Google Resim Arama Özellikleri Geliştirildi


Sunum hazırlarken ve içerik görselleştirirken internetten konuya uygun resimler bulmak temel aşamalardan biri. Google geçtiğimiz günlerde resim arama özelliklerini ileri seviyelere taşımış görünüyor. Yeniliğin farkına biz de e-siber.com’daki haberle vardık.

.

.

Google’da normal yollarla bir arama yaptıktan sonra o arama sonuçlarından çıkmadan, sol üstte sıralanmış seçeneklerden “Görseller” ibaresini tıkladığınızda bu kez aynı kavramla ilgili farklı resimlerin derlenerek sunulduğunu biliyorsunuzdur.

Şimdi -önceden bir arama yapmaksızın- “Görseller”i tıklayarak resim aramaları için özelleştirilmiş sayfaya ulaşalım.

.

.

Bilgisayarınızdan veya bir internet sitesinden bir resmi tutarak buradaki arama satırına sürüklerseniz, Google o resmin değişik versiyonlarını veya benzerlerini bularak listeliyor. Yani internette bir konuya dair görselleri aratmıyor, bu kez belli bir görseli –ve renk ağırlığı olarak benzerlerini- internet’te aratmış oluyorsunuz.

.

.

Fotoğraf makinesi sembolüne tıkladığınızda bir pencere daha açılıyor.

.

.

Aynı işlemi web üzerindeki bir resmin URL’sini (*) arama satırına yapıştırarak da gerçekleştirebiliyorsunuz.

Görsel yükleyin” seçeneğinde bu kez bilgisayarınız içinde dolaşarak bir seçim seçebiliyorsunuz.

Adres çubuğuna bir web sitesinin adresini yapıştırarak arama yaparsanız o sitede bulunan tüm resimler listeleniyor.

Eğer tarayıcınızla uyumlu eklentiyi kurarsanız aramalarınız daha da kolaylaşıyor. Web üzerindeki resimlere sağ tıkladığınızda karşınıza gelen menü üzerinden komut vererek –tekrar Google‘a dönmek zorunda kalmadan- kolayca taramanızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

.

(*) URL kavramı bir web sayfasının o sırada tarayıcınızın başındaki adres çubuğunda görünen adresi veya yine web üzerindeki bir resmin üzerine sağ tıklayıp “Resmin konumunu kopyala” dedikten sonra buraya yapıştırabileceğiniz adresidir. Resmin adresine sağ tık menüsünden “Resim bilgilerini göster” komutu ile ulaşacağınız pencerede bulabileceğiniz “Konum” (aslında yine adres) bilgisi ile de ulaşabilirsiniz.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız