Bir “Buluta” da Siz Atlayın / Dropbox – 1


Verin mi var, derdin var…

Koruma Dertleri

İstesek de istemesek de, bilgisayar üzerindeki verilerimiz hepimiz için giderek daha önemli bir hale gelmeye başladı. Onları güvenli bir yerde yedeklememek çılgınlık! Yılların emeği bir anda yok olabilir. Voltaj dalgalanmalarından, yakınlara düşen yıldırımın elektrik hatlarına bindirdiği yükten devreler yanabilir. Sabit diskiniz ömrünü tamamlarken verilerinizi de yanında götürebilir. Hırsızlık, kayıp, yangın, deprem. Tüm bilgileri uçuran virüslerden bahsetmedik daha…

Sadece işle ilgili dokümanlardan veya aile fotoğraflarınızdan bahsetmiyoruz. Allah göstermesin ama bir depremde evinizi kaybettiğinizi düşünün. Sigortalıydı diyelim. Peki sigorta bilgilerinizi hatırlıyor musunuz? Kimliğinizi kime nasıl kanıtlayacaksınız? Hayatınızı, işinizi yeniden kurabilmeniz için gerekli tüm verileriniz, banka hesap bilgileriniz, diplomalarınız, telefon rehberiniz, sağlık, muhasebe, müşteri kayıtlarınız.

Düşünün ki, verileriniz için siz bile dost değil, ciddi bir tehditsiniz. Kaç kez bazılarını yanlışlıkla sildiniz?

Erişim Dertleri

Onları kaybetmek ciddi dert ama onlara her yerden ve her zaman ulaşabilmek de başka bir dert. Biz kurumsal eğitimciler eğitim vermeye giderken kaçımız sadece dizüstü bilgisayarımıza güvenebiliyoruz. Eğitimlerimizi mutlaka fazladan bir de CD’lere, parmak belleklere yedeklemek ihtiyacı duyuyoruz. Bir çoğumuzun başına gelmiştir. Onların da devre dışı kaldığı anlar olabiliyor. En basitinden, hepsini içine doldurduğunuz çantanız başka bir uçakla yolculuğuna devam edebilir. Şanslıysanız birkaç gün içinde kavuşursunuz ama çok geç… Veya, ihtiyaç duyacağınız aklınıza bile gelmediği için yanınıza almadığınız bir belge gittiğiniz müşteri görüşmesinde bir anda önemli oluverir… Çok geç…

Bir eğitim için gittiğim Adana ‘da dizüstü bilgisayarımın elektrik kablosunu çantaya koymadığımı gördüğümde çok geç olduğu gibi… Haftasonu olduğu için yenisini alabilmek mümkün değildi. Epeydir kullanmak gereği duymadan beraberimde taşıdığım CD’nin çoktan bozulmuş olduğu anlaşıldı. Parmak belleklere ise ortamdaki bilgisayarlar izin vermiyorlardı. İhtiyaç duyduğum PowerPoint sunumlarım o günün şartlarında mail veya başka yollarla internet üzerinden gönderilebilecek boyutların çok üzerindeydiler. Sizin de böylesi “Murphy’yi Anma Günleriniz” olmuştur mutlaka.

Parmak bellekler ve harici diskler savunmasız bir halde bilgisayar bilgisayar dolaştıkları için çok kolay virüs kaparlar. Daha kötüsü, gidilen yerde unutulur, kolayca kaybedilir ve bilgileriniz başkalarının eline geçer.

Büyük kurumlar verilerini kendi sunucularında, daha küçük olanlar NAS sistemlerinde yedeklemeyi ve onlar üzerinden her an her yerden ulaşabilmeyi tercih edebilirler. Ciddi yatırım ve zorlu bir yönetim gerektirir. Zaman zaman onların da –geçici de olsa- devre dışı kaldığı olur.

Eşleme Dertleri

Aynı dosyalar üzerinde hem evde, hem işyerinde çalışıyorsanız son hallerini diğerine de bir şekilde ulaştırabilmeniz gerekir. Ciddi bir kafa meşguliyeti daha…

Platform Dertleri

Onlara Windows, Mac, Linux gibi değişik işletim sistemlerinden veya notebook, iPhone, GSM gibi farklı cihazlardan ulaşabiliyor musunuz?

Paylaşım Dertleri

Ya farklı noktalardan aynı dosya üzerinde başkalarıyla birlikte çalışmanız gerekirse…

Aktarım Dertleri

GB’lık devasa bir dosyayı bir başkasına göndermeniz gerekiyor. İyi de nasıl ?

.

Bulut

Bilişimin temelinde “veriler” duruyorken ve onlarla bu “kadim” sorunları hala yaşıyor olmamız artık tuhaf kaçmaya başlamışken ufukta “bulutlar” belirdi. Bu servisler tüm o dertlerin hepsine birden etkili ve pratik çözümler sunma iddiasındaydılar ve görünen o ki bazıları yeterince olgunlaştılar. Şimdi bir bulut seçip atlama zamanıdır.

.

.

Güvenlik açısından, göndereceğiniz verileriniz birden farklı fizik alanlarda yedeklenmelidir. Kullanacağınız bulut servisi bu hizmeti verebiliyor olmalıdır. Aslında, bunu kendiniz de sağlayabilirsiniz. Bugüne kadar bu servilerde data kaybı anlamında bir yol kazası duymuşluğum yok ama en önemli bilgileriniz için neden aynı anda birden fazla servisi kullanmayasınız ki?

Bu alanda çalışan ciddi servis sağlayacıların bilgilerinize göz atmak gibi huylarının olması zaten beklenmez. Sistemlerin buna izin vermediği açıklamalarına güvenebilirsiniz. Tüm veriler şifrelenmektedir. Yine de, içinizin rahat etmesi bakımından çok özel dosyalarınızı 128 bit şifreleyip öyle gönderin. Kimseler açamaz. Siz parolayı unutmayın yeter. Yoğun rekabet altında değilseniz kurumsal dokümanlarınız da zaten kimseyi ilgilendirmeyecektir.

Tüm farklı bağlantı noktalarından ve farklı cihazlarınızdan, yer ve zaman gözetmeksizin –üstelik senkronize edilmiş dosyalarımıza- ulaşabilmekten, gigabyte’larca veriyi sadece bir link göndererek güvenle paylaşabilmekten, aynı dosya üzerinde başkalarıyla çalışabilmekten, tüm dosyalarınızın hatta sildiklerinizin dahi bir süre için bir kaç gömlek eski versiyonlarına kadar ulaşabilmekten, üstelik çoğu ihtiyaçlar için fazlasıyla yetecek kadar alanı tamamen ücretsiz temin etmekten bahsedeceğiz.

.

.

Başlamak için İyi Bir Tercih : Dropbox

Son dönemlerin gözde servislerinden Dropbox ile başlayacak, yeri geldikçe diğerlerine de göz atacağız.

Dropbox’ın web sitesi ve indirme linki burada.

.

.

Download Dropbox” düğmesini tıkladığımızda hem kullanım açıklaması bulunan yeni bir sayfa açılıyor hem de küçük bir indirme penceresi daha geliyor. Burada “Dosyayı kaydet” diyerek yazılımı bilgisayarımıza indiriyoruz. (14 MB)

İndirdiğimiz dosyayı çift tıklayarak kuralım. Tek tık ile tamamlanan ön kurulumun ardından tercihlerle ilgili pencereleri geçeceğiz.

.

.

Önceden açılmış bir hesabınız yok ve ilk kez kayıt olacaksanız birinci seçeneği, bir hesabınız bulunuyorsa ikinciyi işaretleyip “Next” ile devam edeceğiz. Biz yeni olduğumuz için birinci tercihle devam ediyoruz.

Şimdi gelen pencereye bilgilerimizi girerek hesap açacağız.

.

.

Şimdi karşımızda tercih edebileceğimiz paketler var. 2 GB’lık paket ücretsiz (ön tanımlı seçim onu gösteriyor zaten) Eğer daha fazla alan isterseniz 50 GB için aylık 9.99 USD, 100 GB için 19.99 USD ödemek gerekiyor. Daha ayrıntılı bilgi ve ödeme şartlarını görmek isterseniz. “Pricing terms” üzerinden incelemek mümkün.

.

.

2 GB’lık paketi işaretlenmiş bırakıp “Next” ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

Burada, aynı zamanda önerilmekte olan (recomended) “Typical” (tipik – standart) seçenekte Dropbox kutunuz “Belgelerim” klasörü içinde oluşturulacak. Advanced (ileri) seçenekte ise –gelecek penceredeki ikinci şıkla- sizin tercih edeceğiniz başka bir yer olabilecek. Biz “Typical” ile devam ediyoruz.

.

.

Bir sonraki aşamada artık “Hoş geldin” penceresi ile karşılanıyoruz. Açıklamada Dropbox’un bilgisayarımızda özel bir “klasör” olarak görüneceğini, yedeklemek isteyeceğimiz dosyalarımızı basitçe üzerine sürüklememizin anında sonuç vereceğini, böylece onlara diğer bilgisayarlarımızdan veya web üzerinden ulaşabileceğimiz anlatılıyor.

.

.

Sıradaki pencerede “Next” derseniz bir tanıtım turuna çıkacaksınız. Bu bilgileri biz de -farklı bir sırayla da olsa- işleyeceğimiz için“Skip tour” ile atlayabilirsiniz.

Şimdi eğer “Belgelerim” klasörünüzü kontrol ederseniz orada “Dropbox” isimli, üzeri yeşil oklu yeni bir klasör göreceksiniz. İşte bu sizin buluta açılan kapınız. Buraya sürükleyeceğiniz dosyalarınız buluta uçacak. Oradan almak veya görmek için yine bu kapıyı kullanacaksınız.

.

.

Bonus : Ücretsiz 8 GB’a Kadar Çıkabilirsiniz

E-posta hesabınıza bir de hoş geldiniz maili gelecek. İçinde bir rehber doküman linki (a guide) ve bir de ilginç teklif var. Dropbox servisine arkadaşlarınızı davet ederseniz her ikiniz de kişi başına 250 MB fazladan kapasite kazanabiliyorsunuz. Üst sınır 8 GB. Örneğin, Dropbox’a şu linki kullanarak gider de üye olursanız siz de ben de 250 MB kazanacağız demektir.

http://db.tt/EAvTod3

.

Bugünkü yazıyı konunun genel mantığını ve hesap oluşturmayı öğrenmekle tamamlayalım. Aşırı uzun bir yazı olmaması bakımından, her zaman yaptığımız gibi, kullanım ayrıntılarını ikinci bölüme bırakalım. Siz şimdiden yedekleyeceklerinizi bu klasöre atmaya başlayabilirsiniz.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız