Bandicam Kullanımı / Oyunlardan Video Görüntüler Kaydetmek


Bilgisayar oyunlarından video görüntüleri almamızı sağlayan Bandicam programından daha önce bahsetmiş ve kullanımı konusunda bir yazı hazırlama sözü vermiştik.

 

Programı çalıştırdığınız andan itibaren, açık olan başka program pencerelerinizin, hatta fare ile üzerinde durduğunuz kimi uygulamaların da sol üst köşesinde yeşil renkli rakamlar görürseniz şaşırmayın. Bu rakam bir video terimi olan FPS değeri göstergesi (Frame Per Second / Saniyede geçen resim sayısı)

.

.
Ek Bilgi

.
Bu kavramı daha önce işlemiştik. Videolar da aslında peş peşe gösterilen durağan resimlerden başka bir şey değil. Saniyede 24 değeri akıcılığın “sınırı” kabul edilir. Bu değer ve fazlasında insan gözü artık resimlerin tümünü akışkan bir video olarak algılıyor. Daha düşük değerlerde ise takılmaları hissetmeye başlıyoruz. Diğer taraftan FPS değeri videodaki hızlı sahneler ile durağan sahneler arasında da büyük farklılıklar gösterebilir. Durgun bir manzara videosunda saniyede 5-10 kare oranı bile akıcılığa etki etmezken, hızlı sahnelerde bu rakamın 60’lara hatta 100’ün üzerine çıkması gerekebilir. FPS değerleri videonun ekranda kapladığı alan (daha büyük resimlerin çizilmesi gerektiğini düşünün) ve çözünürlüğe göre de (daha ayrıntılı resimler çizilmesi gerektiğini düşünün) değişebileceğini ekleyelim. Videolaştırma uygulamaları bu resimleri her defasında baştan oluşturmak yerine sadece bir önceki kareye göre değişen alanları yeniden çizerek işi büyük oranda kolaylaştırıyor ve bu yolla daha küçük boyutlarda video dosyaları oluşturabiliyorlar. Değişik sıkıştırma codec’leri (code / decode : kodlama / çözme uygulamaları) ve değişik video dosyası türlerinin başarısı bu işi ne kadar iyi yaptıklarıyla ilgili. Burada donanımınızın gücü de önemli tabi. Yüksek çözünürlüklü, büyük boyutlu ve hareketli videolar için saniyede onlarca resim oluşturup kaydetmek bilgisayarınızın işlemci ve hafıza (RAM) gücüne de bağlı olacaktır. Çok güçlü olmayan bir bilgisayarın sınırlarını bu ağır işlemlerle zorladığınızda kilitlenip kalabilir. Video işlemek, dönüştürmek, kaydetmek hatta yüksek çözünürlüklü olduklarında izlemek bile bilgisayarlar için “ağır” işler arasında sayılır.

.
Bu kısa açıklamadan sonra sözünü ettiğimiz yeşil rakamların sadece bir “bilgi” olduğunu ve önemsenmesi gerekmediğini söyleyerek konumuza dönelim.

.
Programımızın arayüzü aşağıdaki gibi. Farklı sekmeler altında da daha bir çok komutun bulunması (ve bizim yazımızın aşağı doğru uzayıp gitmesi) gözünüzü korkutmasın. Aslında her şeyi en üstteki iki düğme ile –hatta sadece klavyemizdeki tek bir tuş ile- halledebileceğinizi bilin. Formül şu: Bandicam açıkken, kaydetmek istediğiniz pencereyi tıklayarak seçin. F12’ye basın, kaydetmeye başlasın. Tekrar bastığınızda kayıttan çıksın. Bu kadar basit. Kalanı ise gerektiğinde kullanmak istersek diye “teferruattan” ibaret. Biz yine bir kenarda dursun diyerek o teferruatlara da göz atalım.

.

.
“Target” Düğmesi Hedef : Yani görüntüsü kaydedilecek alan. Bu düğmeye bastığımızda iki seçenek sunulduğunu görüyoruz.

.

.

Bunlardan ilki ‘DirectX/OpenGL window’ adını taşıyor. DirectX ve OpenGL en temel iki “oyun” görüntüleme standardı. Programın özellikle oyunlardan görüntü almak üzerine uzlanlaşmış olduğunu hatırlayın. Bu ilk seçenek siz değiştirmediğiniz sürece “ön tanımlı” (varsayılan / default) seçim durumunda. Eğer bir oyundan video almak istiyorsanız böylece bırakmalısınız. Bu oyunlar açıldıklarında tüm ekranı kaplarlar. Kayda girmek ve sonlandırmak için ulaşabileceğimiz tek seçenek F12 tuşunu kullanmak olacaktır. Yine, ön tanımlı olarak tam ekran büyüklüğünde kayıt yapılacaktır.

.
Target düğmesinin yanındaki satırda, komut verildiği an kaydedilmeye başlanacak olan pencerenin (programın) adını görebiliyoruz.

.

.

Tıklayarak başka başka uygulamaları “seçtiğinizde” bu satırda hemen o uygulamanın adının yazıldığını göreceksiniz.

Sağdaki ‘Record düğmesi ile kaydı başlatıyoruz. Aynı anda bu düğme yerini “kaydı duraklatma” (çift çubuk) ve sonlandırma (siyah kare) düğmelerine bırakıyor.

.

.
Kayıt sırasında, daha önce yeşil olan FPS rakamları da kırmızıya dönüşerek o uygulamanın kaydedilmekte olduğunu gösteriyor.

Bazı uygulamaları seçtiğinizde ‘Record’ düğmesinin pasifleştiğini görüyoruz. Bunun anlamı, o uygulamanın ‘DirectX/OpenGL window’ seçeneği ile kaydedilemeyeceği.

.

.
Eğer oyunların dışında, başka bir uygulamadan görüntü almayı hedefliyorsanız bu defa Target düğmesi ile açılan ikinci seçeneği yani ‘Rectangle on a screen’ (ekran üzerinde alan tercihini) tıklayarak seçmelisiniz.

.

.

O takdirde ekrana yeni bir pencere, daha doğrusu boş bir “çerçeve” geldiğini göreceksiniz. Ortası gerçekten boş olan bu çerçeve kaydedilecek alanın sınırlarını belirlemek için kullanılmak üzere her zaman, her şeyin üzerinde kalarak kayıt emri bekliyor. Basit kullanımı aşağıdaki gibi.

.

.
Ön tanımlı değer olarak bu pencerenin eni 400, boyu 300 pixel (monitör noktacığı) ölçülerinde açılıyor. Çerçeveyi siyah başlığından tutarak görüntüsünü almak istediğiniz yere taşıyabilir, alt köşelerinden tutarak istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. O zaman bu rakamların da değiştiğini göreceksiniz. Rakamların bulunduğu yere tıklarsanız, video boyutları konusunda en bilinen bazı kalıp ölçülerin listesine de ulaşabilir, buradan istediğiniz bir değer varsa tıklayarak seçebilirsiniz.

.

.
Buradaki ölçüleri kullanmak her zaman iyidir. Videonuzu daha sonra VCD, DVD gibi formatlara dönüştürmek istediğinizde basıklaşma, yamuklaşma ihtimalini bertaraf eder.

.
Geriye sadece ‘REC’ düğmesine basarak kayda girmek ve aynı yerde doğan kapatma düğmesiyle kayıttan çıkmak kalıyor. Veya her iki işlem için klavyeden F12 tuşunu da kullanabilirsiniz. Bu yöntemle her uygulamanın video görüntüsünü alabilirsiniz. En alttaki ‘Fit to..’ ile başlayan tercihler de en klasik iki video “oranını” belirliyor. Eski 4:3 oranlı tv ekranları, monitörler veya yeni nesil HD panellerde kullanılan 16:9 (ince uzun) oranlarından birini seçebilirsiniz.

.
Bu çerçevenin bir kapatma düğmesi yok. Ondan kurtulmak istediğinizde tekrar ana penceredeki ‘Target’ düğmesinden ‘DirectX/OpenGL window’ seçeneğine geri dönmeniz gerekiyor.

.
Şimdi sekmeler altındaki ayarlara bakalım.

.
General” sekmesi altındaki komutlar ve işlevleri şöyle:

.

.

Output folder’ altındaki adres video dosyasının otomatik olarak kaydedileceği yeri gösteriyor. Ön tanımlı ayarda bu yer program kurulurken “Belgelerim” klasörü içinde oluşturulmuş bulunan “Bandicam”  isimli klasör. Ama siz isterseniz ‘’ düğmesine basarak çağıracağınız pencereden bu yeri değiştirebilirsiniz. ‘Open’ (Aç) düğmesi ise kayıtlarınızı seyretmek istediğinizde size kısa yoldan bu klasörü açıyor.

Bandicam window always on top’ kutucuğunu doldurduğunuzda bu komut penceremiz tüm uygulamaların üzerinde görünür kalıyor.

Advanced’ düğmesi ile başka bazı ayarlar için yeni bir pencere açılıyor fakat hiç birinin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Hepsi ön tanımlı halleriyle kalabilir.

.
Auto Complete Recording’ yazısının altında, ‘Settings’ düğmesi ile kaydın ne zaman sonlandırılacağına dair tercihlere ulaşabiliyorsunuz. Ön tanımlı haliyle kutuda yazdığı gibi ‘Do not Auto Complete Recording’ de duruyor. Yani kaydı sonlandırma işini kendi elinizle (manuel) hallediyorsunuz. Bunun yerine, isterseniz belli bir süre atayabilir veya video dosyasının bilgisayarda kaplayacağı alana bir sınır getirerek kaydın o noktada otomatik olarak sonlandırılmasını seçebilirsiniz. (Bu pencerede daha altta kalan bazı ayarlarla ilgilenmemize gerek yok)

.

.
İkinci sekme olan “FPS” altındaki ayarlar oldukları gibi kalsınlar.

.
Video” sekmesi altındaki ayarlara bakalım.

.

.

Hotkey” (tuş ile komut) opsiyonları içinde ‘Record/Stop’ (başlatma / durdurma) işlevleri için F12 seçilmiş ve yanındaki kutucuğun dolu olmasından anlaşıldığı üzere bu tercih “devreye alınmış” İsterseniz F12’yi tıklayarak silebilir, yerine istediğiniz başka bir tuş varsa ona bir kez basarak tayin edebilirsiniz.

.
Altındaki ‘Pause’ (kayıt esnasında durdurup yeniden devam etme) komutu için de F8 seçilmiş fakat devreye alınmamış. Kutucuğu doldurarak bu komutu devreye alabilir, isterseniz aynı yöntemle başka bir tuş seçebilirsiniz.

.
No Cursor’ buradaki gibi “seçili” iken videolarınızda farenin imleci görünmeyecek demektir. Bazen –eğitim filmlerinde- imlecin görünmesini isteyebilirsiniz. O takdirde bu kutucuğu boşaltmanız gerekiyor.

.
Bunların altındaki ‘Settings’ (ayarlar) düğmesi ile bu defa şu pencereye ulaşıyoruz.

.

.

İlk sekme (Sound) kaydın “ses” seçenekleri ile ilgili.

Record sound’ kutucuğunun dolu olması, seslerin de kaydedilmesini istediğimizi gösteriyor. ‘Primary device’ (öncelikli aygıt) altındaki açılır menüde bilgisayarınızda bulunan ses donanımları listeleniyor. Bir çok bilgisayarda gerçekten de birden fazla ses aygıtı kurulu olabilir. Bunlardan bir tanesi her anakart ile birlikte gelen gömülü bir sistemdir. Diğeri kullanıcının daha profesyonel ses tecrübesi yaşama isteği ile sonradan taktığı bir ikinci kart olabilir. Burada bize hangi aygıttan gelen sesin kaydedileceği soruluyor. Bir kayıt denemesi yapın. Eğer ses kaydedilmişse sorun yoktur. Kaydınız sessiz çıkmışsa buradaki diğer aygıtları seçerek denemeye devam edin.

Alttaki satırda ‘Secondary device’ (ikincil aygıtı) da tanımlayabileceğimiz anlaşılıyor fakat önerilen (recommend) seçenek bunun pasif bırakılmasıymış. Demek ki sorun çıkarabiliyor. Biz de öyle yapalım.

Her iki satırın sonlarındaki ‘Settings’ düğmeleri ile bilgisayarınızdaki ses aygıtlarının -zaten başka yollarla da ulaşabileceğiniz- ayarlarına kısayol verilmiş. Acemilerin karıştırmamasında fayda var.

.
Bu pencereden çıkalım ve bir önceki ‘Video’ sekmesine kaldığımız yerden devam edelim. Sağ tarafta (Format başlıklı bölümde) kaydımız için video ve ses formatlarını seçebiliyoruz. Usta kullanıcılar zaten buralarda neler yapılabileceğini biliyorlardır. Acemi kullanıcıların ise değiştirmelerini önermiyoruz. Sadece ‘Presets’ düğmesi ile erişebileceğimiz bazı seçeneklerin varlığından haberdar olmakta fayda var.

.

.
Default’ ile –eğer değiştirdiyseniz- ilk ön tanımlı– ayarlara geri dönebilirsiniz.

Half size’ (yarı büyüklük) eğer videonuzda ayrıntılar önemli olmayacaksa, yerden tasarruf etmek üzere, diğer değerler sabit kalırken kayıt sırasında orijinal alan büyüklüğünü otomatik olarak yarıya indirebiliyorsunuz.

YouTube’ adı üzerinde, videonuzu otomatik olarak YouTube’un kabul ettiği formatta kaydediyor.

YouTube High Quality’ yine YouTube’daki, bu kez “yüksek kaliteli” videolar ayarında çıktı almanızı sağlıyor.

Fit width ...’ ile başlayan son üç sıradakiler (aradakileri geçiyoruz) eğer videonuzun eni belli bir ölçüde olmak zorundaysa (örneğin sitenizin izin verdiği bir ölçü olabilir) bunun için bazı kalıp değerlere sadık kalarak (boy yine serbestçe belirlenebiliyor) çıktı almanızı sağlıyor.

.

Image’ (Fotoğraf) sekmesine geçelim. Burada görüntüyü video olarak değil de tek kare resim olarak almak istediğinizde (capture) bunun için kullanabileceğimiz tuşu (ön tanımlı F11) veya belli aralıklarla peş peşe otomatik fotoğraflama yapmak isterseniz (‘Repeat screen capture’ kutusunu doldurun) kaç saniyede bir resim almak istediğinizi (‘every … seconds’ için bir değer girin) ve fare imlecinin resimde görünmesini isteyip istemediğinizi (ön tanımlı görünmeyecek) belirleyebiliyorsunuz.

.

.
‘Format’ bölümünde bize resmin hangi dosya türünde kaydedileceği soruluyor. Ön tanımlı format PNG ama ben ‘JPG – High quality’yi tercih ederim.

.
Son sıradaki “About” sekmesinde programın sürüm bilgilerini görebiliyor, ‘Hompage’ ile web sayfasına, ‘FAQ’ ile sık sorulan sorular (yardım konuları) sayfasına ulaşabiliyorsunuz.

.
Sonuç

.
Kullanımı kolay, kendisi becerikli bir program. Benzerlerine göre avantajları daha düşük boyutta dosyalar oluşturabilmesi, videoları –sonradan dönüştürme gerektirmeden- doğrudan bilinen avi ve YouTube formatlarında kaydetmesi ve internet üzerinden tv uygulamaları gibi “akışkan” yayınları da kaydedebiliyor olması. Ben oldukça beğendim.

.
Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

183 Comments

 1. admin dedi ki:

  Gerçekten zor soru. Bu soruya ancak “deneme – yanılma” metoduyla çözüm bulabilirsiniz sanıyorum. Daha önce denediniz ve olmadı mı? O takdirde bilgisayarınızdaki ses ayarlarına gireceksiniz (ki, bu bilgisayarlarda farklılıklar göstereceği için buradan yönlendirme yapamayız) O ayarlarda eğer birden fazla mevcut ise “ses kayıt” kaynaklarının her birini sırayla kayıt için atayıp denemeniz gerekebilir.

 2. ceylan dedi ki:

  silinen vidyo gerı getrılırmı ???

 3. ceylan dedi ki:

  bnı bandıcamdan cektıgı bı vıdyoyla tehdt edıo bunun ıcın napabılırım yardım edın lutfen

 4. admin dedi ki:

  Yaptığının ağır cezaları olan ciddi bir suç olduğunu bildirin. Tehdit etmekle bile aslında başını derde sokmuş durumda. Bir avukatla görüşebilir, avukatlık forumlarında konuyu daha iyi bilenlere de danışabilirsiniz.

 5. admin dedi ki:

  Özel yazılımlarla bu mümkün olabiliyor “Free recover” olarak aratırsanız böyle bazı yazılımlara ulaşabilirsiniz. Yanlız bunların bir çoğu da zararlı yazılımlar olabiliyor. Bilgisayarınızda iyi bir anti virüs yazılımı da olmalı mutlaka. Eğer yoksa örneğin Avast isimli antivirüs yazılımını (ücretsiz versiyonunu kurun önce) Silinmiş bir dosya eğer hala çöp kutusunda beklemiyorsa, oradan da sildiyseniz bile aslında Windows onu tamamen yok etmemiş, sadece artık orada olmadığını kabul etmektedir. Yeni verileri artık onun üzerine de yazabilir. Bu durumda kurtarılması daha da güçleşir. Önemli bir dosyayı kurtarmak için fazla beklememek lazım.

 6. ceylan dedi ki:

  cok teskkr edrım sıze suan beklıorum daha once youtobe koyup thdıt ettı sımdı de koyacagını soledı ama da ha koymadı beklmedeyım eger bole bişi yaparsa polıse gtmeyı dusunuorum

 7. admin dedi ki:

  Kendisine yaptıklarının hukuki açıdan çok ciddi sonuçları olduğunu söyleyin. Okulunuzun rehber öğretmenine başvurmaktan çekinmeyin.

 8. utku dedi ki:

  bandicamı gorunmeze aldım nasıl düzeltebilirim

 9. admin dedi ki:

  F12’den başlayarak geriye doğru sırayla deneyin bakalım. Biri tutacaktır.

 10. Tugay dedi ki:

  Merhaba video çekiyorum yanlız mp3 olarak çıkıyor sadece sesleri duyabiliyorum.

 11. admin dedi ki:

  İlginç olmuş. Alttan dördüncü resimdeki ayarları tekrar kontrol edin lütfen.

 12. Selim dedi ki:

  ADMİN GÖRDÜYSEN ACİL BAK LÜTFEN. BANDİCAMDAN SİLİNENLER NEREYE GİDER????

 13. admin dedi ki:

  Bir dosya olarak dışarı alınmadan silindiyse korkarım kurtarmak mümkün olmayacaktır. Yine de bir bilen varsa ve buraya cevap gelirse diye umutlanalım.

 14. yardım lütfen dedi ki:

  abi lütfen yardımbn bandicamı paralı kullanıyom ve sürümüm senden değişik yani 10 dakika sınırım yok pre kullandığım için ama sorun şu oyun kaydetme seçeniği var oyunlar için ona tıkladığım da bandicam directx opengl pencerisi modunda kayıt başlamaz hatası veriyo napmalıyım

 15. admin dedi ki:

  Hatanın adını yazarak aratınca bir çok sonuç çıkıyor. Onlara da bakın ama Bandicam’in sitesinde de şu bilgi verilmiş. http://www.bandicam.com/support/configuration/main_window/ Bakalım işinize yarayacak mı.

 16. fatih dedi ki:

  bilgisayardan çekmiş olduğum bir videoda fare imlecinin yanına yorum nasıl ekleyebilirim. yaptığım işlemlere bağlı olarak bu yorum sürekli değişecek.

 17. admin dedi ki:

  Yeni sürümlerinde olup olmadığını bilemiyorum ama bizim incelediğimiz tarihte Bandicam’de yazı ekleme özelliği yoktu. İnsanlar “logo” ekleme özelliğini logo yerine resim formatında yazı kullanarak aşmaya çalışıyorlar galiba. O zaman da o yazının ara sıra değişecek olması sıkıntı yaratıyor. Aklımıza çözüm yolu olarak yalnızca videoyu başka bir video işleme yazılımında işlemek geliyor. Her video işleme yazılımı normalde istenildiğinde görünüp istenildiği noktada kaybolan yazılar eklemeye izin veriyor. Biz Ulead Video Studio’yu incelerken orada yazıların nasıl ekleneceğini göstermiştik yalnız o da ücretli bir yazılım.

 18. admin dedi ki:

  Yusuf Bey yukarıdaki mesajınız eksik gelmiş gibi görünüyor.

 19. arda dedi ki:

  ben video çektikten sonra baktığımda videolar ayrı ayrı oluyo

 20. admin dedi ki:

  Alttan beşinci resimdeki menüyü bir kontrol edin. Bakın bakalım farklı bir ayar mı seçilmiş?

 21. egemen dedi ki:

  Merhaba admin . Benim bir sorum var . Bandicam sadece oyun videolarımı çeker ? yoksa oyun videosu dışında web sitelerini video çekebilirmi ?

 22. admin dedi ki:

  Egemen Bey, ekranda gördüğünüz herşeyin videosunu da çekebilir. Makalede onlar da anlatılmış fakat biraz eski bir yazı. Şimdiki menülerde ufak tefek değişiklikler olabilir.

 23. BERK ARSLAN dedi ki:

  BANDICAM-175 kullanıyorum. Standart yani reklamlı BANDICAM yüklü iken kayıt formatını avi veya mp4 olarak seçebiliyorduk. BANDICAM-175 şu an avi olarak kayıt yapıyor. bu kayıt türünü mp4’e çevirmek olanağımız var mı?

 24. admin dedi ki:

  Bir videoyu farklı formatlara dönüştürmek için ücretsiz ve kullanımı çok basit bir çok program bulunabiliyor. Google’da “free video cnverter” olarak aratırsanız bunlara ulaşabilirsiniz.

 25. Müjde dedi ki:

  Merhabalar,ben oyun videosu çekerken,kendi videomu göremiyorum,sol üst köşe diye ayarladım fakat ekranda kendimi göremiyorum sadece oyunu görebiliyorum,kendimi de nasıl görebilirm

 26. admin dedi ki:

  Müjde Hanım, kendinizi görmeniz gereken pencere hiç mi açılmıyor, yoksa açılıyor fakat sizi mi göstermiyor?

 27. emka55 dedi ki:

  Ekrandaki sarı şeyi nasıl kaldırırım

 28. admin dedi ki:

  Merhaba. Doğrusu yıllardır bu programı kullanmış olmadığımız için artık son sürümdeki genel yapının durumunu bilemiyoruz. Yine de bu durumlarda izlenmesi gereken yol hep aynıdır. Öncelikle o sarı nesnenin tam olarak adının ne olduğunu bilmek gerekecek. Genellikle fare ile üzerinde bir süre bekleyince minik bir satırda adı yazacaktır. Daha sonra üst menülerde “Setting” veya “Properties” adı altında genel ayarların olduğu alt menüyü bulun ve bunu açın. Oradaki sekmeleri karıştırın ve belirlediğiniz o isimdeki düzenlemelerin olduğu yeri bulun. Orada mutlaka bunun görünür veya görünmez olmasına dair genellikle bir kutucuğun içini doldur boşalt yaparak aktifleştireceğiniz bir seçenek verilmiştir.

  Yeni bir yazılımı öğrenmek için benim ilk yaptığım iş bu “seçenekler” bölümünü karıştırmak olur. Genellikle o programın önceden bilmediğiniz bir çok özelliğinin daha olduğunu şaşırarak göreceksiniz.

  Burada bulamazsanız bir de “View” (görünüm) veya “Windows” (pencereler) menülerini bulun. Burada programın arayüz denilen ve size görünmekte olan yapısındaki bölümlerin yerlerini değiştirebileceğiniz, bazılarını kaldırabileceğiniz seçenekler verilmiştir.

 29. yusuf dedi ki:

  Ben oyun videosu çekmek için kısayol tuşu ekledim. Ama tuşa basınca kayıda başlamıyor.

 30. admin dedi ki:

  Kendi kısayol tuşlarını denemenizi öneririm.

 31. Zeynep dedi ki:

  HEDEF PENCERE NEREDE ? BULAMIYORUM . HEM YÜZÜMÜ HEMDE EKRANI KAYDETMEK İSTİYORUM . HANGİ MODA GİRİYOR ?

 32. admin dedi ki:

  Target menüsü altında bulamıyor musunuz acaba? Bu programı uzun süredir kullanmadım. Yeni sürümlerine aşina değilim maalesef. Umalım, konuyu bilen bir okuyucumuz yardıma gelsin. Diğer taraftan biraz karışıtırınca bulabileceğinize de eminim. Çünkü günümüzde bütün programlar kullanıcı dostu yazılıyorlar. Olması gerektiğini tahmin ettiğiniz yerde mutlaka o özelliği bulabiliyorsunuz. Aynı özellik kullanıcının bakacağını düşündükleri her yerden de ulaşılabilir oluyor. Setting – Ayarlar bölümünü de mutlaka karıştırın derim.

Yorum, Katkı ve Sorularınız