9. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Finaldeyiz


Web ve internet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin daha iyi tanıtılmasını hedefleyen Altın Örümcek Web Ödülleri’nde jüri değerlendirmelerinin sonucunda, kategori bazında en yüksek puanı alan web siteleri belli oldu.

.

.

Sitemiz Bilgi Teknolojileri Donanım / Yazılım kategorisinde finalde yer aldı.

Web, internet teknolojileri, pazarlama ve iletişim alanlarında tanınmış isimlerden oluşan juri üyelerinin 08-30 Nisan tarihleri arasında yapacağı final değerlendirmeleri ile Altın Örümcek Web Ödülü almaya hak kazanan web siteleri belirlenecek.

.

.

“Halkın Favorileri” De Belli Oluyor

Finalistler aynı zamanda halkoyuna da sunuluyor. Değerlendirme sonuçlarına göre her kategoride “Halkın Birincileri” de belli olacak.

.

Desteğinizi Bekliyoruz

ALTIN 61 yazdıktan sonra 3969a cep telefonunuzla kısa mesaj göndererek bizi destekleyebilirsiniz. İki kelime arasında bir boşluk bırakılması önemli. Sadece Türkiye ve KKTC’den gelecek mesajlar geçerli sayılacak. Aynı telefonla birden fazla oy verilemiyor. İnternet üzerinden gönderilen SMS’ler de değerlendirmeye alınmayacak.

.

30 Nisan‘a kadar sürecek oylamada talihli katılımcılara dağıtılacak hediyeler organizasyonu renklendiriyor.

.

.

 

Birşeyler Söylemek Gerek

Yazının yukarıdaki kısmını dün göndermişiz. Sonradan göz gezdirince, bizlerdeki coşkunun yanında biraz duygusuz, mekanik kaldığını fark ettim. Oysa böyle zamanlarda bir şeyler daha söylemek gerekir. Aslında aksi tutum sanırım nezaketsizlik olacaktır.

Duyguları paylaşmak?
Elbette…
Üstelik tam da yeridir.
Ama bizim için daha ötesi de var.

Bundan bir buçuk yıl önce tamamen amatörce, asla büyük olmayan fakat “belirlenmiş” hedeflerle yola çıkmıştık. Bilişim kavramıyla, teknolojileriyle hep dosttuk ama site kurma ve yönetimine dair hiç tecrübemiz yoktu. Yine de, hep kanıtlamaya, aşılamaya çalıştığımız gibi, bilişim uygulamalarının artık tamamen “kullanıcı dostu” olduğunu, zorluk çekmeyeceğimizi biliyorduk.

Asıl zorluğu başka yerlerde yaşadık.

“Geri dönüşlere” çok ihtiyaç duyduk. Çünkü insan içeriden bakarak ormanı göremiyor. Sık sık ne kadar iyi iş çıkarabildiğimizi samimiyetle merak ettik. Çoğu kez hiç dönüş yoktu. Vaktimizi boşa harcadığımızı düşündüğümüz, vazgeçmeye niyetlendiğimiz anlar da oldu. Unutmak mümkün değil, PCNet’in hakkımızdaki olumlu yorumu ile “devam etme” gücü bulduk. Şimdi ise, her biri alanlarının önemli isimlerinden oluşan, üstelik oldukça kalabalık bir jüri bize “bu iyi bir iş” diyor. Bizler için bunun anlamını, ne büyük bir “itici güç” olduğunu anlatmak gerçekten kolay değil.

Üstelik, gelinen nokta temel savımız için de yerinde bir örnek oluşturuyor.

İçlerinde yaşadığımız için çok iyi biliyoruz. Orta yaşın üzerindeki çoğu insan bilişim teknolojilerini kaçırmış olduklarını, geçen onca zamanın ardından artık yakalamanın da mümkün olmadığını düşünüyor. İlk bakışta çok mantıklı ama asla doğru değil. Çünkü bilişim teknolojilerinin doğasında geliştikçe zorlaşmak değil, aksine kolaylaşmak var. Yaşayabilmek için yayılmak, yayılabilmek için basitleşmekten başka çaresi olmayan bir kavramdan bahsediyoruz çünkü. Düşünürseniz, bu hep böyle olacak. Ondan uzak durmaya başladığınız dönemlerde aslında haklıydınız, her şey çok zordu. Bugün bir “tık” ile kolayca halledilen işler için o günlerde sayfalarca kod yazılması gerekiyordu. Geçen onca zamanın ardından, siz ona gitmeseniz de o çoktan size geldi. Bugün eğer bir cep telefonu kullanabiliyorsanız, biraz gayretle, bilgisayar ortamında ihtiyacınız olan her uygulamayı kullanabilir, siteler kurabilir, e-öğrenme paketleri oluşturabilirsiniz.

Diğer taraftan, bugünün de kendisine özgü başka sıkıntıları var. Tuhaftır ama “başlamak” için gerekli o basit, temel bilgileri bulabilmek zorlaştı. Ortalık bilgiden geçilmiyor fakat bunlar hep bilenlerin başka bilenlere anlattıkları. Sanki bilmemenin ayıp karşılandığı (demek bu derece kolaylaşmış) pek konuşulmadığı, belki aynı nedenle teşekkür edilemediği ortamlar. O basit  “ilk adımlardan” bahseden neredeyse hiç kalmamış.

Bize her zamankinden fazla gayret gösterebilmemiz için güç aktaran herkese içten teşekkürler…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız