Günün Ücretsiz Yazılımına Dikkat ! Bandicam ile Oyunlardan Video Almak


Eğitimlerimizde kullanmak üzere gerek resim, gerek video formatlarında ekran görüntüleri almak ilgi alanımız içinde. Şu ana kadar bu alanda işlemediğimiz tek konu bilgisayar oyunları içinden video görüntüleri alabilmek idi.

.
Günümüzde her konunun, her mesleğin mutlaka bilgisayar oyunları da çıkmış oluyor. Bunlar içinde çok gerçekçi simülasyonlar (canlandırmalar) bulunabiliyor. Araçların kullanımı, kent, doğa, uzay, sosyal yaşam, mekanlar hatta ilkyardım, yangın gibi daha bir çok meslek grubu için ortamı, oyuncuları ve senaryoyu kendiniz belirleyerek yönetebileceğiniz “hazır animasyonlar” temin etmekte verimli bir ortam sunuyor oyunlar. Eğitsel animasyonlar hazırlamak günümüzde hala biraz zahmet isteyen işlerden. Oysa ihtiyacımıza cevap verebilecek “hazır animasyonları” bu tür oyunlardan çıkarmak çoğu zaman daha kolay ve daha başarılı sonuçlar verebiliyor.

.
Buradaki sıkıntı oyunlar içinden video formatında görüntü kaydedebilmek. 37 USD’lik Fraps ve ücretsiz fakat henüz XP üstü sürümleri desteklemeyen Taxi dışında bir yazılım bulmak mümkün olamıyordu. Tam da bu günlerde Fraps‘i tanıtmaya hazırlanıyorduk ki, “Günün Ücretsiz Yazılımı” kampanyasında sunulan 39 USD’lik Bandicam ilgimizi çekti. Fraps’i yine inceleriz fakat elimize bir yazılımı ücretsiz kullanabilme fırsatı geçtiğine göre ona öncelik verelim.

.

.

OpenGL desteği aynı zamanda WebGL uygulamalarını da sıkıntısız kaydedebileceğimiz anlamına geliyor. Tabi, elinizde böyle bir yazılım varsa sadece oyunlarda değil, diğer uygulamalarda da ekranınızın tamamı veya seçeceğiniz bir bölümünü video olarak kaydedebilirsiniz.

.
Bandicam kullanımını şu yazıda işledik. Konuyla ilgilendiyseniz, süre dolmadan önce (yarın saat 10.00’a kadar) yazılımı indirmiş ve kurmuş olmanız gerektiğini hatırlatalım.

.
Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız