Resimlerle Kolaj Yapmak / Shape Collage


Bir süredir resimlerin kendisini malzeme olarak kullanmaya bağlı çalışmalara yer veriyoruz. Bu yazımızda yine resimleri kullanarak değişik kompozisyonlarda kolaj yapımını ele alacağız. Tanıtacağımız “Shape Collage” isimli program sadece dört adımda kolayca kompozisyonlar oluşturabilmenizi sağlıyor. 1 MB’tan daha küçük (688 KB) kurulum dosyasının işletim sisteminize uygun deneme sürümünü buradan indirebiliyorsunuz. Program XP ve üzeri Windows’lar yanısıra Mac ve Linux’ta çalışıyor.

.

.

Kurulum tamamlandığında -ve her kullanımda- önce bir karşılama penceresi çıkıyor ve profesyonel sürüme terfi etmeniz teklif ediliyor. Ücretsiz sürüme devam etmek istiyorsak bu pencereyi her seferinde ‘Close’ (Kapat) ile geçeceğiz.

 

Programın arayüzü aşağıdaki gibi. Kullanımı gayet basit.

.

.

Öncelikle ‘Options / Language’ yolu üzerinden Türkçe’yi seçerek menü ve komutları dilimize çevirelim.  Bu seçimin ardından programın yeniden başlatılması gerekiyor. Yazımızın güncelliğini uzun süre koruyabilmesi bakımından, yeni sürümlerde bu desteğin olmaması veya gecikmesi ihtimaline karşı biz iki dili de kullanmaya çalışalım.

.

Parça Resimleri Eklemek

İki yöntemi var:

Bilgisayarınızın herhangi bir yerinden program penceresinin herhangi bir yerine resimlerinizi (veya içinde resimler olan klasörlerinizi) sürükleyerek bırakın. Seçtiğiniz klasörün altında başka klasörler de varsa şu küçük pencere görünecek ve alt klasördeki resimleri de isteyip istemediğiniz sorulacak. Tercihinizi belirtin.

.

.

Diğer yöntemde sol alt köşedeki ( + ) işaretini tıklayarak açacağınız gezinme penceresinden bilgisayarınızın içinde dolaşabilir, bu yolla yine resimler veya klasörleri tek tıkla “seçtikten” sonra ‘Tamam’ diyerek çağırabilirsiniz.

Parça resimleri soldaki pencerede görebilir, aynı yöntemlerle yenilerini ekleyebilir veya üzerlerini bir kez tıklayıp “seçtikten” sonra () işareti (veya ‘Del’ tuşuyla) koleksiyondan silebilirsiniz. (Klavyeden “Shift” tuşu ile sıralı bir dizi resmi, “Ctrl” tuşu ile sırasız şekilde resimleri seçebileceğinizi hatırlayın)

Şimdi resimlerinizin hangi şekilde toparlanacağına karar vermeniz gerekiyor. Elimizde şu seçenekler var.

.

‘Shape and Size / Şekil ve Boyut’ Sekmesi

.

.

Rectangle / Dörtkenar
Heart / Kalp
Circle / Çember
Text / Metin (‘N’ harfinin olduğu kutuya istediğiniz metni girebilir ve bunu üç noktalı düğme ile ulaşacağınız pencereden düzenleyebilirsiniz)

.

More / Daha Fazla

Bu seçenekle bir başka pencereye ulaşacaksınız. Ön ayarlı haliyle fare imleciniz burada bir fırça (brush) işlevinde. (Dikkat ederseniz bu düğme basılı) Fırçanın kalınlık ayarını altındaki sürgüyü kullanarak ayarlayabilirsiniz. Şimdi farenizi kullanarak ortadaki pencereye bir resim çizebilir ve o şeklin oluşturulmasını isteyebilirsiniz. ‘Eraser’ düğmesi ise imlecinizi bu kez –aynı kalınlıkta- bir silgiye dönüştürecektir. Böylece hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

.

.

Aynı pencerede eğer ‘Custom / Özel’ yazısına tıklarsanız, bu kez, seçebileceğiniz bazı hazır şekillerle karşılaşacaksınız. Seçim sonrası ‘Done / Tamam’ tuşuna da basarak bunun “son kararınız” olduğunu belirtmelisiniz.

.

.

Bir seçeneğiniz de ‘File / Dosya’ altındaki ‘Load / Yükle’ düğmesi. Buna tıkladığınızda bilgisayarınız içinden herhangi bir resmi dış şekil olarak çağırma şansınız var. Daha fazlasını sitesinden (sağ tık menüsüyle) bilgisayarınıza kaydedebilir, oradan programa çağırabilirsiniz. Kendi şekillerinizi de herhangi bir resim işleme yazılımı kullanarak ‘Png’ formatında oluşturup çağırmanız mümkün.

.

.

Program elinden geldiğince boşlukları atıyor.

.

.

Siz yine de bu resmin sade bir zemin üzerinde duran, silueti (dış hatları) belirgin bir figür olmasına dikkat edin.

.

.

Dışarıdan çağırdığınız şekilleri ileride de kullanmak istiyorsanız ‘Save / Kaydet’ komutu vermelisiniz (Sadece ücretli sürümde geçerli)

.

Preview / Ön İzleme

Ortadaki beyaz pencerenin altındaki ‘Preview / Önizleme’ düğmesine bastığınızda şekil ve onu oluşturacak parçaların “dağılımını” önceden görebilirsiniz.

.

.

Watch Layout Animation / Kolaj Animasyonunu İzle” gereksiz bir uygulama. Bunu işaretlerseniz dağılımın oluşumunu da izleyebiliyorsunuz.

.

‘Size / Boyut’ Ayarları

Collage size / Kolaj boyutu’ (Ön tanımlı olarak masa üstü çözünürlüğünüz kabul ediliyor. Kolajı masaüstünüzde arkaplan olarak kullanacağınız varsayımıyla hareket ediliyor)

.

.

‘Photo size / Resim boyutu’ (Parça fotoğrafların büyüklüğü)

#Photos / Resim Adeti’ (Kullanılacak fotoğraf sayısı)

All / Bütün’ tüm fotoğrafların kullanılmasını istediğinizi, alttaki dairenin doldurulması halinde ise yanındaki satıra girilecek rakam kadar fotoğrafın kullanılmasını istediğiniz anlamına gelecek.

Photo Spacing / Resim Aralığı’ Fotoğrafların yaygınlığını – sıkışıklığını belirliyor (sürgü ile) Örneğin, aşağıda %75 ve %100 değerlerinin etkilerini görebilirsiniz.

.

.

Bu dört parametrenin herhangi üç tanesini manuel (kendi değerlerinizi girerek) ayarladığınızda dördüncüsü otomatik olarak belirlenecektir.

.

Kolaj Oluşturmak

Tüm ayarlamalarınızı tamamladıktan sonra Create / Yarat (Oluştur) tuşuna basıyor ve açılacak pencerede dosya adı ve yerini belirledikten sonra onaylıyorsunuz.

.

‘Appaerance / Görünüm’ Sekmesi

.

.

Background / Arka plan’ bitişiğindeki beyaz alana tıklayarak renk paletini açabilir ve buradan kolaj arka plan rengini belirleyebilir veya ‘Transparent / Şeffaf’ı kullanarak zeminsiz (saydam) bırakabilirsiniz. ‘Photo / Resim’ seçeneği ile arka plan için bilgisayarınızdan bir fotoğraf da seçebiliyorsunuz.

Border / Kenar’ ile parça resimlerin çerçeveli hale getirilmesi mümkün. ‘Colour / Renk’ i tıklayarak bu çerçevenin rengini, ‘Size / Boyut’ sürgüsünü kullanarak da kalınlığını ayarlayabilir, sonucu alttaki ön izleme penceresinde görebilirsiniz.

.

‘Advanced / Gelişmiş’ (İleri Düzey) Ayarlar

Rotation / Rotasyon’ (Döndürme) sürgüsünü kullanarak parça resimlerin yatay veya gelişgüzel (random) eğik durmasını sağlayabilirsiniz. Altındaki iki satır daha açılarla ilgili.

.

.

Shadow / Gölge’ ayar sürgüleri ile gölgelerin uzaklık ve açılarını tayin edebilirsiniz. ‘No shadow / Gölgesiz’ tercihini doldurmuşsanız gölge istemiyorsunuz demektir.

Jagged boundary / Tırtıklı Kenar’ seçeneğinde kolaj kenarlarında fotoğraflar arası düzensiz boşluklar
bırakılıyor. Bunu seçmezseniz, kenarların olabildiğince kolaj şeklini doldurmasına gayret ediliyor.

.

.

Tüm sekmelerin sonundaki ‘Restore to Default / Varsayılanları Geri Yükle’ düğmesi o sütunda sonradan yapılan düzenlemelerin tümünü kaldırarak başlangıç ayarlarına geri dönmeyi sağlıyor.

.

Ücretsiz sürümde

Çalışmanız üzerine şeffaf bir damga basılıyor. (Resim işleme programlarını kullanarak, biraz gayretle bundan kurtulmak mümkün)

Çalışmanızı, ayarlarınızı, eklediğiniz yeni kalıpları kaydedemiyor, programı kapatmanızla birlikte hepsini kaybediyorsunuz.

.

Pro sürümünde

(Kişisel kullanım fiyatı 25 USD, ticari kullanım fiyatı 45 USD)

Çalışmanızı Psd formatında (her bir fotoğrafa ayrı ayrı müdahale edebilecek şekilde, katmanlı yapıda) kaydedebiliyor ve bu dosyayı resim işleme yazılımları (Photoshop, Gimp, After Effects) aracılığıyla ayrıca düzenleyebiliyorsunuz.

.

Online Kullanım

Programı indirip kurmadan, ücretsiz ve daha az ayar imkanıyla internet üzerinden (online) şu adreste kullanmak mümkün.

.

Bu ayarda ücretsiz bir sürüm gözüme çarpmadı. Olursa ileride onları da ele alırız.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

10 Comments

 1. Laquisha dedi ki:

  There’s a terrific amount of knowledge in this aticrle!

 2. admin dedi ki:

  Thank you Laguisha

 3. sagoist dedi ki:

  owww adminn bu siteyi gerçekten çok beğendim daha 1-2 saat önce animasyon hakkında pek bilgim yokken buraya gelince şimdi istediğim şekilde 1-2 şey yapabiliyorumm gerçekten çok teşekkür ederim, emeğinize , elinize sağlıkk !!!! :D seviliyorsunuz :)

 4. admin dedi ki:

  Çok sevindik :) Bu tür övgüler bize gerçekten de enerji veriyor.

 5. tugba dedi ki:

  merabalar öncelıkle süper bı program. fakat neden programın amblemi collage da cıkıyor yada nasıl önlenir ?

 6. admin dedi ki:

  Tuğba Hanım, ücretli programların deneme sürümlerinde sıkça kullanılan bir yöntem. Yazılımı satın aldığınızda o damgalardan kurtulabiliyorsunuz.

 7. ayse dedi ki:

  Selam facede bir site var collage dream onun gibi yapmak istiyorum bir turlu programi bulamadim.kenarlari bosluklu kucuklu buyuklu resimler arka planida benim secebileceyim bu program ise yararmi admin tesekur

 8. admin dedi ki:

  Merhaba, sitesine buradan http://www.shapecollage.com/ göz atarsanız, ne tür çıktılar alınabildiğinin örneklerini görüp karar verebilirsiniz. Üç aşağı, beş yukarı hepsi hemen hemen aynı tür işleri yapabiliyorlar. Sanırım işinize yarayacaktır.

 9. ayse dedi ki:

  Cok tesekur ederim .samsung 4g indirebilirmiyim cok soru oldu ama cok stesekur ederim cevab verio dinmenize.

 10. admin dedi ki:

  Ayşe Hanım, soruyu net anlayamadım. Samsung cep telefonuna indirmeyi mi kastettiniz acaba? Onlar Android işletim sistemi ile çalışır. Programın o sistem için sürümü çıktığını duymadım ama telefonunuzdan yazılımların aranıp satın alındığı yere ismini yazarak aratırsanız eğer varsa görünecektir. Veya sitesinden bu konuda bilgi bulmak mümkün olur sanıyorum.

Yorum, Katkı ve Sorularınız