Web Sayfalarının Görüntülerini Almak


Ekran görüntüsü kaydetme konusuyla ilgiliyiz ve gerek resim, gerek video formatlarında kayıt yapan bir çok uygulamayı konu edindik. Bu kez web sayfalarını, ekrandan “taşan” bölümleriyle birlikte resim olarak kaydetmeyi ele alacağız. Bu işlem genellikle internet tarayıcılarına sonradan yüklenen basit eklentiler aracılığıyla kolayca yapılabiliyor. Her tarayıcı için doğal olarak farklı eklentiler bulunuyor. Bu yazıda Firefox ve Chrome tarayıcıları için eklentiler tanıtacağız

.

.

Firefox için ScreenGrab

.
Eklentiyi kurmak için şu sayfadakiAdd to Firefox” komutunu tıklayın. Gelecek pencerede “Şimdi Kur” komutunu verin. Eklenti kurulup Firefox tekrar başlatıldığında sağ alt köşede minik bir düğme göreceksiniz.

.

.

Bu düğmeye basıldığında açılan minik pencereden ‘Save // Complate Page / Frame…” komutu verdiğinizde…

.

.

…tüm sayfanın görüntüsü alınacak ve size kayıt yeri (1) vereceğiniz isim (2) ve dosya formatı (3) sorulacaktır. (Sadece PNG ve JPG)

.

.

Google Chrome için “Webpage Screenshot”  Eklentisi

.

Aynı işi bu kez Chrome tarayıcısı için gören bu eklentiye şu sayfadan ulaşabilirsiniz. Peşinen belirtelim, basit bir eklenti yüklemesi ancak bu kadar çetrefilli hale getirilebilirmiş.
Sayfadaki “Yükle” komutuna tıklayarak başlıyoruz. Gelen minik pencereyi de “Yükle” ile geçiyoruz.

.

.

Uygulamanın bu kez sağ üst köşede minik bir fotoğraf makinesi ikonu ile yerleştiğini görüyoruz.

.

.

Bu simgeye tıkladığımızda üç seçenekli uygulama penceresi açılacak.

.

.

Biz “Tam sayfa ekran görüntüsü“ ile ilgiliyiz. Buna tıkladığımızda alınan görüntü bir takım çizim ve işaretleme araçları eşliğinde sunulacak. İsterseniz bunlarla resim üzerinde notlar alabilir, çizerek veya renklendirerek belli bölgeleri vurgulayabilirsiniz. (Keşfetmesi çok kolay olan bu araçları konumuz olmadıkları için geçiyoruz) Bu aşamada bizi ilgilendiren, artık kaydedip çıkmak. Yine sağ üst köşede göreceğimiz “Save” (kaydet) düğmesine bastığımızda önce tuhaf bir durumla karşılaşıyoruz. Kaydedebilmek için eklentiyi “yüklememiz” gerektiği söyleniyor. (İlginç! Uygulama çalışıyor fakat aslında hala tam yüklenmemiş) etrafa bakınınca sol altta zor seçilen bir uyarı eşliğinde “Devam Et” butonu buluyor ve tıklıyoruz. Açılan yeni pencerede bir kez daha “Yükle” dedikten sonra işlem (nihayet) bitiyor.

Yarım kalan işimiz kendiliğinden devam ediyor ve resmi kaydetme penceresi çıkıyor. Bu kez sadece PNG formatında kayıt söz konusu. Yer ve isim belirleyip kaydediyoruz.

.
Her iki uygulama da eşit kalitede ve başarılı işler çıkarıyor.

.
Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız