Jamie Beck


Sunum konusu temel ilgi alanlarımızdan. Bu kapsamda sık sık animgif’lerden (hareketli gif resim) bahsettiğimizi hatırlarsınız. Sunumlara renk katabildiklerinden ama onları vezir de, rezil de edebileceklerinden çokça bahsetmişizdir.

.
Yazının girişinde –adettir ya- animgif’lerin başlangıçtan günümüze gelişimini gösterecek örnekler kullanmayı düşünmüştüm ama çarçabuk vazgeçtim. O “ilk dönem örneklerinin” bu sayfada, birazdan görecekleriniz ile aynı yazıyı paylaşmaları saygısızlık olurdu.

.
Böylesi, hor görmeye varan bir vefasızlıkla kendilerine “burun kıvırdığımız” animgif’ler New York’ta yaşayan moda fotoğrafçısı Jamie Beck’in çalışmalarıyla bir anda çağ atlamış görünüyorlar. Artık yeni bir “sanat” dalından söz ediliyor.

.
Hala bu okuduklarınızla animgif kavramını bağdaştırmakta zorlanıyor olmalısınız. “Farklı şeylerden mi bahsediyoruz acaba?” diyor olabilirsiniz. Aslında evet… Epey farklı şeyler…
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Yeni teknik fotoğraf sanatçısına yansıtmak istediği duygu için daha önce benzeri ya da eşdeğeri hiç olmamış bir “vurgu” olanağı sunuyor. Fotoğraf etkisini kaybetmeksizin bir tuvale dönüşüyor. Onun üzerine sinema serpiştiriyorsunuz. Bu nedenle olsa gerek, Jamie Beck ve birlikte çalıştıkları Kevin Burg her iki sanatı mükemmelen harmanlayan bu tekniğe “Cinemagraphs” adını vermişler.

Nasıl yapıldığı konusunda Beck’in bir web sitesine gönderdiği –teknik ayrıntı içermeyen- açıklamayı şu yazıda bulabilirsiniz. How Jamie Beck and Kevin Burg Create Their Animated GIFs – By Nicholas Jackson.
.
Konu açılmışken, buraya da göz atmalısınız. (Sayfalar “forward” ile devam ediyor)

.

Kıvrılabilir (kağıt) monitörler de yolda olduğuna göre, eski tip posterlere, sinema afişlerine hatta evimizin duvarlarına astığımız durağan aile resimlerine veda zamanı… Bakalım bilgisayar teknolojileri daha ne tür yeni sanatlar çıkaracak.

.

Nasıl yapıldığı konusuna gelince, yeni bir yazılım kurgulanmamışsa -mevcut imkanlarla- aklıma iki yol geliyor.

Kesin olan iki şey var. Birincisi high definition (yüksek çözünürlüklü) bir video kamera veya peş peşe çok sayıda fotoğraf çekebilen bir fotoğraf makinesi ile sadece bir enstantane (anlık poz) değil, bir zaman dilimi kaydedilmiş. İçlerinden fotoğraf olarak biri seçilmiş. Hareket ettirilecek kısım –indirgenmiş olarak- ya video dilimi veya peş peşe resimler halinde bir kenara ayrılmış.

Kesin olan ikinci şeye gelince, seçilen hareket dilimi aslında sadece tekyönlü ilerliyor. Durduğu noktadan itibaren geriye sarılıyor (ya video tersten oynatılarak veya resimler ters sırayla yeniden dizilerek) Böylece kesintisiz bir salınım –tek bir tam tur- elde ediliyor. Anim gif’ler zaten tek bir tam tur yaparak tamamlanır fakat bunu sürekli yinelerler.

Sonraki aşamada ya video montaj programlarıyla hareketli kısım durağan resmin üzerinde tam olması gereken yere yerleştiriliyor veya -daha güçlü ihtimal- fotoğraf dizisiyle çalışılıyorsa –bizim de daha önce işlediğimiz üzere- örneğin, Flash benzeri bir ortamda peş peşe dizilerek doğrudan animgif olarak export ediliyor.

Video üzerinde çalışılmış ise zaten AVD Video Processor gibi videoları hareketli gif haline getiren yazılımlar bir süredir mevcut. Muhtemelen bunlardan biri kullanılmış da olabilir.

Aslında bu kadar çabalamamıza da gerek yok. Çok çok yakında sırf bu işi yapmak üzere bir çok programın ortalığa düşeceğini göreceğiz.

Bu türlüsü değil tabi ama -genelde animgif’leri- eğitimlerde nasıl kullanılabilir derseniz, örneğin suyun atmosferde devr-i daim yapması, dolaşım sistemi canlandırmaları gibi daha bir çok konuda elverişli olabilir. Dosya boyutlarının küçük olması da diğer avantajları. Hatırlarsanız biz de onlardan “hareketli yazılar” üretmiş hatta buradakine benzer bir teknikle filmlerden aldığımız parçaları hareketli gif’lere dönüştürmüştük.

.
Sağlıcakla…

.

Not:

Bu makalemizden bir süre sonra Microsoft‘un yayınladığı ve yukarıdaki örneklere benzer çalışmalar üretebileceğiniz minik yazılımı tanıtan makale için tıklayınız.

.
.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. Ahmet dedi ki:

    Hocam merhabalar,çalışmalar harika olunca biraz araştırdım ve altından photoshop cs 6 çıktı.Tespitleriniz doğru,gazete okuyan adam resmi 90 adet katmandan oluşan ve zaman bölmeli bir yuvarlama hareketi.Diğerleride öyle.Siteniz bir harika takibe aldım,paylaşımlar için teşekkür ederim.

  2. admin dedi ki:

    İlginiz ve paylaştığınız değerli bilgi için biz teşekkür ederiz.

Yorum, Katkı ve Sorularınız