Konudan Anlamayan Birinin Kaleminden Piller ve Şarj Cihazları Üzerine Bir Yazı


Ev, ofis, çanta ve ceplerimizde pilli cihazlar taşıyor ve kullanıyoruz. Neyse ki bir süredir bizler için ciddi tasarruf, çevre için büyük katkı sağlayan tekrar şarj edilebilir piller ve şarj aparatları hayatımızdalar. Tasarruf da bir yana ama pillerle ilgili ciddi sıkıntılarımızdan biri de olmadık zamanlarda bitebilmeleri. Birkaç kez seminerin orta yerinde kumandamın devre dışı kalması ardından artık mutlaka yanımda yedek pil bulunduruyorum. Eğer şehirlerarası yolculuğa çıkacaksam şarj cihazım da beraberimde geliyor.

Bu aparatların çoğunda şarj işlemi genellikle uzun saatler istiyor. Bazıları ise bu işlemi yarım saatten daha kısa sürede yapabiliyorlar. Ben yıllardır “1 saatte şarj” yetenekli GP PowerBank Smart 2 kullanıyorum. Sıkıntılı zamanlarda bu süreyi de beklemiyor, “dolduğu kadar” deyip 5-10 dk içinde pili tekrar kullanmaya başlıyorum. Pilin kendisi için iyi olmayabilir ama benim için önemli olan günü kurtarması. NIMH ve NiCd pilleri (AA ve AAA boyutlarda olanları) şarj edebiliyor.

.

.

Pillerin ve şarj aparatlarının birçok türü olduğu gibi, aslında şarj işleminin de yine birçok kuralı bulunuyor. Doğru tip aparatı doğru sürede kullanmak, pilin tamamen boşalmasını beklemek vs. vs. Doğrusu yoğun tempo içinde bunlara pek uyduğum söylenemez.

Dolum aparatları içlerinde taşıdıkları işlemcilerinin yeteneğine göre birçok farklı özellikte olabiliyorlar. Pilleri türlerine ayırabilmeleri, dolumdan önce deşarj edebilmeleri, ölü bölgeleri canlandırabilmeleri, uygun olmayanları türleri, hatta eski tarihli olanları reddetmeleri, en önemlisi de güvenlik konusuna verdikleri önem çok farklı olabiliyor. Bazı ucuz ürünlerin işlemi sonlandırmaktan aciz olduklarını düşünebiliyor musunuz? Bu konu gerçekten önemli.  Tanınmış markaların ürettiği şarj cihazlarının seçilmesi, beraberinde gelen dokümanların çok iyi okunması ve harfiyen uyulması gerekiyor. Birinci ağızdan hiç duymadım ama -yaygın bir şehir efsanesidir- pillerin patlaması hatta yangın riskine karşı benim en önemli kuralım, şarj işleminin çocukların erişemeyeceği bir noktada ama mutlaka gözümün önünde bir yerlerde olması. Bir diğer kuralım da “sineğin yağını çıkarmaya” çalışmamak. Bir süre kullandığım pil ile artık kendim vedalaşıyorum. Piller söz konusu olduğunda “yağın çıkması” zaten hayra alamet kabul edilmiyor. O yüzden, “100 kere şarj” türünden reklamları ciddiye bile almamak gerek.

Bizler dışarıdan bakınca hepsini aynı zannedebiliyoruz fakat aslında büyük markaların pil teknolojileri kendi araştırmaları paralelinde farklılıklar gösteriyor. Artık pil konusu hiç eskisi gibi değil. Her iş için farklı piller üretiliyor ve bu ayırım cihazlarınızın sağlığı için gerçekten önemli. Uzaktan kumanda için farklı tür, fotoğraf makinesi için farklı tür pil kullanmayı bilmek gerekiyor.

Her markanın kendi pillerinin şarjı için yine kendileri tarafından geliştirilen cihazları da bulunuyor. Diğer taraftan, aslında bu markaların pillerin şarj edilmesi konusunda gerçekte ne kadar istekli oldukları süregelen ayrı bir tartışma konusu. Herhalde sadece kullan – at tipi pillerin bulunduğu dönemleri özlemle anıyorlardır. Çok iyi niyetli olmayabildikleri, çoğunun ürünleri üzerine üretim tarihi basmamasıyla belli oluyor zaten. Normalde 6 ayı geçmiş pillerin alınmaması öneriliyor.

Gördüğünüz gibi, piller ve şarj aparatları aslında oldukça karışık bir konu. Şimdi bu karmaşanın ortasında, duyurulmasıyla birlikte geniş yankı bulan yepyeni ve daha da kafa karıştırıcı bir ürün duruyor.

Flash FC-515, şarj edilmek üzere üretilmemiş (kullan at tipi) Alkalin pilleri bile 20 kez daha şarj edebildiği iddiasında. Şu ana kadar resmi makamlardan bir “olmaz” gelmiş değil. Konunun ele alındığı işi bilen sitelerin hiç birinde de bir itiraz okumadım. Herkes “övgüyü hak ettiğinden” bahsediyor. Hatta bir okuyucu yorumunda “Okulda profesörlerinin aslında normal pillerin de şarj edilebileceği fakat üreticilerin bunun bilinmesini istemedikleri” anısı okuyan herkesi etkileyecek türden. Ürün medyada en çok bu yönüyle konuşuldu ama ben bu özelliği ile ilgili değilim. Zaten artık tek kullanımlık pil almıyorum. Amerika, Almanya, Japonya, Çin, Tayvan ve Avustralya’dan patentli ürünün “şarj edilebilir” piller üzerindeki yetenekleri (asıl bu amaçla üretilmiş) bence zaten yeterince iyi görünüyor.

.

.

Flash FC-515, özgün mikroişlemci tabanlı bir teknoloji kullanıyor. Bu sayede şarj esnasında belli parametrelerin sürekli ölçümü ile güvenli dolum sağlanıyor ve pil içinde kullanılmamış dikkate değer kapasite canlandırılabiliyor. Raf ömrünü doldurmuş ya da kullanıldıktan sonra çok uzun sure bekletilen pilleri tanıyarak reddediyor. Dolum süresi yaklaşık 4 saat. (Aslında sürenin uzun olması daha sağlıklı)

.

.

Teknik Özellikler

Pil TipleriAlkaline / AA/AAA NiMH ve NiCd
Giriş Gerilimi110-240V AC, 50/60Hz
Çıkış Gerilimi1.7V DC x 4
Çıkış Akımı350mA x 4
Şarj Kapasitesi2700mA x 4
Boyutlar (UxGxY) (mm) 118x71x30

Ürünün satış fiyatı ise KDV dahil 59.90 TL.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız