Yüksek Çözünürlüklü, Küçük, Hafif ve Ucuz


Sitemizde en çok adı geçen donanım markası herhalde Genius olmuştur. Gerçekten yenilikçi bir firma ve tüketici için uygun ürünleri kaliteli ama ucuz fiyatlarla çıkarmayı başarıyorlar.

G-Shot HD525 cepte taşınılacak kadar ufak ve hafif bir yüksek çözünürlük kamerası fakat bu boyutlar (ve fiyat) içine sığdırılması şimdilik pek mümkün olmayan bazı işlevlere sahip olmadığını da not düşmek lazım.

.

.

Hemen özelliklerine geçelim.

5 MP CMOS sensörü ile 720p çözünürlüğünde saniyede 30 kare video çekimi

16 megapiksel’e kadar fotoğraf çekimi ile baskı kalitesinde görüntüler alabilirsiniz.

Burst modu” ile ard arda 3 fotoğraf çekmek mümkün.

2.4″ LTPS renkli vizöre sahip olan ürününün paneli kullanımda 270 dereceye kadar çevrilebiliyor.

HDMI kablosu aracılığıyla televizyona doğrudan bağlayabiliyor ve videolarınızı yüksek çözünürlükte seyredebiliyorsunuz. Yalnız, evinizde şu ana kadar bir tane olmadıysa, HDMI kablosunu ayrıca satın almalısınız. HDMI bağlantısı ile görüntüleri bilgisayarınıza aktarabilir, ürün beraberinde verilen ArcSoft TotalMedia HDCam yazılımı ile video montaj işlerinizi halledebilirsiniz.

8X dijital yakınlaştırma yapabiliyor. Bu özellik gerçek (optik) bir zoom yeteneği değil. Sadece mevcut video kaydı size büyütülerek sunulmuş oluyor.

Ses kaydı ve 16 GB‘a kadar SD kart desteği bulunuyor.

Etkin MPEG/H.264 görüntü sıkıştırma formatını destekleyen kamera fotoğraflarınızı ve videolarınızı kolayca paylaşabilmeniz için dosya boyutlarını da kendi üzerinden küçültüyor.

Dijital dengeleme teknolojisi sayesinde görüntülerdeki bulanıklığı azaltıyor. Bu alanda kıymetli olan “donanımsal” dengeleme. HD kameraların en büyük sorunu onları sabit tutamadığınız zamanlarda görüntünün çok bozuluyor olması. Bunu önlemenin yolu ise donanımsal dengeleme.  Yazılımsal türü bu konuda çok başarılı olamıyor. Bu da önemli bir eksiklik ama bu seviye cihazlardan beklemek zaten pek mümkün değil.

Gece modu ile karanlık ortamlarda bile güzel görüntüler elde etmeye olanak sağlıyor.  Web üzerinde bu özelliği epeyi takdir toplamış görünüyor.

Ergonomi konusunda yine övgüler almış. Video kamera el ile sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor. Butonlarda iyi bir tasarım konumlandırması hakim.

Sadece 183 gram ağırlığındaki ağırlığı ve küçük boyutları ile yanınızda taşımak için ideal.

Oto fokus özelliği bulunuyor.

Li-ion şarj edilebilir pil kullanılıyor.

Son kullanıcı fiyatı: 219.9 TL

.


.

Yorum

Aslında donanımsal dengeleme özelliğinin bulunmaması nedeniyle pek aile kamerası olduğu söylenemez. Elinizin dengesine güveniyorsanız o başka tabi. Onu daha çok bir yere sabitleyerek kullanmak daha akıllıca olur. Eğitim görselleştirme, görsel konferanslar türü işlerde kamera çoğu kez sabit kullanılacağı için bu fiyatla –elinizde başka bir kamera varsa bile- kaçmaz deyip bir tane almak isteyebilirsiniz.

Eğer senaryolu ve hareketli bir film çekecekseniz zaten aynı anda mutlaka en az iki kamera kullanmakta büyük fayda var. Bir tanesi hareketli olarak olayı içinden veya çevresinden takip ederken bir diğerinin aynı anda her şeyi görebilecek pozisyonda, belli bir mesafeden sabit çekim yapması en iyi çözüm olacaktır. Örneğin, ileri sürüş teknikleri konulu bir film hazırlayacaksanız bir kamera senaryoyu en iyi şekilde – hangi ayrıntıların yakalanması gerekiyorsa buna uygun, önceden düşünülmüş bir rota üzerinde- çekerken, diğeri uzaktan sabit çekim yapmalı. Montaj aşamasında aynı hareket hem içeriden, hem dışarıdan görülebilmeli. Tıpkı maçlarda hareketler için yakın, pozisyonlar için uzak görüntülerin ortaklaşa kullanımı gibi. İşte böylesi durumlarda ikinci kameranız pekala HD525 olabilir. Eğer bir masa üstü deneyi görselleştirecekseniz aynı ürün zaten ihtiyacınızı tek başına karşılıyor olacaktır.

Söz sabitlemekten açılmışken, üçayak bağlantısı olup olmadığını araştırdım fakat şu ana kadar bu konuda doğrudan bir bilgi veya cihazın altını gösteren bir resmi ile karşılaşamadım. Olmaması küçük ihtimal.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız