Google Maps Haritalarını Daha Büyük Kaydetmek


Google Map hizmetini ara sıra kullanmayanımız yoktur herhalde. Bazen bu uygulamadan seçtiğiniz bir bölgenin harita veya uydu görüntüsünü resim olarak almak ister fakat bunun için ekran kaydedici uygulamalar kullandığımızda haritanın ancak pencerede görünmekte olan bölümüyle yetinmek zorunda kalırız.

.

.
Bugünkü yazımız, ayrıntılarını koruyarak ekranda göründüğünden daha fazlasını tek parça olarak bilgisayarımıza kaydetmekle ilgili. Bu konuyu PCWorld Dergisinin Ocak 2011 sayısında, 102’inci sayfada yayınlanan yazıdan arşivlemişim. Dergi artık yayınlanmıyor. Umarım en kısa sürede yayın hayatına kaldıkları yerden dönerler.

.
Google Maps’i açalım.
.
Haritayı kullanmak basittir. Fare ile tutarak istediğimiz bölgeyi ekranın ortasına getirip, çarkı çevirerek büyütüp küçültebilirsiniz. Hep merkez nokta büyüyeceği için ara sıra konumlandırmayı düzeltmek gerekebilir. Hızlı büyütme ve sürüklemelerden sonra bir süre görüntünün netleşmesi beklenebilir.

.
Bölgenizi seçtikten ve istediğiniz oranda yakınlaştırdıktan sonra sağ üstteki “Bağlantı” linkine tıklayın. Açılan pencerede iki satırda iki ayrı kod bulunuyor. Bunlar o noktanın Google Maps uygulamasındaki koordinatları. Yani harita üzerindeki adresi. (Bunları e-postayla başkasına göndererek aynı noktayı kolayca açmasını sağlayabilirsiniz)

.

.

Bizim sarıya boyadığımız alttaki satıra bir kez tıklayın. Üstteki satır gibi mavi bir renk almış olmalı. Bu, uzayıp giden kodun tamamının, kopyalanmak üzere “seçilmiş” olduğu anlamına geliyor. Bu kez “sağ tıklayarak” bu kodu kopyalayıp, Notepad uygulamasını açarak buraya yapıştırın.

.
İframe” ile başlayan bölümdeki 425 ve 350 (en boy büyüklük) rakamlarının her birini birkaç kat daha büyütebilirsiniz. Daha sonra belgeyi “Tüm Dosyalar” türünde ve “htm” uzantısıyla, örneğin “Harita” adını vererek kaydedin. Şimdi bu “htm” belgesini çift tıklayarak açın. Bu bir htm belgesi olduğu için internet tarayıcınız ile açılacak demektir. Büyük bir dosya olacağı için de açılması –bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak- biraz zahmetli olabilir.

.

.
Firefox ve Chrome tarayıcıları için ekranda görünmeyen bölümleriyle birlikte sayfanın tüm görüntüsünü resim olarak nasıl alabileceğimizi bir önceki yazıda açıklamıştık. Bu yöntemlerden biriyle tüm haritayı bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

Bu konuda üst sınır belirsiz. Tüm dünyayı bu şekilde alamazsınız tabi. Fakat en azından ekranda görünenden birkaç kat daha büyük haritaları kaydetmek mümkün. İstediğiniz büyüklükte sorun yaşar ve harita boyutlarını değiştirerek denemek isterseniz oluşturduğumuz bu “htm” belgesini tekrar açıp, rakamlar üzerinde gerekli düzenlemeyi yapmamız gerekecek demektir. Bu belgeyi tekrar Notepad’de açabilmek için yine sağ tıklıyor ve “Birlikte aç…” üzerinden Notepad uygulamasını seçiyor,  düzenlemeden sonra da kaydederek çıkıyoruz.

.

.
Tabi dosyayı bu iki tarayıcıdan (Firefox veya Chrome) biri ile açmanız gerekir. Bilgisayarınızda kurulu değillerse bunlardan birini yukarıda linki verilen yazıda açıklandığı üzere, eklentisi ile birlikte kurmanız gerekecektir.
Eğer birden fazla tarayıcı kullanıyorsanız ve ön tanımlı tarayıcınız bunlardan biri değilse, o takdirde dosyayı “sağ tıkladıktan” sonra gelecek menüden yine “Birlikte Aç…” komutuna tıklayın ve sonraki aşamada listeden o tarayıcıyı seçin. (Veya önce o tarayıcıyı açın, sonra dosyayı sürükleyerek üzerine bırakın)
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

9 Comments

 1. Ceyhun dedi ki:

  Cok sagolun. Bir sualim var . Peki bunu resim gibi nasil kaydede bilirsiz ? ne kadar denedim bi turlu olmadi .

 2. admin dedi ki:

  Ceyhun Bey, Merhaba. Fotoğraf olarak alabilmek için ben artık Firefox için üretilmiş “Screenshot” eklentisini kullanıyorum. Eklentilerin Firefox’ta nasıl kurulduğunu bilmiyorsanız şu yazıdaki tarifi (bu kez Screenshot için) uygulayın.
  http://www.egiticininegitimi.net/2009/09/16/sunumlar-icin-video-indirmek/
  Eklenti yüklendikten sonra Firefox’un sol üstünde fotoğraf makinesi şekilli yeni bir düğme belirecek. Haritayı tarifteki gibi açtıktan sonra bu düğmenin hemen bitişiğindeki küçük siyah oku tıklayarak menüsünü açın ve ilk satırdaki “Save complate page” komutuna basın. Bir çekim sesi duyduktan sonra fotoğrafınız masaüstüne resim dosyası olarak gelmiş olacak. Bu yöntemle bir internet sitesinin o an ekranda görünmeyen kısımları dahil, tamamının resmini de çekebilirsiniz.

 3. Ceyhun dedi ki:

  Sayın admin ilgilendiğiniz ve yardım etdiğiniz için teşekkür ederim işime yaradı(Ceyhun Baku).

 4. uygar dedi ki:

  benim bir sorum olacak. bu screenshot ile 17000×14000 çözünürlükte kayıt yapmam mümkün mü? mozilla firefox ta complete page i kaydet dememe rağmen kayıt için bir şey çıkmıyor. ilginiz için teşekkür ederim

 5. admin dedi ki:

  Uygar Bey, Merhaba. Haklısınız Screenshot eklentisi Firefox’un son güncellemelerinden birinin ardından işlemez hale geldi. Muhtemelen onlar da kendilerini güncelleyip tekrar uyum sağlayacaklardır. Bunun yerine aynı işlevi görecek başka eklentiler bulabileceğimizi düşünüyorum fakat ancak akşam araştırabileceğim. Sonucu buradan paylaşırım.

 6. tuna dedi ki:

  Merhaba , yazılı işlemleri yapıp kaydettikten sonra çift tıklayarak açtığımda firefox açıyor ança boş sayfa açılıyor hiç bir şy çıkmıor.Neden olabilir? Paylaşımınız için çok teşekkürler.

 7. admin dedi ki:

  Bir kez de Firefox’un üzerine sürüklemeyi deneyin bakalım çözülecek mi…

 8. Melike dedi ki:

  Merhaba, chrome için .htm olarak kaydedip tarayıcıda açıyorum ancak tüm sayfayı yazdır özelliği çalışmıyor, sadece görünen alanı kaydedebiliyorum. Bununla ilgili bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

 9. admin dedi ki:

  Merhaba. Muhtemelen bu tarayıcılar için gelen bir güncelleme ile sorun çıkmış olabilir. Bir kez de Firefox ile denemenizi önermekten başka aklıma seçenek gelmiyor maalesef.

Yorum, Katkı ve Sorularınız