WebGL ve Eğitim


İnternet’in “yeni“ HTML5 yapısı ile devrimsel dönüşümler geçireceği beklentileri sizin de kulağınıza çalınmıştır. Konuya o denli geniş bakmayacağız. Bu yazı dizimizde HTML5’in getirdikleri içinde belki de sonuçları en çok merakla gözlenen WebGL’den ve onun da eğitim kavramı ile ilgisinden bahsetmeye çalışacağız.

.

.

WebGL (Web-Based Graphics Library) Nedir ?

.

En basit anlamıyla, internetin şimdiki 2 boyutlu formatından kurtulup 3 boyutlu hale dönüşebilmesi. Örneğin, bir resimde duran eşyayı çevirip arkasını görebilmek… Heyecan verici öyle değil mi? Bu kadarla kalmıyor elbet. Yeni mimari internet üzerinden gelişmiş 3D yazılımların, bu arada çok daha üst düzey eğitsel malzemenin kullanım yolunu da açıyor.

.

Günümüzde internet üzerinden videolar, animasyonlar, 3 boyutlu uygulamalar görebilmek için geniş çapta Adobe’nin Flash altyapısına ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için Flash Player eklentisini kurmamız gerekiyor. Eklentiler ise platform uyumsuzlukları, bilgisayar kaynaklarını fazla kullanmaları, çökmeler, zararlı yazılımlara açık vermek gibi sorunları beraberlerinde getirirler. “Bu uygulamayı görebilmek için Flash Player x veya daha üstü sürüm gerekiyor” uyarısıyla siz de sık sık karşılaşmış, muhtemelen gerekli güncellemeyi bir türlü yapamamışsınızdır.

.

Tüm bu güçlüklerden daha da önemlisi, koskoca internet’in tek bir geliştiricinin insafına kalması olsa gerek. O kadar ki, “Flash’sız yeni bir internet” sloganları atılmaya başlandığını görüyoruz. Bir tasarım programı olması ile Flash’a verdiğimiz önemi hatırlatmaya gerek yok. Diğer yandan, aynı Flash’ın web uygulamaları yüzüyle internet üzerindeki bu olumsuz etkilerini de teslim etmemiz gerekiyor.

.

.

WebGL’de ise internet tarayıcınız üzerinden, herhangi bir platform zorunluluğu, fazladan bir yazılım kurulumu, Flash benzeri bir eklenti gerekmeksizin, fazla CPU – RAM tüketmeden,–görüntü kartınızın da desteği alınarak- karmaşık 3B sahnelerin yeterince hızlı, gerçek zamanlı render’lanması mümkün oluyor. Açık kaynak kodlu olması, arkasında güçlü bir dayanışma bulunması nedeniyle geliştirilmesi süreci de hiçbir zaman hız kesmeyecek. Kendinden önceki OpenGL, Java ve Canvas uygulamalarını üzerine kurulan WebGL 100 kadar bilişim devi şirketin üyesi olduğu Khronos Group tarafından geliştiriliyor. Uygulama spesifikasyonları versiyon 1.0 olarak geçtiğimiz Mart 2011’de, editörler için Sepsifikasyon Taslağı ise 2 hafta kadar önce Khronos Group tarafından yayınlandı.

.

“İnternetin çehresini değiştirecek” yenilikler arasında sayılan WebGL uygulamalarının gerek geliştiricileri, gerekse de kamuoyunun öncelikle ilgisini çeken yönü –tüm bilişim sektörünün de motoru sayıldığı üzere- aslında oyunlarla ilgili. Bilgisayarlarda oynadığımız üç boyutlu oyunların benzerlerini, internet üzerinden de oynayabilmek bu yolla mümkün kılınacak.

.

Oysa WebGL standardının e-learning (uzaktan eğitimler) için vadettikleri de bir o kadar çarpıcı. İlk başarılı örnekler arasında sayılan Google‘ın dijital anatomi atlası Body Browser bu standardın bilgi ve öğretim  için taşıdığı kapasiteyi ortaya koyuyor. (Aradaki ince bir ayrıntıya dikkat ! Bu kez, çok benzetilen Google Map uygulamasından farklı olarak bir program kurmanız gerekmiyor)

.

.

Başka eğitsel örnekleri de zaman zaman “WebGL Eğitim Örnekleri” başlığı altında ele alacağız.

WebGL uygulamalarını görüntüleyebilmek için hem internet tarayıcınızın son sürümüne geçmeniz, hem de bilgisayarınızdaki grafik kartın en güncel sürücülerini kullanmanız gerekiyor. İleride güncellemeler gerektiğinde herhangi bir zorlukla karşılaşmanız beklenmez. HTML5’e hal-i hazırda geçilmekte olduğunu belirtelim. Giderek daha sık karşılaşacağımız kimi uygulamaların farkına varabilmek, onları çalıştırabilmek için bu güncellemeleri şimdiden yapmakta fayda var.

Son kullanıcı için WebGL tabanlı görselleştirme yazılımları geldiğinde, öncekinden daha iyi şeyler üretmeyi bizler de umut edebiliriz demektir.

.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız