Kamera Dünyasından


Görselleştirme dendiğinde kayıt ekipmanları da ilgi alanımıza giriyor. Bunlar fotoğraf makineleri ve video kameralar fakat aralarında öylesine “özelleştirilmiş” olanları var ki, hem bu yönleriyle, ilgi çekici oldukları için, hem de varlıklarından haberimiz olsun, kayıtlarımıza girmiş bulunsunlar diyerek bazılarını aktarmamız gerektiğini düşündük. Bazılarını diyoruz, çünkü buradakilerin de dışında, akla gelebilecek neredeyse her konuda “uzmanlaşmış” ekipmanlar bulmak mümkün. Üstelik, çoğu artık son kullanıcıların alım seviyesinde.

Bu yazıda yer verdiğimiz ürünleri önerdiğimiz anlamına gelmiyor. Onları sadece türlerinin birer temsilcisi olarak görünüz. İnternet’te aramanız halinde çoğu için benzer bir çok model daha bulmak mümkün. İşte son günlerde adından söz ettirenler…

.
İki Yönlü Video Kamera (50 USD)
.

.

ION Twin Video isimi, çift lensli bu video kameranın hem ön, hem de arka cephesinden aynı anda kayıt imkânı var. Daha çok karşılıklı söyleşiler için tasarlanmış. İster iki görüntüyü üst üste bindirebiliyor (PIP) isterseniz yönleri tek tek kullanıyor ve bir tuşla aralarında geçiş sağlayabiliyorsunuz. 640×480 boyutlarında, saniyede 30 kare çekim ve 3x yakınlaştırma (zoom) yapabiliyor. Şarj edilebilir Litium Ion kalem pillerle “saatlerce” çalışabildiği belirtilmiş. Depolama için standart SD kart kullanan ürünü üçayaklara (tripot) monte etmek mümkün.
.
Geniş Açı
.

.
Kodak EasyShare V705 (2. El)
Birkaç yıl öncesinin çok meşhur fotoğraf makinesi üzerinde de çift lens var fakat bu defa her ikisi de ön tarafta ve birlikte çektikleri resimleri otomatik olarak birleştirerek, 180 derecelik “geniş açılı” fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Fotoğraf birleştirme yazılımlarının çok gelişmesi ardından sanırım artık üretilmiyor fakat hala ikinci el satışlarda bol miktarda bulmak mümkün.
.
3 Boyutlu Fotoğraflar

.

.

Fujifilm FinePix Real 3D W1 (990 TL)
Yine bir “çift lens”, yine farklı bir işlev. Bu kez özel gözlüklerle bakıldığında üç boyutlu algılanan fotoğraflar çekmek için. Yukarıdaki makine bu konuda sadece bir örnek. Daha bir çok firmanın bu alanda ürünlerini bulmak mümkün. 3 boyutlu görüntüleri çocuk işi bir “görsel oyun” olarak görmemek gerekiyor. Mars’a gönderilen keşif robotlarının bu teknikle çektikleri fotoğraflar sayesinde uzaktan yönetilebilmeleri mümkün oluyor.
.
3 Boyutlu Videolar
.

.
Panasonic’in HDC-SDT750’si (3.000 USD) veya JVC’nin GZ-TD1’i (2.000 USD) gibi 3 boyutlu video çeken kameralar da bir süredir alım seviyesinden piyasadalar. (Yine de bu teknoloji için acele etmemek gerek)
.
Dilerseniz cep tipi olanlar var. Sony Bloggie 3D (250 USD) 3 boyutlu webcam’lerin de eli kulağındadır artık.

.

.

Sürat
.

.
Fastec TS3Cine saniyede 720 kare, üstelik high definition sınırlarına giren 720p çözünürlükte video kaydedebiliyor. 500 kare/saniye hızında 1280×1024 piksel kayıt yapmanız da mümkün. İşte bu henüz alım seviyesinde değil. Yaklaşık 30.000 USD fiyatıyla “son kullanıcı” menziline henüz girmemiş tek örneğimiz de bu ürün. :) Bundan beş yıl sonra her evde bir tane görürüz artık. Saniyede on binlerce resim alabilen çok daha profesyonelleri bulunuyor.
.
Mesafe

.

.

Fujifilm FinePix HS10 fotoğraf makinesi ile uzaktaki nesnelere 30x optik zoom (büyütme) yapabiliyorsunuz. (500 USD)
.
Solaklar için

.


.

Samsung‘un HMX-Q10 ürünü özel manyetik sensörü sayesinde hangi el ile kullanıldığını anlayıp buna göre açısını otomatik olarak ayarlıyor. (600 TL)
.
Dayanıklı

.


.

Pentax Optio WG-1 GPS tam bir arazi ekipmanı. 100 Kg basınca, 10 metreye kadar su altına, -10 derece soğukluğa, 1,5 mt yüksekten düşmeye, toza, toprağa dayanıklı. Sadece 147 Gr. ağırlığıyla size yük olmadan her yere taşıyabilirsiniz. Tabi GPS konum belirleyicisi de var. (400 USD)
.
Teleskoplardan Kayıt

.


.

Bu kayıt “aparatı” teleskoplara takılabiliyor ve görüntüyü dizüstü bilgisayarınızdan hem seyrediyor, hem de kaydedebiliyorsunuz. (100 USD)
.
Dar Ortam Kameraları

.


.

REMS Orcus 3000 (5.000 TL)
Büyük boy kameraların giremediği yerlere uzun kablosu ile gönderip kayıt almak mümkün. Buradaki örnek tıkalı borular için düşünülmüş ama pekala toprak altında yuva yapan hayvanlar için veya makinelerin içine uzanarak belgesel çekmekte de kullanılabilir. Bu tür kablo ile uzatılan kameralarda incelik ve fiyat açısından pek çok çeşit bulunuyor.
.
Gece Görüşü

.


.

Midnight Shot NV-1 (150 USD)
El kameralarının hemen hepsinde gece görüşü özelliği bulmak mümkün fakat bu ürün bu konuda uzmanlaşmış durumda.
.
Çok Özellikli

.


.

Gerçekte bir güvenlik kamerası. Kablosuz uzaktan kumandalı, gece görüşlü, hareket algılayıcılı (120 USD)
.
Spor Kameraları (105 – 205 USD)
.

.
Uçağınıza, otomobilinize, şapkanıza, kaskınıza takıyor ve ister kayak yaparken, ister paraşütle atlarken veya azgın bir nehirde kanonuzla mücadele verirken yüksek çözünürlüklü kayıt alıyorsunuz. Değişik amaçlar için ihtisaslaşmış olanları var. Uzaktan kumandalı, yüksek çözünürlüklü, 10 metre su derinliğine dayanıklı, hedefleme lazerli, GPS yer belirleme, hız – zaman ölçümü gibi bir çok özellik taşıyabiliyorlar.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız