Ustalardan PowerPoint Örnekleri – 4 / Jerry Lee ve PowerPoint Heaven


Çoğu kişinin ulaşamıyor olması nedeniyle YouTube’dan video almamaya çalışıyorum. Umarım bu olağandışı örneği izleyebilirsiniz. (YouTube‘a girebilmek için şu yazıdaki yöntemi deneyebilirsiniz) PowerPoint’in çoktan beridir sadece bir Office yazılımı olmaktan çıktığının iyi bir kanıtı. Buradaki animasyon film tamamen PowerPoint’te yapılmış.

.

.

Bu defaki ustamız Filipinler’den Jerry Lee. Bir web sitesi görünmüyor. Kendisini  PowerPoint Heaven’da bulabilirsiniz. Bizim de hemen bağlantılarımıza eklediğimiz bu siteden salt PowerPoint ile yapılmış ustalık işi pek çok çalışmayı bilgisayarınıza indirerek arka planlarını inceleyebilir, hatta nasıl yapıldıklarına dair özel hazırlanmış eğitsel açıklamalardan (tutorials) yararlanabilirsiniz.

Beta test aşamasında bir de forumları bulunan PowerPoint Heaven’ın tek kusuru bu çalışmaları görebilmek için onları indirmenizin gerekiyor olması. Bir ön izleme yok maalesef. Aynı nedenle, sitenin o derece iddiasız bir görünümü var ki, kazara yolunuz düşecek olsa bu altın madeninin farkına dahi varmadan geçip gidebilirsiniz. Ustaları arayışımızda bir başka ustanın, ActivePresentation.com’un yöneticisi Jamie Garroch’un yönlendirmesi olmasa benim tepkim de bundan farklı olmazdı.

.

Örneğimize dönelim…

.

Aslında burada çarpıcı olan, PowerPoint ile bir animasyonun yapılabilmiş olması değil. Sonuçta her video gibi animasyonlar da peş peşe gösterilen durağan “resimlerden” ibaret ve Powerpoint gibi sunum (veya slayt show) programlarının en temel işlevi bu zaten. Slayt üzerindeki figürleri hareket ettirebilme özelliklerini de hesaba katarsak basit animasyonlar hazırlamak için asgari temeli oluşturuyorlar.

Her zaman “el altında” durmakta olan bu yönüne dikkat çekmek üzere -olanca acemiliğimizle- hazırladığımız “Harry Potter Efekti”ni hatırlayın. Resim yeteneğim bulunmadığı için “burada yapılmışı var” diyerek bir filmden aldığımız hazır kareleri PowerPoint’te yeniden birleştirmiştik. Böylece o sahne, orijinali üzerinde yapmakta zorlanacağımız bir çok müdahaleye de açık hale gelmişti.

Tabi örneğimizdeki gibi bir “animasyonlaştırmanın” her babayiğidin harcı olmadığı açık. Her canlandırma filminde olduğu gibi arkasında büyük emek bulunuyor. Burada bana daha ilginç gelen konu PowerPoint’in bu iş için uzmanlaşmamış, insanın işini hiç de kolaylaştırmayan -hatta, bana sorarsanız yok hükmündeki- “çizim araçları” ile bütün bunların yapılabiliyor olması. Bu saatten sonra PowerPoint‘in yeni sürümlerinde bir takım kalem – fırça araçlarıyla karşılaşırsak şaşırmamak gerek.

Bu sayfanın alttan ikinci sırasındaki “Basic PowerPoint Art Tutorial” başlığı altındaki mavi download linki ile indirebileceğiniz tutorial’da Jemmy Lee bu çizimleri nasıl yaptığını ayrıntılarıyla göstermiş.

.

Öyleyse, bu yakınlarda biz de PowerPoint’te çizim konusunu ele alalım.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. bekir aksu dedi ki:

    bütün yazılarınızı okudum ama esas resimlerin içine dışına resimleri çevirerek yazı yazmak istiyorum ama sizin anlatımlarınızda bunları göremedim kendimize yetecek kadar bilmek istiyorum bana bunları en pratik yoldan yazarsanız memnun olurum.ben mesela resmi 15 derece çevirip yazmak istiyorum resmi çevirebiliyorum ama içine yazıyı birtürlü yazamadım bana bunu yazarsanız memnun olurum size minnet duyarım.saygılarımla

  2. admin dedi ki:

    Bekir Bey, Merhaba. Şunu denediniz mi? Resim ve yazıyı ayrı ayrı oluşturun. Bunları her ikisi de düz duruyorken, ikisini birden “seçtikten” sonra birine “sağ tıklayıp” açılan menüden “Grup oluştur” komutu verin tek nesne haline getirin. Sonra bu tek nesneyi tıkladığınızda yeşil noktadan tutarak aynı anda çevirebilirsiniz. Tabi ikisini gruplandırmadan önce tam istediğiniz komumlara getirmiş olmalısınız. Yani yazı resmin kenarında mı, üzerinde mi duracak, o düzenlemeleri baştan yapmalısınız. İstediğiniz bu muydu, yoksa ben yanlış anlayıp başka birşey mi tarif etmiş oldum?

Yorum, Katkı ve Sorularınız