Basit 3D Yüz Modellemeleri / My 3D Face


My 3D Face isimli sitenin sunduğu uygulamaya bir fotoğrafınızı yüklüyor ve üç boyutlu görüntüsünü alabiliyorsunuz. Daha önce benzer uygulamalar en az iki cepheden çekilmiş fotoğraflar gerektirirdi. Bu kez ön cepheden çekilmiş tek fotoğraf yeterli oluyor.

.

.

Uygulamadan yararlanabilmek için üst menüden “Login / Register” sekmesine geçin.  “Register” yazısına tıklayarak ulaşacağınız sayfadaki formu doldurmanız ve kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt işlemini tamamladığınızda adresinize bir posta gönderiliyor. Buradaki mavi renkli link kelimesini tıklayarak kaydınızı tamamlıyorsunuz.

.

.

Sonraki girişlerinizde bu kez üstteki iki satırı (Username : kullanıcı adı) ve (Password : parola) doldurmanız ve (Login : giriş) yapmanız yeterli olacak.

Kayıtlı ilk girişinizde doğruca uygulama sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Sonraki girişlerinizde bu sayfaya üst menüdeki “Generate 3D Face” sekmesinden de ulaşabilirsiniz.

.

.

Uygulama 4 aşamada gerçekleşiyor.

.
Step 1 / Adım 1

Gözat” düğmesine tıklayarak bilgisayarınız içinde geziniyor ve yüklemek istediğiniz resmi bularak çift tıklıyorsunuz. (Jpeg veya Bmp uzantılı olmalı) Daha önce resimler yüklemişseniz sonraki girişlerinizde bunlar da görünüyor ve içlerinden birini o listeden tekrar seçmeniz mümkün olabiliyor.

Yüklenecek resimleri seçerken daha iyi sonuç alabilmek için öneriler yapılmış.

– Fotoğrafınız ön cepheden çekilmiş olsun

– Gözlük bulunmasın

– Saç kısmını önceden –bir resim düzenleme yazılımı ile- çıkarmış veya siyaha boyamış olun. Yazılımın kendi önerdiği saç modellerinden birini seçeceksiniz. (Photoshop ve Gimp’te resimlerde alanları “seçmek” yapmak konusunu şu yazılarımızdan hatırlayabilirsiniz. Bu kez istenmeyen bölgeleri çıkarmayacak, sadece silecek veya siyaha boyayacaksınız. Seçim yaptığınız alanı “DEL” tuşu ile silebilirsiniz)

– Daha kaliteli sonuç için çözünürlüğü yüksek resim kullanın

– Ağız kapalı olsun.

.
Step 2 / Adım 2’de saç stilini seçiyorsunuz. “None” seçeneği ile saç istemediğinizi belirtebilirsiniz.

.
Step 3 / Adım 3

Hangi formatta çıktı istediğinizi belirtiyorsunuz. Bunlar…

– Hareketli GIF
– 3 boyutlu görüntünüzün sol, sağ ve ön cephe durağan fotoğrafları
– 3 boyutlu (çevrilebilir) görüntü
– Yukarıdakilerin hepsi

.
Step 4 / Adım 4

Generate 3D Face!” tuşuna basarak işlemi başlatıyorsunuz.

.

.

Şu anda sadece saç için tercih yapılabiliyor. İleride uygulama geliştirilir ve diğer ayrıntılar için de farklı seçenekler sunulursa daha gerçekçi modellere kendimiz ulaşabiliriz demektir. Şimdilik anlaşılan hem erkek, hem kadınlar için geçerli olabilecek bir “ortalama” modeli kullanmaktan başka çare bulunmuyor. Bu da kimileri için çok gerçekçi sonuçlar doğurabildiği gibi, kimilerinde aynı başarıyı yakalamayı engelleyebiliyor.

.
3D model çıktısı almak istediğinizde size Zip’lenmiş bir paketi indirme imkanı veriliyor. Paket içinde modelinizi başka 3D uygulamalarda kullanabileceğiniz formatlarda (OBJ, MTL) dosyalar gönderiliyor.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız