Eğitim / PowerPoint 2010 Kullanımı 3 / Şekiller


PowerPoint’te “Ekle / Şekil” yolunu izleyerek ulaşacağınız tablodaki hazır şekilleri hepimiz sık sık kullanıyoruz. Çok az yer kaplıyorlar ve dışarıdan çağıracağınız resim ve motiflere uygulayamadığımız bazı doku özellikleri çoğu durumda vazgeçilmez olabiliyorlar.

.

.

Peki bu tabloda bulamadığınız bir şekle ihtiyacınız varsa ne yapacaksınız? İstediğiniz şekli elde edebilmenin PowerPoint’te birden fazla yolu bulunuyor. Bugün hazır şekilleri birbirine ekleyip çıkararak yeni şekillere ulaşmanın yolunu inceleyeceğiz. Bunun için PowerPoint’in üst menüsünde hazırda bulunmayan bir komut dizisini buraya eklemeyi görmemiz gerekiyor. Aslında işin zahmetli kısmı bu. Yoksa komutları yerleştirdikten sonra onları kullanmak sadece tek tıklamadan ibaret. Uzatmadan işe koyulalım ve yeni komut paketimizi ana menüye çağıralım.

.
Menüye yeni komut eklemek

.
Görünüm sekmesi başlığına “sağ tıklayın” ve gelecek menüde üçüncü sıradaki “Şeridi özelleştir” komutunu seçin.

.

.
Şimdi karşınıza oldukça büyük bir pencere daha gelmiş olmalı.

.

.

Komutları şuradan seçin” başlıklı açılır menünün sağındaki ok işaretini tıklayarak listeyi açın ve ikinci sıradaki “Şeritte bulunmayan komutlar”ı tıklayın.

.

.

Şimdi kaydırma çubuğunu kullanarak aşağılara inin ve “Şekilleri Birleştir” komutunu bulun ve tıklayarak seçin.

.

.

Şimdi sağdaki sütunun en üstündeki “Şeridi Özelleştir” başlıklı açılır sekmeyi ok işaretine tıklayarak açın. 3 seçenek göreceksiniz. Bunlardan sonuncusunu yani “Araç sekmeleri”ni seçin.

.

.

Şimdi bir liste ile daha karşılaştık. Burada da üçüncü sıradaki “Çizim Araçları” ana başlığının altında “Biçim” satırı başındaki (+) işaretini tıklayarak alt başlıkların görünmesini sağlayın.

.

.

Sonuçta her iki sütunda şunları seçmiş olduk. Bu yüzden tıpkı resimdeki gibi koyu bir şerit içinde görünüyor olmalılar.

.

.

Sırada –aşağıda duran- “Yeni Grup” komutuna basmak var. PowerPoint’te komutlar yalnızca özel gruplara eklenebiliyor. Bunun için “Yeni Grup” komutunu kullanarak bir özel grup yaratıyoruz. Şimdi sağ sütunda “Çizim Araçları” ana başlığı altına bir de  “Yeni Grup (Özel)” eklenmiş oldu. (Resimde ok işareti)

.

.

Bu yeni komuta yeni bir isim ve işaret vermek için “Yeniden Adlandır”a tıklayalım. Şu pencere gelmiş olmalı.

.

.

Görüntü adı” başlıklı satıra yeni bir isim yazabilir ve yukarıdaki şekillerden bir tanesini de –tıklamak suretiyle- sembol olarak atayabiliriz. Ben adını “Şekilci” koydum ve çift daire sembolünü seçtim.

Şimdi pencerenin ortasında durmakta olan “Ekle” komutunu kullanarak yeni ana menü şeridimiz içine yeni komut düğmemizi ekleyebiliriz.

.

.

Tamam” diyerek bu pencereden çıkıyor ve hemen kontrol ediyoruz. Biçim sekmesi altında –buraya slayt üzerindeki bir şekli çift tıklayarak otomatik olarak da ulaşabilirsiniz- komut düğmemiz yerini almış görünüyor. Bu düğmeyi tıkladığımızda altında dört farklı komut bulunduğunu göreceğiz.

.

.

.

Komutların Kullanımı – Mevcut Şekillerden Yeni Şekiller Oluşturmak

.

Şimdi bir deneme yaparak ne işe yaradıklarını anlayalım. “Ekle / Şekiller” yolunu takip ederek ulaşacağımız şekiller tablosundan bir dikdörtgen seçelim. Sonra boş bir slayta faremizin imleci ile diagonal -yukarıdan aşağı çapraz indirerek- dikdörtgenin slayta gelmesini sağlayalım. (Köşe ve kenar tutumaçları ile şekli sonradan düzeltebilirsiniz) Bu kez, yarısı onun üzerine gelecek şekilde bir de daire yerleştirelim. Bu ikiliyi aynı anda “seçin” (yani ya ‘CTRL’ tuşuna basılı iken ikisine de tıklayın veya her ikisini içine alacak şekilde fare imleciyle etraflarına hayali bir kare çizin) Her ikisi seçildiğinde görünümü şöyle olmalı. (Seçili nesnelerin etrafında tutamaçlar belirir)

.

.

Bu haldeyken üzerini sağ tıklayıp “Kopyala” komutu verin. Sonra slaytın boş bir alanına tekrar sağ tıklayın ve bu kez “Yapıştır” deyin. Şimdi aynı ikiliden bir çift daha gelmiş olmalı. Bu çifti diğerinin üzerinden kurtarıp, sürükleyerek yanına alın. Bu işlemi dört çift elde edinceye kadar tekrarlayın. Şimdi slaytınız şöyle görünüyor olmalı.

.

.

Bu ikilileri sırayla -birlikte- seçerek, yeni komut düğmesindeki dört seçeneği sırayla uygulayın. Sonuçta aşağıdaki yeni şekilleri elde ettiğimizi göreceksiniz.

.

.

Bu yolla bir Türk Bayrağı yapmaya ne dersiniz?

Önce iç içe iki daire…

Çıkarma” komutu ile ay motifimiz hazır.

Yıldız deseni zaten hazır şekiller arasında var. Sadece yeşil renkli tutamacıyla biraz döndürmek gerekiyor. Bir dikdörtgen ve içine bu iki motifi yerleştirdikten sonra yine “Çıkar” komutu veriyoruz.

.

.

Dış çizgileri de “Biçim / Şekil Anahattı / Anahat Yok” komut yolunu izleyerek yok ettiğimizde tek parça bayrağımız hazır. Üstelik ay-yıldız bölümleri boş yani transparan.

Böylece yeni komutları aynı anda ikiden fazla şekil üzerinde uygulayabileceğimizi de görmüş olduk.

PowerPoint’te şekiller ve çizimler konusuna devam edeceğiz. Sırada hazır bir şekli deforme ederek ondan yeni motiflere ulaşmak var.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

14 Comments

 1. ferhat dedi ki:

  İndirme linki verirmisin

 2. admin dedi ki:

  Ferhat Bey, merhaba. Biraz daha açıklarsanız yardımcı olmaya çalışayım. İndirme linki derken kastettiğinizi anlayamadım. Yazıda indirme linki gerektiren bir ayrıntı ben göremedim.

 3. tuncer dedi ki:

  iç içe 2 daireyi koyup bir hilal yapamadım. Çıkarma komutunu kullanmak resmen işkence gibi geldi.

 4. admin dedi ki:

  Haklısınız aslında. Microsoft’un bu işi çok daha kolaylaştırması lazım.

 5. tuncer dedi ki:

  Uzun bi sinir harbinden sonra tesadüfen fark ettim ki komut ilk seçilen nesneden çıkarma yapıyor.

 6. admin dedi ki:

  Geçmiş olsun :) Bilgi için ayrıca teşekkürler. Bilgisayar işleri bir alem. Bazen basit bir işlem için böyle süründürüyor işte.

 7. SEVİNÇ dedi ki:

  SAĞ ÜST KÖŞEDE YENİDEN ADLANDIRIP KAYDETTİM ŞEKİLLENDİRİC DİYE AMA ALTTA 4 MADDE ÇIKMADI
  BİRLEŞİM SEKLİ
  KESİŞİM ŞEKLİ
  ÇIKARMA ŞEKLİ
  .
  .
  .
  BUNLAR CIKMIYOR COK UĞRAŞTIM YAPAMADIM YARDIM EDERMİSİNİZ…

 8. admin dedi ki:

  Sevinç Hanım, “Farklı kaydet” ten önce “Ekle” komutunu vermeyi unutmuş olabilir misiniz?

 9. SEVİNÇ dedi ki:

  Maalesef ekle we kaydet yapıyorum şimdi yine denedim ama olmadı :( pc izin wermiyo olabilirmi ya da iş yeri bişey yapmamızı engelliyor olabilirmi sizce ?

  Teşekkürler

 10. admin dedi ki:

  Aslında çok mantıklı. Bu çalıştırmaya çalıştığımız formül sonuçta “makro” tabir edilen, minik bir yazılım ayarlaması olabileceğinden birçok işyerinde Office programları için makro desteği kapatılmış olabilir. Bunu işyeri IT sorumlusuna danışabilirsiniz. Öyleyse bile belki size istisna sağlayabiliyordur. Değilse en azından sorunun bu olmadığı netleşmiş olur.

 11. tüfü dedi ki:

  selam, masa üstünde “çift tıklamayla” slaytı açamıyorum :( içinden F5 le başlatıyorum…. eksik olan ne ???

 12. admin dedi ki:

  Merhaba, açamadığınız tam olarak nedir acaba? PowerPoint’in kendisi mi, yoksa bir sunum dosyası mı? Eğer sunum dosyası ise hangi “biçim”de kaydetmiştiniz? İşletim sisteminiz (XP, Win7, Win8) ve PowerPoint sürümünüz nedir?

 13. Feyzullah dedi ki:

  Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konuydu.Sayenizde photoshopla uğraşmaktan kurtuldum.Teşekkür ederim

 14. admin dedi ki:

  Sevindik Feyzullah Bey. Böylesi geri dönüşler bize güç veriyor, teşekkürler.

Yorum, Katkı ve Sorularınız