saatle boyunca hazirladiginiz animasyonlar, efekler baska bir versiyonunda gozukmez. o noktada derin bir nefes alip …. microsoft dersiniz.

sunumları daha güzel, daha kolay ve daha rahat yapmak amacı ile piyasa sürülen ama sürekli abuk yerlerde takılan, sayfaları birbirine geçiren ve sunum sırasında şelale gibi terlememe sebep olan teknolojik ürün.

dosya boyutlarının büyüklüğü, edit ederken orta hallinin biraz altındaki bilgisayarları kasım kasım kastırması, hele birden çok dil kullanılması halinde üzerinde imleç gezdirmenin bile işkence haline getirmesi gibi büyük sorunları olan microsoft programı.
bir dönem boyunca hemen her hafta bir sunum hazirliyor ve bu hazirliklari da hep son gece bu programla yapip sifir uykuyla sunum yapmaya koşturuyorsaniz, belli bi zaman sonra pavlovun köpeğinin zile karşı şartlanması gibi siz de “powerpoint” lafına şartlanıp adını nerde duysanız uykunuzu getirebilir.. esnemeye başlattı yine sağolsun.

bi de bununla hazirlanmis spam mail yollar es dost. acmaz da okumazsan darilirlar. allaaam ya iskence gibi. her tarafta cicek ve boceklerin ucustugu hayat guzeldir temali milyon tane mail gelmistir. powerpoint denince akla hazirlanan sunumlar degil bunlar gelir.

reklam dünyasında stratejik planlamacıların ilgi alanına giren, bir türlü de oradan çıkamayan faydalı programdır. planlamacı bu programı kullanarak ajansın nasıl düşündüğünü müşteriye açık ve seçik olarak ifade eder.

forward generation mensuplarının elinde ise korkunç bir silaha dönüşmektedir, alakasız bir mailin ekinde görülmesi halinde topuklanmalıdır.

a…t bilgisayar kullanıcılarının uçan kaçan şekil şemal yapma konusunda yeteneklerini konuşturabildikleri yegane program olup, ürettiği ppt ve pps dosyalarıyla mailboxunuzu ve beyninizi … çok güzide bir oluşumdur. hele o harfleri teker teker yazdırma fasilitesini icat edeni odunla dövecem.

tasarim yapmayi cok kolay biseymis gibi gosterip turk insanina ara gaz veren, ondan sonra ortalikta bir suru renk cumbusu ucube dosyanin ucusmasina sebebiyet veren r… program.

microsoft office urun ailesinin en kuvvetli urunlerinden biri.
en kuvvetlisi icin (bkz: microsoft excel).
en kuvvetsizi icin (bkz: microsoft project).

ertesi gün bir sunum yapması gereken ve hayatında hiç power point kullanmamış birisinin bile, genel ms office mantığına hakim olması halinde, sadece bir iki saat içerisinde son derece güçlü ve estetik sunumlar hazırlamasını sağlayan, temel kullanımı çok kolay program. kişinin bütün enerjisini, programı anlamak, kullanmak yerine hazırlamak zorunda olduğu sunuma vermesini sağlayacak şekilde tasarlanmış yazılım. çok ciddi bir şekilde zaman ve emek tasarrufu sağlıyor.

programın amacı en kısa, en iyi ve en kolay şekilde sonuç üretmek ise bu program tam da onu yapıyor. tüm microsoft nefretime rağmen, 10 üzerinden 10 verdiğim bir ürün oldu bu benim.

keynote varken görmesi bile asap bozucu program.

bu d…k arka planlarını (şablonlar mı deseydik) değiştirememek insanı deli ediyor. sonra insan, “u..n madem orayı değiştiremiyorum bi logo iki çizgi koyayım şuraya, böyle efektif girsinler ortama, uzaylı gibi, hıh, olur” diyip daha başka denizlere yelken açmıyor değil. açıyor.

faideli bir araç…

sırf maillerle gönderilen a…t çalışmaları görmeyeyim diye bilgisayarıma kurmadığım program..birisi bana “bak çok güzel” diye pps uzantılı bir dosya göndermeye kalktığında “valla bende powerpoint yok ,olsa izlerdim tüh tüh” diyorum,..hevesleri kursaklarında kalıyor, çok zevkli oluyor

salt txt dosyasından külliyatlı miktar cümle yapıştırdığınızda apışıp kalan, kapanan pörogram…

üniversitedeki hocalardan birinin “bu ödevinizi güçnoktası kullanarak yapabilirsiniz” demesiyle, türkçeye çevriminin hakikaten de “güçnoktası” olduğu kafama dank eden program. peki neden diğer office programlarının hiç birinin adının türkçesi kullanılmazken, powerpoint’in türkçesi kullanılıyor? neden kimse “ödevinizi “kelime”de yazın gelin çocuklar” demiyor? (bkz: microsoft word) sözcükteki harf sayısı, sözcüğü daha mı bir ingilizceleştiriyor? “word”ü bizden biri yapıp, “powerpoint”i bize gavur kılan ne?

ulkemizde lisanssiz program kullaniminin aci sonuclarini suratimiza bir tokat gibi carpan program. tersi olsaydi bo$ vaktinden cani fena halde sıkılmakta olan bir ton adam office paketine yuzlerce dolari sirf sacma salak sunumlar yapip internet omurgasinin icine etmek icin vermezdi.

kendi e-posta sunucumu kurup kullaniciadi@banapowerpointyollamayinlan.com** şeklinde e-posta adresleri satarak köşeyi dönme ilhamı veren e-posta eklentisi türü.

isyerinde aylak aylak otururken internet baglantisinin gittigi durumlardaki alternatif oyalanma (!) programi

onbilgi: 2003 te columbia uzay mekiginin kalkisinda govdeden kopan bir parca kanattaki isi koruyucu kisma zarar vermis ve bu farkedilince nasa mekigin dunyaya donusunde bir tehlike cikar mi cikmaz mi diye rapor istemis. ve bu rapor da powerpoint ile hazirlanmis ama onemli bir kac teknik detay bilgi, format yuzunden gozden kacmis sonucta ise mekik dunyaya geri donuste kanadindan yanarak parcalanmis. yazinin ozu: powerpoint muhendislik raporlari ve sunumlari icin hic uygun degildir.

buyuk hocalar bunu kullanmaz. hersey kafada organizedir, takir takir konusurlar

reklam ajanslarinda “paar poynt” diye telaffuz edilir.(burada püf nokta; “paar” bölümünü olabildigince uzatmak, “poynt”a sira gelince, onu böyle aniden söylemektir. bu sekilde yapilmazsa, kiymeti olmaz.)

powerpoint sunumlarina tex ile hazirlanmis denklem vesaire ekleyebilmek icin tex4ppt adindaki kucuk freeware’den yararlanilabilir.

bir de yeni kesfedildigi üzere, sadece sunum yapmaya yaramayip, sayfa boyutuyla istediginiz sekilde oynayip, corel draw gibi vektörel cizim programi gibi kullanarak poster neyin hazirlayabildiginiz programmis. ben bu aralar bunu gördüm.

son aldığı terfiden sonra tam adı prof. dr. powerpoint olmuştur. hemen hemen her derse girerek haftalık ders yükünü artı sonsuza yaklaştırdığı şu günlerde bunu haketmişti. tebrikler.

25 yaşına basmış.

çalıştığınız yerde yaptığınız işin içeriğinden ziyade onu nasıl süsleyip sunduğunuz önemseniyorsa, nefret edeceğiniz program. ben kendisinden iğreniyorum.

2007 modeli açılan tüm dökümanları tek ana pencere altına gösteren, dual monitor çalışmayı işkence haline getiren office uygulaması. sene 2010 olmuş, hala mdi modeli takip ediliyor arkadaş.

amerikan ordusunun en büyük düşmanı olduğu iddia ediliyor: http://nyti.ms/9jnqmy

sunumda anlatacaklarınızı önceden hazırlamak istiyorsanız “notes” bölümüne söyleyeceklerinizi veya unutmamak istediğiniz şeylere yer verebilirsiniz. ben dahil, insanlar genelde unutmamak için her şeyi slide’lara yazar. ancak slide’dan okumak dinleyicinin uyumasına neden olur, konuşmaya kendini veremez. bunun için powerpoint’te “görünüm/ not sayfası”nı seçip alttaki kutuya notlarınızı yazın. bu sayede çalışırken kullanmak üzere her sayfada 1 slide+ slide’ın notlarını print edebilirsiniz.

bununla ders anlatanlar genelde konusuna henüz pek hakim olmayan akademisyenler oluyor genelde, bir halta yaradığına da pek emin değilim.

beyaz tahta üzerine projektör ile yansıtılan grafiklerle çalışma imkanı verdiği için dersi derste anlamayı mümkün kılan programlara artık genel olarak verilen ad.

bunu cv’ye özellik olarak yazabiliyorsun. o dönerek gelen sayfaları adam eliyle döndürüyor falan sanıyorlar sanırım. hayır bunu özellikle isteyenler var bir de. gelin diyorum bilgisayarı döndüreyim komple, alın beni işe. yok diyorlar sertifikan yok. ya bi kere döndüreyim beğenmezseniz almazsınız, illa da sertifika.

sunumda harika işler çıkartmasına rağmen word dosyasına anında cevrilememesinden dolayı çıktı alınırken başa ve cebe bela olan program.

üniversitenin temel direği. yarın bir gün dünyadan silinse yard. doç. lar aç kalır.

powerpoint’in ötesine geçen bir uygulama da mevcut tabii: (bkz: prezi)

haccp yazılınca, yazım hatası diyerek haci kelimesini öneren program.

microsoft’un çok daha iyisini yapabileceğini düşündüğüm sunu tasarlama yazılımı. çok hatası var. içinde grafik üretebilmek bazen yoğun datalarda büyük bir işkenceye dönüşebiliyor. bir grafiği 2007’de kaydedip 2003 olarak bir başka kullanıcıya mail attıktan sonra zaman zaman bozulması da cabası.

fransız araştırmacı franck fromer yazdığı kitabındac powerpoint’in hazırlanırken içeriğin mümkün olduğunca özet şeklinde sunulmasının insanlar üzerinde olumsuz etkiler yarattığını tespit etmiş. araştırmalarına göre powerpoint’in eleştirel düşünme yeteneğinin körelmesine, gösterimin içeriğin önüne geçmesinden dolayı eğlencenin öğrenmeye baskın çıkmasına sebep olduğu belirtilmiş.

666 kuralı başarılı hazırlanmasında önemlidir. peki nedir bu 666 kuralı?
her slaytta en fazla 6 satır
her satırda en fazla 6 kelime
en az 6 slayttan sonra mutlaka resim, grafik gibi bir görsel bulunmasıdır.

yahu bu programı bilen adamların bazıları cv’lerine dahi yazıolar. ne alem insanlar var..

guy kawasakinin ittiregeldigi* 10-20-30 kurali basarili kullanilmasinda elzemdir:

– en fazla 10 slide: cunku normal bir insan bir konuda 10 farkli kavramdan fazlasini algilayamiyor.
– en fazla 20 dakika: cunku normal bir insanin yaklasik dikkat suresi bu kadar.
– en az 30pt yazi tipi boyutu: bu sayede her slide yazi coplugu ile dolmamis oluyor, zaruri olanlara odaklanmis oluyorsunuz.

.

Uludağ Sözlük

Microsoft Office in muhteşem programlarından biri. Bu kullanışlı program sayesinde, yazılar,resimler ve diğer eklentilerle slaytlar oluşturur ve bu slaytları birleştirerek sunumunuzu hazırlarsınız. daha sonra hazırladığınız bu sunumu maille herkese forward edersiniz. Ya birinin kana ihtiyacı vardır,ya afrika’da açlık yada bilmem kaç kişiye yollarsanız sevdiğinize kavuşturur bu sunumlar.

ödev b.kuna sunum yapmak için kullandığımda bütün günümü yiyen, kahrolası, çözülmesi de kafa patlatılmadıkça gayet karışık, ama yine de, sunum işi hazırlandı mı izlemesi zevkli olan, microsoft office programının en önemli ve de yararlı programlarından birisi..

Hazırladığınız belgeleri, örneğin bir raporu, projelerinizi ya da bir tanıtım dosyasını, bir fikri belli bir anlatım düzeni içinde, hatta belki belli bir senaryoyu izleyerek, ses, metin, görüntü, animasyon, grafikler, görsel efektler ve hatta hareketli görüntüler ekleyerek kurgulayabileceğiniz, sunum için hazırlayıp sonra da sunabileceğiniz bir programdır.

sunum hazırlamayı işkence haline getiren program.. bazen takılmaz mı..

nasıl bir program olduğu çözülemeyen ve kafayı sıyırma noktasına getiren hede…

1mb’ı (1 megabayt) geçmemek üzere bir sunum hazırlamanız gerekir. eyvallah dersiniz… sunumu bitirip, kaydettiğinizde; 1.01 mb’tır. akabinde fotoğrafları biraz küçülteyim de boyut azalsın dersiniz… hatta fotoğraf azaltma yoluna da gidersiniz! ancak; her yaptığınız işlemde boyut sürekli artmaya başlar! kestiğiniz fotoğrafı tekrar yapıştırdığınızda bir daha artar…
bu sefer sayfa çıkartayım dersiniz, bir sayfa kesersiniz ama o da ne boyut yine artmış! kestiğiniz sayfayı geri yapıştırırsınız; e…. ali sami olur evet evet boyut yine artmıştır!
başlangıçta 1.01 mb olan dosyanız ilk halinden hiçbir değişikliğe uğramamasına rağmen, sadece üzerinde boyut azaltmaya yönelik işlemlere tabii tutulmasına rağmen 1.09 mb olmuştur…
alkışlar microsoft’a ve bir … yaramayan programı powerpoint’e gidiyor tabi küfürler de…

bi ara ders konumuz olan cok keyif veren bir programm.

genelde halkı uyarmak adına sunum yapılan programdır.

özellikle son dönemlerde ortaokul ve lise öğrencilerinin, verilen ev ve performans ödevleri suretiyle bolca kullandığı microsoft office yazılımı.

poourpoint olarak okunulan ofis yazılımıdır.

Mail forwarding türklerce keşfedildiğinden beri, potansiyeli anlaşılma konusunda çok düşüş yaşamış bir sunum yazılımı. kime sorsan biliyorum diyor. ayrıca çok abartmamak kaydı ile, resimleri bunun içine atıp yanlarından çekiştirip büyütüp sonra screenshot ile kullanınca resim boyutu büyümesine rağmen pixel kaybı genelde yaşamazsınız gibi bir olayı da vardır.

.

İTÜ Sözlük

süper office programı, tüm sunumlarımı, poster veya ödevlerimi hazırladığım nimet

2 proje aynı şeyi aynı şekilde anlatsa bile birinde kullanıldığı zaman notu 15-20 puan civarı yükselten şey.

sunum hazırlayan her öğrencinin istisnasız tercihi olması nedeniyle artık çok da göz boyamayan, hatta biraz da sıkan program.

hiper verimsiz sunum hazırlama programı , insan resimleri bari çözünürlüğe göre sıkıştırır eşşek kadar yer kaplamaz dedirten eser.

microsoft ürünü olması nedeniyle kullanıcısını yarı yolda bırakma gibi bi huya da sahiptir. bu gibi durumlarda da aynı içeriğe sahip iki projeden powerpointsiz olana göre kullanıcısının 1-2 not aşağı almasını sağlar.

yeni dünyanın popüler (….. popüler) sunum software’i (sanki demesen bilmicektik). eskiden slayt mlayt olayı vardı tabii kasıyordu bünyeleri, şimdi iki tık oh mis.

sunumların haricinde odaya disco havası vermek içinde kullanılabilecek programdır. haftalarca sunum hazırladıktan sonra kendiliğinden fare imleci powerpoint’in kısayoluna gider. powerpoint açılır ama yapılacak bir şey yoktur ?! can sıkıntısında arka arkaya biri beyaz biri siyah iki boş sayfa eklenir. sayfa geçişleri arasındaki süre en düşük kademesine getirilir. winamp destekli güzel şarkılarla, ışıkları da kapatıp disco tadında bir akşam geçirilebilir.

office 2007 sürümü ile karizmasını toplamış programdır. özellikle smart art özelliği ile tadından yenmezdir.

yarattığı ppt veya pptx dosyalarının mac os üzerinde kimi zaman s.çışlara neden olabilidiği program. o yüzden bir pdf kopyası almak kara gün dostudur.

asker adam işi. kuvvet komutanı gelecek diye bir ay gece gündüz, uyku uyumadan 4 piyadenin hazırladığı slaytın yaratıcısı programdır. bir işe yarasa içiniz acımaz. ama daha ilk slaytta kuvvet komutanı bu mu yani diyerek toplantı salonunu terk edince içinize oturur. unutmamalı; slaytlar sadece kuvvet komutanı için hazırlanmaz.(piyade, tabiki kuvvet komutanını göremez, sadece gelen gürültüler ve içerden gelen haberler bu yöndedir)

ofisin en lider ruhlu insanının “porpoynt” diye tabir ettiği program.

şimdi normalde powerpointi “gösteri” halinde kaydedince üzerine oynama yapamıyorduk, taslak halini de önceden kaydetmemişsek kalıyordu öyle.
1)yeni(boş)powerpoint belgesi açın,
2)dosya>aç>kaydettiğiniz gösteri.
şaka maka hayat kurtarıyor,ppt yi pps ye nasıl çeviricem diye düşünme derdi kalmadı

.

İhl Sözlük

Microsoft Office ailesinin slayt ve sunum hazırlamamızı sağlayan gönlümüze taht kurmuş efsanesi.

Hayatın olmazsa olmazlarından.

hareket eden nesneler (mesela araba, kamyon) ekleyemediğim, nasıl eklendiğini de bir türlü bilemediğim sunum sistemidir.

bilgileri hap biçiminde ve yüzeysel aktardığı, görselliğin altını daha çokçizip içeriği değersizleştirdiği için eleştiler ms office programı,

— alıntı —

‘powerpoint düşünü’
i̇nternetin insanlığı daha aptal yapıp yapmayacağını bilmek için daha erken. buna karşılık kullanımı hızla yaygınlaşan powerpoint programının insanları budalalaştırdığını ve bu anlamda abd ordusunun bir numaralı düşmanı olarak ele alınması gerektiğini amerikalı general mattis 2010 nisanı’nda ifade etmiş. franck fromer, geçen ay fransa’da yayımlanan powerpoint düşünü (la découverte) başlıklı kitabında, ‘insanı budalalaştıran yazılım’ olarak tanımladığı, 1987’den beri kullanılan bu yazılımın yüzlerce ürününü inceliyor. vardığı sonuç, carr’ın dikkatimizi çektiği gelişmeyle uyumlu. bilimsel sunuşların, amfilerin, şirket toplantılarının vazgeçilmezi haline gelen powerpoint, herkes için ulaşılabilir ve çoğaltılabilir olması için basitleştirilmiş ve dilimlenmiş bilgileri, kısa zamanda sunuyor. aynı zamanda gösteri toplumunun beklentilerine hitap edip, cezbedici bir sunuşla içeriğin ikinci planda kalmasını sağlıyor. her şeyin en azıyla kifayet edilmesine dayalı sunuş tarzı, gelebilecek eleştirileri de savuşturmayı kolaylaştırıyor.

powerpoint’in dilbilgisi kurallarının bugün reklam dünyasından televizyon haberciliğine, fotoğraf albümünden düğün davetiyesine kadar, ‘slide’lardan oluşan bir diaporama gösterisine dönüşmesine dikkat çeken fromer, eleştirel düşünme yeteneğinin körelmesi, gösterinin içeriği esir alması, eğlencenin öğrenmeye baskın çıkması tehlikelerine işaret ediyor.

internet, powerpoint, ipod, ipad, vb yenilikler bilginin üretimi ve kullanımı konusunda yeni bir gönüllü kulluk dönemi mi başlatıyorlar? bunu iddia eden seslere de kulak vermekte yarar var.

.

Aynı çizgide bir – iki “sözlük” daha bulunuyor fakat onlarda PowerPoint başlığı henüz boştu.

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız