Microsoft’tan Ödüllü “PowerPoint Festivali”


Microsoft’un neden PowerPoint sunum yarışmaları düzenlemediğini hep merak etmişimdir. Nihayet, geleneksel olması düşünülen bir organizasyon “PowerPoint Slidefest” adıyla başlatılmış. Her nedense sadece ABD’nde yerleşik olanlar için açıkmış ama muhtemelen ileride dünyaya yayılacaktır. Tesadüfen yolum düştü. Ortada çok şık bir site var ama ne bir açıklama, ne katılım şartları, ne ödüller, ne istatistikler, hiçbir bilgiye hatta dereceye girmemiş diğer sunum örneklerine ulaşmak mümkün değil. Acaba bu site sadece sonuçların açıklandığı bir yer mi ? Öyle ise bile bu bilgilere ulaşabileceğimiz bir “asıl site” olmalı ve buradan oraya bir link verilmeliydi değil mi ?

.

.

Onca güzel örnek arasında birinci seçilen gerçekten şaka gibi. Anlaşılan bir de halk oylaması yapılmış (ve neyse ki o yerini bulmuş) Toplam yedi kategoride sadece birinci olanları görebiliyoruz. Kazanan katılımcılar hakkında herhangi bir bilgi de bulunamıyor. (Acaba ben sitenin o anlık bir teknik kriz anına mı rastladım bilemiyorum ki) Google’da aratınca bu festivalin Nisan ayında duyurulduğunu ve 5 Mayıs’ta sonlandığını, ödüller arasında Palm Springs TED konferanslarına katılım yolculuğu ve Xbox oyun konsolları olduğunu öğrenebiliyoruz.

.

Oradaki örnekleri sayfamıza taşıma imkanı bulunmuyor. Bir embed (ekleme) kodu verilmemiş. (Hangi çağda yaşıyoruz!) Tüm bunlar bana sevdiğim bir sözü hatırlattı “İnsan bir şeyi isterken iyi düşünmelidir. Sonra bakar ki oluvermiş” Artık Microsoft’un böyle yarışmalar düzenlemesini istediğime pek emin değilim.

.

Sitede göz atmanızı önerdiğimiz konular, gerçekten iyi örnekler de var. “Do & Don’t” (Yap / Yapma) ve “Slide School 101” (Sunu Okulu) sekmelerine mutlaka uğrayın. İkincisinde önceden kasıtlı olarak hazırlanmış kötü örnekler verilmiş ve bunları kendi anlayışınızla düzelterek (remodel) göndermeniz isteniyor (nereye ve nasıl derseniz, orası belirsiz) Çok ilginç bir yarışma tarzı. İlk kez karşılaştım ve çok hoşuma gitti.

.

Aynı sayfadaki PC ve MAC kullanıcıları için hazirlanmış PowerPoint ipuçları, eğitimler ve ücretsiz şablon (free templates) linklerini de yoklayın. Bazıları gerçekten kıymetli kaynaklara açılıyor.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız