Seminerler için ACER Aspire One 722 Mini Dizüstü


Bazıları uzak yolculuklar olmak üzere sık sık farklı ortamlarda eğitimler veriyor ve donanımınızı yanınızda taşımak zorunda kalıyorsanız hafif ama güçlü bir seminer notebook’unun önemi tartışılmazdır.

Bir dönem Intel’in Atom işlemcili küçük, hafif fakat performansı kimseyi mutlu edemeyen notebooklarının ardından bu yılın başlarında ikinci büyük üretici AMD’nin Fusion platformu duyurulmuştu. Daha hafif, daha ucuz üstelik daha güçlü özellikleriyle tanıtırken “gözümüzün yolda” olduğunu belirttiğimiz ürünler için deyim yerindeyse “gözümüz yolda kaldı” ve Türkiye’ye uğramadan öncelikli pazarlarda hızla tüketildiler. Gelen açıklamalarda talebin karşılanamadığı bilgisi vardı. Bu süreçte bir çok tanınmış marka Fusion çözümlerini peş peşe sundular. Hatta geçen sürede Fusion’un yeni nesilleri de boy gösterdi ama Türk tüketiciler henüz kendisiyle müşerref olamadık. Gecikmeli de olsa, yakında bu durumun değişmesi tabi ki kaçınılmaz.

.

.

Açıkçası biraz da duyduğumuz tepkiyle bundan sonra ülkede pazara sunulmamış ürünleri tanıtmama kararı almıştık fakat ihtiyaç duyanlarımızın Intel’in Atom’una “talim etmek” zorunda kalmaktansa gerekirse tanıdıkları aracılığıyla bu ürünleri yurt dışından temin edebileceklerini veya belki bu bilgiyle biraz daha beklemeyi tercih edebileceklerini düşününce kararımızdan vazgeçtik. Yeni bir teknoloji onun önüne geçinceye kadar tüm Fusion tabanlı notebook’ları değil ama (artık sayılamayacak kadar çoklar) hiç değilse diğerlerinden farklılaşmayı başaranların haberlerine burada yer vermeye devam edelim.

.

.

Avrupa pazarında satılmaya başlanan ve benzerlerinden farklı olarak Windows 7 “Starter” sürümü yerine ‘Home Premium‘ ile gelen Aspire One 722 mini dizüstü bilgisayarın özellikleri şöyle:

Ağırlık 1,45 kg.
11.6-inç’lik (1366 x 768) LED arka aydınlatmalı ekran
C-50 APU’su (Çift çekirdekli 1GHz hızında işlemci
DirectX 11 destekli Radeon HD 6250 dahili grafik ünitesi bu sınıfta Intel tabanlı netbook’lara kıyasla daha yüksek 3D grafik performansı sunuyor ve full HD videolar, Adobe Flash ve Internet Explorer 9 gibi uygulamaların sahip olduğu donanımsal hızlandırma özelliklerine de tam destek veriyor.
2GB bellek
320GB sabit disk
Ethernet, Wi-Fi ve seçime bağlı Bluetooth 3.0 bağlantıları
Çoklu kart okuyucusu, HDMI çıkışı, 3 adet USB yuvası
6-hücreli batarya (7 saate kadar pil süresi)
8021.11n WiFi,
Bluetooth 3.0, 0.3
Megapiksel çözünürlüğünde dahili webcam
Çok formatlı kart okuyucusu ve HDMI çıkışı ile akla gelebilecek tüm ihtiyaçları karşılayan Acer Aspire One 722 siyah, mavi ve kırmızı renklerde alınabiliyor.

Modelin Avrupa satış fiyatı 350 EUR

.

Not:
Çok hafif sınıf taşınabilir bilgisayarlarda projektör bağlantısı (VGA girişi) olması bizim için önemli. HDMI bağlantısının bulunuyor olması bugün için yeterli değil çünkü gideceğimiz farklı yerlerdeki projeksiyon cihazlarında bu bağlantı doğrudan desteklenmiyor olabilir.

.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

3 Comments

  1. GÖKHANKURGA dedi ki:

    1 ay oldu alalı çok memnunum tavsiye ederim.

  2. mustafa balkan dedi ki:

    bu cihazın ekranını kırdım bulmamız mümkünmüdür.

  3. admin dedi ki:

    Mustafa Bey ancak yetkili servis eliyle değiştirilebileceğini sanıyorum. Zaten en garantili yol da bu olacaktır. Yalnız bazen uzun sürebiliyor. Gerekli parçanın yurt dışından getirildiği de olabiliyor çünkü. İnternet’te “Acer yetkili servis” diye aratır ve telefonla bir ön görüşme yaparsanız sorularınız cevaplanacaktır..

Yorum, Katkı ve Sorularınız