PowerPoint Eklentileri / pptPlex


Sunumların amaçlarına göre farklı yapıda hazırlanmaları gerekebilir. Bazen slaytlarınıza yaydığınız bir iş planı, bütçe verileri, bir proje gibi bilgilerin, sunumun bitmesiyle birlikte, toplantı ortamında hep birlikte tekrar ve tekrar incelenmek üzere yansıya çağırılmaları, her biri üzerinde defalarca tartışılması gerekebilir.

Böyle bir sunumu teknik olarak PowerPoint’te tabi ki hazırlayabilir ve sunabilirsiniz. Fakat o “sonraki inceleme” ortamını klasik PowerPoint yapısı ile kotarabilmek güçlükler içerir. Çünkü bu lineer (sıralı ilerleyen) yapıda ormana yukarıdan bakamaz, yüzlerce slayta dağılmış konuyu genel hatlarıyla göremez, aradığınız bilginin olduğu slaytı –dikkatler dağılmadan- bir çırpıda ve gösteriden çıkmaksızın bulamaz, sunuyu hazırlayan haricinde –o da belki- diğer katılımcıların “tekrar görelim” taleplerini kolayca karşılayamazsınız.

Belki daha da fenası, diğer katılımcılar için aslında onların da çok iyi bilmeleri gereken ortam yabancılaşmış olacağından gerekli bağlantıları zihinlerinde kurarak konuya yeterli katkıyı sağlayabilmeleri de sırf teknik bir sorun nedeniyle bir hayli güçleşmiş olacaktır. Böyle toplantılarda -atadan kalma yöntemle- belki koca koca planların masaya serilmesi tekrar tekrar açılıp tartışılmaları daha iyi sonuç verebilir.

Peki, böylesi ihtiyaçlar için daha uygun alternatif bir sunum yapısı yok mudur?

Şöyle tüm slaytları ilk bakışta tanıyabileceğimiz şekilde konularına göre gruplandırılmış halde yukarıdan görebilsek… Bu düzenlemeyi de gönlümüzce belirleyebilsek… Yerini kolayca tespit edebileceğimiz slaytı dilediğimizde ön plana çeksek, üzerindeki bilgilere istediğimiz kadar yakınlaştırma yapabilsek. Sonra kolayca tekrar “tepeden bakış”a dönsek. Oradan başka bir bölümdeki başka bir slayta atlayabilsek… Tıpkı masanın üzerine planlar serip toplamak, sanra yeniden sermek gibi…

Microsoft Office Laboratuvarı PowerPoint 2007 için pptPlex eklentisini birkaç yıl önce bu amaçla geliştirmişti. Eklenti aslında umut vadediyordu fakat her nedense geliştirilmesi durduruldu. Proje çalışanları o tarihten sonra eklentiyle boş vakitlerinde gönüllü uğraşır oldular. Bu çabaların sonucunda pptPlex 2010 sürümüne de uyarlandı ve 2007’deki kadar iyi çalışıyor.

.

.

Dilerseniz önce şu videoyu izleyelim.

.

.

Eklentiyi şu adrestenTry It” yazısına tıklayarak indireceğiniz kurulum dosyasını çift tıklayarak yükleyebilirsiniz. Daha önce değindimiz gibi, uygulama ayrı bir program değil. PowerPoint menüsünde yeni bir sekme olarak görünecek.

Yüklemenin ardından PowerPoint’i ilk çalıştırdığınızda karşınıza şu küçük pencere gelecek. Ortasındaki siyah bölgeye tıklar (ve biraz sabırla beklerseniz) İngilizce bir eğitim videosu izleyebilirsiniz. Ulaştığınız sayfada video kendiliğinden oynamazsa bir kez de sayfanın altındaki “Watch as WMV” seçeneğini deneyin. Ama önce sabırla bekleyin derim. Umudu kesmişken birden başlayabiliyor çünkü.

.

.

PowerPoint’in her açılışında bu pencere ile karşılaşmak istemiyorsanız “Do not show…” ile başlayan kutucuğu doldurarak ‘OK’ ile onaylayın. Zaman zaman başka yardım pencereleri de göreceksiniz. Okuyup yararlandıktan sonra aynı yolla onları da temelli göndermek isteyebilirsiniz.

Yeni sekmemizin görünümü ve içerdiği komutlar şöyle…

.

.

Peşinen söyleyelim ki 2007 öncesi oluşturulmuş ppt sunumlarımızı bu uygulamayla yeniden düzenleyebilir miyiz diyerek yaptığımız denemelerde program her defasında çöktü. Yani bu uygulama ile yeni sunumlar hazırlamayı düşünmelisiniz.

Bir uyarı da hazırlayacağınız sunumda animasyon, video gösterimi veya likler gibi özelliklerin bulunmayacağını bilmemiz gerekiyor. İçerik durağan bir slayt (doküman) gösterisinden ibaret olacak. Aslında bu durum uygulamanın işlevi ile çelişkili sayılmaz.

.

Kullanım

Slaytlarınızı düzenleyin ve onu uygun bölümlere ayırın. PowerPoint’in sol sütunundaki slayt ön izleme listesinde bölüm olmasını istediğiniz grubun ilk slaytının önündeki boşluğa sağ tıklayın ve “Bölüm ekle” komutu verin. O noktadan sunumun sonuna kadar olan kısmın tamamı tek bir bölüm olacaktır. İleriye doğru başka bölümleri de bu şekilde oluşturabilirsiniz. Yine sağ tık menüsü ile mevcut bir bölümü silmeniz mümkün.

.

.

Bir bölüm eklediğinizde araya “Başlıksız bölüm” ismiyle bir çubuk eklendiğini göreceksiniz. Buna sağ tıklayarak “Bölümü yeniden adlandır” komutu ile istediğiniz yeni ismi girebilirsiniz. Bu isimler “yukarıdan bakış” modundayken bölümlerinizin isimleri olarak görüneceği için önemli.

.

.

Bu şekilde bölümlerinizi dizayn ettikten sonra bir arka plan şablonu (yüksekten görünüm modu için desen) seçmemiz gerekiyor. pptPlex sekmesine gidin ve “Canvas Background” düğmesine basın. Buradan bir şablon beğenin. Bu şablon ilk slayt olarak eklenecektir ve üzerinde yapacağınız her türlü düzenlemeye açık bir PowerPoint slaytı gibidir. Şeçtiğiniz şablonun dizaynını PowerPoint araçlarını kullanarak kendinize göre değiştirebilirsiniz.

.

.

Alışıldık yöntemle gösteriyi başlattığınızda her zamanki gibi lineer (sıralı) bir gösteri başlatmış olursunuz. pptPlex özelliğini kullanmak istiyorsanız. Sekmedeki ilk üç düğmeden uygun olan biri ile gösteriyi başlatmalısınız.

.

.

Bunlar

From Overview : Üstten görünüm modunda başlat
From first slayt : İlk slaytın tam görünümüyle başlat
From current slide : Üzerinde durulan (tıklanarak seçilmiş) slayttan itibaren –o slaytın tam görünümü ile- başlat.

Gördüğünüz gibi sekmedeki düğmelerin çoğunu da öğrenmiş olduk. Geriye görmemiz gereken sadece “Advanced Options” (İleri Ayarlar) kaldı. Ayrıntılar şöyle…

Slide Transition (Slayt geçişi tipi)

None (Sade / doğrudan geçiş / öncekinin yerinde görünerek)
Spatial (Kayarak)
Bounce (Sekerek, zıplayarak)

“All section have…” ile başlayan komut seçili ise tüm bölümler için aynı ayarlar söz konusu olacaktır. Her bölüm için farklı ayarlar kullanmak istiyorsanız “Individual settings per section”ı seçmelisiniz. (Burada sorun var işte! Ne yaptıysam bu seçeneği etkinleştiremedim. Belki 2010 sürümüne uyarlanmamış bir özellik olabilir. Aslında çalışma mantığı hemen anlaşılıyor. Bu seçeneği etkinleştirebilseydik her bölüm için bazı farklı görünüm seçenekleri (Section settings) de aktifleşecekti. Onun yanındaki açılır menüde mevcut bölümlerimizi görebilecek, bunlardan hangisini seçmişsek, daha altta kalan görsel ayarları kullanarak o bölümün görünüşünü biraz daha özelleştirebilecektik) Bu ayarlar şu anda yine aktifler fakat bölümlere değil, sunumun tümüne birden uygulanıyorlar. Nelermiş görelim…

.

.

Color bölüm başlıklarının rengiyle ilgili. Zaten hemen altındaki “Template” penceresinde yapacağımız değişikliklerin ön izlemesini görme şansımız oluyor.

Presentation flow (sunum akışı) altındaki seçenekler:

Show section preview
Bölüm başlamadan önce o bölümün yukarıdan görünümünü göster.

Show section review
Bölüm bittiğinde o bölümün yukarıdan bakışını tekrar göster

Slide Arrangement (Slayt düzeni)

Yukarıdan bakışta bir bölümün altındaki slaytların nasıl dizileceği ile ilgili. Şunlar gibi…

.

.

Parts to Show” (Bölüm başlığında gösterilecek unsurlar) Kutucukları boşaltırsanız o unsuru kaldırmış oluyorsunuz. Ön izleme bölümünde etkilerini önceden deneyerek görebilirsiniz.

Title : Bölümün adı
Number : Bölümün numarası

Son olarak pptPlex modundayken sunuma nasıl kumanda edildiğini görelim. Aslında her zamanki PowerPoint kumanda komutları ve tuşlarıyla bir farkı bulunmuyor.

Çift tıklama : Tıklanan bölgeyi büyütür (Üst üste kullanılabilir)
Sağ tık : Her defasında orijinal boyuta bir seviye geri dönüş
Fare çarkı veya (+ / -) tuşları : Yavaş büyütme / küçültme
Home : Yukarıdan görünüm moduna atla
Sol tuşu tıklar ve sürüklerseniz, slaytlar arası boşluk alanlar dahil, görüntüyü herhangi bir noktaya ilerletebilirsiniz.
Yön tuşları ile slaytlar arası ileri geri gidilebildiği gibi, “Space” ve “Enter” ile ileri, “yukarı” tuşuyla geri de gidilebilir.
Bu tuşları CTRL ile birlikte kullanarak bu kez bölümler arası atlanabilir.

Büyütmelerde yazılar ve PowerPoint şekillerinde bozulma olmuyor fakat eklenmiş resimler çok büyütüldüklerinde ister istemez bulanıklaşmaya başlıyorlar. Ne kadar çözünürlüğü yüksek resim kullanırsanız bu bozulmayı yaşamadan daha fazla ayrıntıya inebilir fakat o kadar daha büyük boyutlu –ve çökmelere, takılmalara müsait- sunum dosyaları elde edersiniz.

Tamamen özgün ve kaliteli (büyütmelerde bozulmayan) arka planlar üretmek için vektör grafikler (wmf) kullanılması öneriliyor.

.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. Abdullah dedi ki:

    Açıklama yapılırken bölüm eklemekten, eklenen bölümleri yeniden adlandırmaktan bahsedilmiş. Bunları yapmaya gerek yoktur. yapmadanda kullanılabiliyor. Belki de etkileşmeyen bölüm bunun için etkileşmemiştir.(Sadece tahmin)Çünkü bende etkileşiyor.
    Çok güzel bir eklenti, ben çok sevdim. Olumsuz tarafı ise hazırladığınız slaytların içinde animasyonlar ve geçiş efektleri varsa bunlar etkisiz hale geliyor. Slaytları sadece bir resim gibi görebiliyorsunuz.

  2. admin dedi ki:

    Abdullah Bey çok teşekkürler

Yorum, Katkı ve Sorularınız