FotoMorph Kullanımı / 3. Bölüm


FotoMorph programının kullanımına Warp Sequence (Eğmek, çarpıtmak, deforme etmek) yani “aynı resim” üzerinde bir animasyon yaratmak konusu ile devam ediyoruz. Bu işlemi yeni bir proje olarak başlatabileceğiniz gibi, mevcut bir projeye yeni bir sekans eklemek üzere de kullanabiliriz. (Dikkat, önceki yazıyı okumuş olduğunuz düşünülerek hazırlanmış, dolayısıyla bazı ayrıntılar “tekrar” olmaması için atlanmıştır)

.
Yeni bir proje başlatmak için üst sekmelerde “Projects” üzerindeyken sol sütundan ‘New Project’i tıklayın. Açılacak minik pencereden “Warp Sequence”ı seçin.

.

.

Mevcut bir projeye yeni sekans olarak eklemek için projeniz açıkken, bu kez ‘Add Sequence’ üzerinden yine ‘Warp Sequence’yi seçiyoruz.

.

.

Üstten ikinci sekme olan ‘Images’ (resimler) bölümüne gittiğimizde bu kez tek bir resim için boş bir çerçeve ile karşılaşacağız. Bu sekmede iken sol üstte ‘Open’ komutu ile bilgisayarımız içinde gezinebileceğimiz küçük pencereye ulaşacak ve buradan bulacağımız resmi çift tıklayarak programa çağıracağız.

.
Hadi meşhur “Ağlayan Çocuk”u bu kez güldürmeye çalışalım.

.

.

Sırada üstten üçüncü sıradaki “Control” sekmesine geçmek var. Buraya geldiğimizde yine iki çerçevede, fakat bu kez her ikisinde de aynı resmin yerleşik olduğunu görüyoruz. Birincisi başlangıç resmimiz. İkincisi ulaşmak istediğimiz hedef görüntü olacak. Aradaki boşluğu program bir animasyonla dolduracak. Bunu da alttaki daha küçük –üçüncü- çerçevede izleyebiliyor olacağız.

Aslında buradan sonrası daha önce işlediğimiz “Morph” işlemi ile aynı. Yani resimlerden birincisine kalem sembolü ile bir nokta bırakıyoruz. Aynı nokta otomatik olarak diğer resme de yerleşiyor. Diğer resimdeki noktayı fare ile “yeni yerine” taşıdığımızda, resmin o bölgesi bu yeni noktaya doğru “sündürülecek” demektir.

.

.

Yalnız, bir konuya dikkat etmek gerekiyor. Bir “sündürme” oluşturduğunuzda sadece belli bir bölge değil, arka plan da dahil, neredeyse tüm fotoğraf üzerinde -giderek azalsa da- bir etki yapıyor. Bu da tüm gerçekliği alıp götürüyor tabi. Bunu önlemek için, bir sündürme noktası ayarladıktan sonra hareketin artık durması gerektiğini düşündüğünüz bölgelere (çevresel) başka noktalar daha yerleştirmeli fakat bunlara hareket vermemelisiniz. Bu şekilde yerleştireceğiniz hareketsiz noktalamalar o bölgeleri “sabit” tutacaktır. Yukarıdaki örnekte noktaların bir kısmı hareket için, fakat çoğunluğu hareketin taşmasını durdurmak için yerleştirilmiştir.
.
Pan / Büyütme

Images” sekmesinde yine iki boş çerçeve bulunuyor. Bir resim çağırdığınızda her iki çerçeveye yerleşiyor çünkü bu işlemde de tek bir resim üzerinde bir noktaya yakınlaştırma yapacağız. Yine ilk resim başlangıç, ikincisi yakınlaştırılmış hali olacak. Yakınlaştırma işlemi için ikinci resimde kırmızı çerçeveyi köşesinden tutup daraltarak, odaklanmak istediğimiz alana indirgiyoruz. Bu kadar basit.

.

.
Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız