PowerPoint Sunumlarınız için “Geri Sayım” Animasyonları


Kalabalık katılımcı kitlesine sunum yapılacağı zamanlarda organizasyon sorunları her zamankinden daha hassas bir konudur. Sunumun başlamasına örneğin, 20 dakika kaldığı andan itibaren, yansı üzerinde bir geri sayım sayacının görünmesi organizasyonun ciddiyetine işaret edecek, belirsiz bir süre bekleme ihtimalinin verdiği rahatsızlığı önleyecek, katılımcılar bu süreyi daha iyi değerlendirmek isteyebilecektir. Başlama zamanı geldiğinde bir kısım katılımcının hala dışarıda bekliyor olması türünden aksaklıkların da önüne geçilmiş olacaktır.

.
m62 – Visual Communications” isimli firmanın web sitesinde birer PowerPoint animasyonu olarak tasarlanmış, tam da bu işe uygun yararlı ve şık iki ayrı “geri sayım sayacı” paylaşılmış. Bu dosyaları indirme, kullanım ve kendinize uyarlamada herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.
.
İlk örneğimizde animasyon 22 slaytlık bir seriden oluşuyor. Hem arka planını inceleyerek nasıl yapıldığına dair bilgileniyoruz, hem de dilersek kendimize uyarlama, örneğin kendi zeminimiz üzerine yerleştirme şansımız oluyor. Ön tanımlı olarak 20 dakikalık süre konulmuş ama istersek aynı yapım yöntemini sürdürerek ekleme, çıkarmalarla bu süreyi değiştirebiliriz. Yalnız, bir ayrıntıya dikkat edilmesi konusunda haklı olarak not düşülmüş. Sonuçta bu bir PowerPoint animasyonudur ve çok uzun süreler için kullanılması programda çökmeyle sonuçlanabilir. (Bu konuda her bilgisayarın tepkisi farklı olabilecektir) O nedenle sitede 60 dakikalık bir üst sınırdan bahsedilmiş ama bence bir geri sayımı başlatmak için 20 dakikalık süre dilimi zaten idealdir.

.

Insert Text Here” yazan alana kendi başlığınızı, “Hours“, “Minutes” ve “Seconds” yazılarının yerlerine de “Saat”, “Dakika” ve “Saniye” olarak Türkçe karşılıklarını yazabilirsiniz.

.

Bu saat uygulamasını şu sayfadan, metin içindeki download yazılı linkten indirebilirsiniz. PowerPoint dosyası olarak gelen slaytları bütün halinde kopyaladıktan sonra kendi sunumunuzun uygun yerine (başlangıcına ve örneğin mola vereceğiniz noktalara) yerleştirmelisiniz.

.
Dijital Format

.
Sitede aynı geri sayım uygulamasının dijital görünümlü olan bir diğer türü daha kullanıma sunulmuş.

.

.

Bu kez 10 dakikadan 90 dakikaya kadar farklı zaman dilimleri için ayrı ayrı hazırlanmış versiyonları var. Her biri için PowerPoint 2003 ve 2010 sürümlerine uygun farklı indirme linkleri bulunuyor. Dilediğinizi indirerek aynı şekilde kullanabiliyorsunuz.

.

.

Zaten fark edeceksiniz fakat biz yine de söylemeden geçmeyelim; PowerPoint için kıymetli açıklamalar, ipuçları, şablonlarla dolu siteyi olabildiğince incelemekte fayda var.

.
Thank you m62 and thank you Jessica.

.

Wall Street Institute

4 Comments

 1. webmaster forumu dedi ki:

  teşekkürler..

 2. as dedi ki:

  teşekkürler

 3. buse dedi ki:

  haaaaaani sayaç

 4. admin dedi ki:

  Merhaba. Yazının içinde “şu sayfadan” denilen bölüme tıklayarak ilgili sunumu (sayacı) indirebileceğiniz sayfaya ulaşıyorsunuz. Oradaki “download” kelimesinin üzerine tıklayarak indirmeyi başlatıyorsunuz. Veya o linki buraya alalım, tıklayıp doğrudan gidin. http://www.m62.net/powerpoint-slides/conference-slides/powerpoint-countdown-timer/

Yorum, Katkı ve Sorularınız