Fujitsu’dan Projeksiyonlu Netbook’lar – LifeBook S761/C ve P771/C


Pazarlamacılar, mimarlar ve reklamcıların gözü aydın.

Darısı biz eğitimcilerin başına…

.
Elektronik üreticisi firmalar tarafından hemen her gün birçok çarpıcı ürünün duyurusu yapılıyor. Bunlar konuyla ilgili bütün sitelerde aynı fabrikasyon metin ve görseller eşliğinde ve “ilk duyuranlardan olma” yarışı ile manşet oluyorlar. Bazıları çok sükse yapıyor ve tüketici üzerinde dalgalanma yaratabiliyorlar ama gelin görün ki, bu ürünleri çoğu kez raflarda göremiyorsunuz. Örneğin, neredeyse teknolojisi eskidi, ikinci nesile geçiliyor fakat hevesle tanıttığımız AMD Fusion platformuna sahip hala tek bir notebook görebilmiş değiliz.

.
Bu nedenle, artık Türkiye için piyasaya çıkış tarihi duyurulanlar veya satışına resmen başlananlar dışında elektronik ürün tanıtımı yapmayı istemiyoruz.

.
Bugün duyuracağımız ürün ailesine –benzer durumlarda diğerlerine de- bir istisna tanıyacağız. Gelip gelmeyeceklerini yine bilmiyoruz. Diğer taraftan, dileyen okurlar her zaman yurt dışından temin edebilirler tabi. Bizleri de yakından ilgilendiren yeni bir trendin ilk temsilcileri olmaları bakımından önemliler ve en azından bu yönleriyle duyurulmaları gerekiyor. Bu netbook’larda akıllıca tasarlanmış dahili projeksiyon cihazları bulunuyor.

.
Fujitsu’nun LifeBook serisinde yer alan LifeBook S761/C ve LifeBook P771/C, dahili projeksiyona sahip ilk netbooklar olarak bilişim dünyasında yer buldu. Ürünler Mayıs ayının ortalarında satışa sunulacak.

.

.
Optik sürücü yuvasında bulunan projektörün katlanabilir bir tasarımı bulunuyor. Projektörün teknik bilgileri henüz paylaşılmadı.

.

LifeBook S761/C 13.3 inç ekrana sahip. Ekran 1366×768 çözünürlük sunuyor. Ürünün 3 farklı işlemci modeli bulunuyor. Bunlar Intel Core i5-2520M, Intel Core i3-2310M VE Intel Celeron B810. 1GB DDR3 sistem belleğinin yanında 160 GB sabit diski bulunan ürünün fiyatı 2675 Dolar.

.
Serinin daha küçük ekranlı fakat daha pahalı olan modeli LifeBook P771/C ise 12.1 inç ekrana sahip. Ekran çözünürlüğü ise 1280×800. Bu modelde ise sadece Intel Core i5-2520M, Intel Core i3-2310M işlemci seçenekleri sunuluyor. Ürünün sabit disk ve sistem belleği özellikleri LifeBook S761/C ile aynı. Bu ürünün fiyatı ise 3110 Dolar.

.
Biraz daha araştırmayla, iki yabancı sitede projektörlerin 800 x 600 çözünürlük sunacakları bilgisine rastladık. Eğer öyle ise bu değerler başlangıç için çok iyi demektir. Gerçi biz eğitimler için 1280×768 gerçek çözünürlüğü alt sınır kabul ediyoruz ve Fujitsu içindeki “pico projektörler” buna çok yakın –sadece bir gömlek altta kalan- değerler. Ansi-lümen (parlaklık) değerini ise bilmiyoruz. O çok güçlü ama büyük lambaları taşıyamayacakları, bunun yerine led aydınlatma teknolojisi içerecekleri açık olduğuna göre, bu konuda alt sınır kabul ettiğimiz 2500’lerin –bu kez çok altında- kalacağını tahmin etmek ise güç değil.

.
Tüm bu şartlarda adı geçen ürünler eğitimcilerden daha çok, kısa mesafelerden az sayıda insanla iletişim kurmakta olan pazarlamacılar veya müşterisiyle ortak projeleri üzerinde değerlendirmeler yapmak üzere zaman zaman bir araya gelmekte olan mühendisler, mimarlar, reklamcılar ve danışmanlar için bire bir görünüyor. Yine de, küçük gruplar için, yeterince karartılmış ortamlarda uzun olmayan eğitimlerin de altından kalkması beklenebilir. Maalesef şimdilik pahalı ürünler.

.
Her şeyin ötesinde, bu trendi ve kendilerine verilen yeni isimleriyle “pico projektörleri” memnuniyetle karşılıyoruz. Çok kısa sürede hayatımıza yerleşeceklerine kuşku yok. Daha yakın geçmişe kadar  dahili kameraları notebook’larda tek tük görebilirdik. Başlangıçta harici webcam’lerden birkaç gömlek daha zayıf kalıyorlardı. Oysa şimdi netbook’larda bile standart özellikler arasına girdiği gibi, çoğu HD kalitesinde görüntü aktarımı yapabiliyor. Artık kimse harici webcam’lerle ilgili değil. Aynı gelişmeyi bu alanda da yaşayacağımız çok açık.
.
Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız