WebGL Örnekleri – 1 / Google Body Browser


WebGL kavramı ile ilgili daha önce bir açıklama yazısı yazmış ve örnekler toplayacağımızı söylemiştik. İlk sırada Google Body Browser var.

.


.

Tıpkı Google Map hizmetinde olduğu gibi, bu kez dünya üzerinde veya uzayda değil ama insan bedeni içinde bir yolculuğa çıkabiliyor, iç organlardan kemik ve kas yapısına, sinir sistemi ve kılcal damarlara kadar ayrıntıları farklı açılardan gözleyerek, dilediğinizce yakınlaşıp uzaklaşarak inceleyebiliyorsunuz.

Web sayfasına gitmek için buraya tıklayınız. Uygulamanın yüklenmesini kısa bir süre beklemek gerekebiliyor. Sayfanın görünümü ve menü araçlarının yerleşimi aşağıdaki gibi. Kullanımında hiç bir zorluk yok.

.

.

Sol Sütun

.

.

Sağ Sütun

.

.

Model üzerinde tıklanan her parçanın ismi yazılmaktadır. Kaldırmak için ‘X’ işaretini kullanınız.

.

.

Sağ üstte görünen arama kutusu (search box) içine örneğin “veins” (damarlar) yazdığınızda, ayrıca enter ile kabul etmenize gerek kalmadan, bu kavramla ilgili alt kategoriler bir liste halinde sıralanıyor. Yine bu liste üzerinden her hangi birini tıklamaya gerek kalmadan, sadece imleçle üzerlerinde gezinirken bile, model üzerinde o damar sistemi hemen  büyütülerek gösteriliyor. Aradığınız görüntüyü bulduğunuzda tıklayarak model üzerinde sabitliyor, sonra imleçle çevirerek inceleyebiliyorsunuz.

.

.

Sayfadaki modelleri kullanır ve düzenlerken bu çalışmalarınızı bir ekran görüntüsü yakalama programı ile (Örn. bizim de kullanımını incelediğimiz BBFlashBack Express gibi) video haline getirerek kullanabileceğinizi hatırlatalım. Tabi derslikte internet bağlantısı bulunuyorsa en güzeli canlı kullanım olacaktır.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız