Eğitim / PowerPoint 2010 Kullanımı – 1 / Temel İşlemler, Resimler


Bugüne kadar hep PowerPoint kullanmayı az da olsa bilen okuyuculara hitap etmiştik. Sonra yeni başlayacaklar için işin temeline ineceğimize söz verdik. Şimdi sözümüzü tutma zamanı.

Bizim konuları ele alış tarzımız ne basılı kaynaklara, ne de programın “Yardım” dokümanlarına pek benzemeyecek. Hem hızlandırılmış, hem de yeterli seviyede bir eğitim sağlamaya çalışacağız. Takip edeceğimiz yöntemi daha önce açıklamıştık. Toplam 4 makalede usta bir PowerPoint kullanıcısı olacaksınız.

.

.

Bu yazıyı aslında serinin ikinci bölümü olarak da kabul edebilirsiniz. İlk bölüm için “zemin” (arka plan) konusunu şuradaki yazı ile işlemiş sayalım.

Program ilk açıldığında slayt üzerinde şu iki çerçeve karşımızda olur. Ben bu hazır kalıplarla çalışmayı sevmiyorum. Usta işi çalışmalarda da kullanıldığını hiç görmedim. (Kalıplı çalışmaya da ileride tekrar döneriz) İlk iş bunlardan kurtulalım. Bunun için onları “seçmeli” ve klavyeden “DEL” tuşuyla silmeliyiz.

.

.

Bir Nesneyi“Seçmek”

Slayt üzerindeki bir nesne ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapmadan önce onu “seçmemiz” gerekiyor. Bir seçim yapıldıktan sonraki komutlar o “seçili” nesne için uygulanır.

Slayt üzerindeki bir nesneyi,

1 – İçini veya –yazılarda- sınırını bir kez tıklayarak
2 – Veya fare işaretçisiyle (imleç) etrafını kaplayacak büyüklükte bir kare içine alarak seçebiliriz. Bu yöntemi kullandığımızda karenin içine tamamı giren bütün nesneler topluca seçilmiş olur. “Shift” veya “Ctrl” tuşlarından herhangi birine basılı iken tek tek tıklayarak da aynı anda birden çok objeyi seçebilir veya seçilmişler grubundan çıkarabiliriz.

Slaytın boş bir yerine tıkladığınızda tüm seçimler kaybolur.

Seçilmiş bir nesnenin köşe ve kenarlarında “tutamaçlar” görünür.

Şimdi istemediğimiz bu kalıp çerçevelerini ‘Del’ tuşu ile silebiliriz.

.

.

Slaytın Kendisini Seçmek

PowerPoint penceresinde (ön tanımlı ayarları değiştirmediyseniz) normal görünümde soldaki sütun slaytların küçük görünümlerine ayrılmıştır. (Bu görünüme sağ alttaki -resimde sarı- düğme ile ulaşabilirsiniz)

.

.

Sol sütunda bir slaytın üzerini tıklayarak seçebilirsiniz. Seçilen slaytın rengi farklılaşır ve ana pencereye o slayt getirilir.

Burada sıralı durumda bir dizi slaytı aynı anda seçmek istiyorsanız dizinin ilk ve son slaytlarına ‘Shift’ tuşu ile birlikte bastığınızda arada kalanlarla birlikte hepsi seçilmiş olacaktır. Sıralı olmayan, değişik yerlere dağılmış durumdaki birden fazla slaytı seçmek için bu kez ‘Ctrl’ tuşuna basılı tutarak tek tek seçilenler grubuna katabilirsiniz. Seçilmiş grup içinden slayt çıkarmak için yine’ Ctrl‘ tuşu ile ona bir kez daha basın. Bu seçim yöntemlerini unutmayın çünkü bilgisayar ortamında hemen her program için geçerli kurallardır.

Sol sütundan slayt(lar) “seçerek” neler yapabilirsiniz?

Üzerlerini sağ tıklayıp gelen menüden “kopyala – yapıştır” yaparak bir slayt veya slayt grubundan istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. (Bunun için bir slaytı seçtikten sonra üst menüdeki kopyala ve yapıştır düğmelerini de kullanabilirsiniz)

İki slayt arasına sağ tık ile yeni, boş slayt ekleyebilirsiniz.

Sürükleyerek slayt -veya slayt gruplarının- yerini değiştirebilirsiniz

Ve tabi, seçtiğiniz slayt veya grubu ‘Del’ tuşu ile silebilirsiniz.

.

Nesneleri Boyutlandırmak ve Konumlandırmak

“Seçtiğiniz” nesnenin kenar ve köşe tutamaçlarıyla onu yeniden boyutlandırabilir, yeşil tutamaçla bulunduğu yerde 360 derece çevirebiliriz. Bir kenar tutamacını fare ile tutup hareket ettirerek şeklin boy veya enini, köşe tutamaçlarıyla ikisini birden büyütüp küçültebiliriz. Köşesinden tutup, aynı zamanda “Shift” tuşuna basarak hareket ettirdiğinizde en / boy oranı değişmeden büyür veya küçülür. (Resimleri daima köşelerinden tutarak büyütün. Sadece kenarlarından, -bir yöne doğru- büyütüldüğünde bulanıklaşma yaşandığı için PowerPoint resimleri büyütürken kendiliğinden en / boy oranını korur. Ama bu durum, örneğin “şekiller” gibi başka bazı nesneler için –bozulma olmayacağından- geçerli değildir. Onları orantılı büyütmek istediğinizde “Shift” tuşunu kullanmanız gerekir)

Nesnelerin kendisini –yazılarda sınır çizgisini- tutarak istediğiniz başka bir konuma sürükleyip bırakabilirsiniz.

.

Slayta Yeni Nesne (Yazı, Resim, Video Tablo vb) Eklemek

Yukarıdaki menü sekmelerinden ‘Ekle’ye tıklayın. İlgili komutlar burada duruyor. Hızlı başlangıç adına sadece en sık kullanılanlar ile ilgileneceğiz. Mantığı kavradıktan sonra diğerlerini ihtiyaç oldukça, kendi başınıza da kolayca keşfedebileceksiniz zaten.

 

 

Resim Eklemek

Üst menüden ‘Ekle / Resim’ komutlarını takip ettiğinizde yeni bir pencere açılır. Burada bilgisayarınız içinde gezinebilir, eklemek istediğiniz resmi bulup, çift tıklayarak üzerinde durduğunuz slayta yapıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bazı nesneleri, bu arada resimleri de, dışarıdan slayt üzerine “sürükleyerek” bırakmak veya dışarıdayken sağ tık ile “kopyalayarak” slayt üzerinde “yapıştırmak” da mümkündür. (Bu yöntemler her nesne, örneğin videolar için geçerli değildir)

Çağıracağınız resmin orijinal boyutları önemlidir. Eğer çok küçük olur ve siz onu sonradan büyütmek isterseniz bulanıklaşarak, oldukça “acemi işi” nahoş bir görüntü doğurur. Peki hangi resim küçük sayılır? Bunun için kesin bir ölçü vermek tabi ki mümkün değildir. (Çünkü bu konu sadece resmin büyüklüğü ile değil, “çözünürlük” denilen başka bir kavramla daha ilgilidir) Ama şunlar söylenebilir…

Bir resmi çağırdığınızda, slaytta kaplamasını istediğiniz boyuttan daha büyük olarak gelmişse sorun yoktur. Küçülterek idealinizdeki boyuta getirirsiniz. Çoğu zaman daha da netleşir.

Peki slaytta kullanacağınız boyuttan daha küçük gelmişse…

O zaman, bulanıklaştığı -az da olsa- hissedilmeye başladığı noktaya kadar aşama aşama büyütün. Bu aynı zamanda istediğiniz büyüklük sınırları içindeyse yine sorun yok, kullanın. Ama istediğiniz boyuta geldiğinde –az da olsa- bulanıklaşmış ise artık ya o resmi kullanmayın, ya idealinizdeki büyüklüğü gözden geçirin, ya internette o resmin daha büyük boyutlu türevlerini arayın (yapılışı burada) veya resimleri kalite kaybını asgaride tutarak büyütebilen yazılımlardan birini kullanmayı deneyin (yapılışı burada)

.

.

Zeminsiz Resimler Kullanın

Resimleri slayta eklemeden önce arka planını temizlemek isteyebilirsiniz. Hem daha şık ve profesyonel görünecek, hem de arka plandaki kimi görüntüler nedeniyle dikkat dağıtıcı mesaj kirliliği doğmayacaktır.

.

.

PowerPoint 2010 sürümüyle kendi içinde bir arka plan temizleme aracı da getirdi fakat arzu edilir hassasiyette çalışabildiğini söylemek zor. Ben bu işlemi resim düzenleme programlarıyla halletmeyi tercih ediyorum. (Photoshop ve ücretsiz Gimp ile yapılışlarını görmek için programların isimlerini tıklayınız)

.

Biçimlendirme

Slayt üzerindeki bir nesneyi –yazılarda sınırlarını- çift tıkladığınızda yukarıdaki menü yapısı değişir ve o objeyi “biçimlendirmek” için kullanabileceğiniz farklı araçlarla dolar. Aynı menülere -o nesneyi “seçtikten” sonra- yukarıdan “Biçim” sekmesine geçtiğinizde de ulaşabilirsiniz. Diğerlerini keşfetmeyi size bırakıp, buradaki en çok kullanılan araçları tanıyalım.

 

 

Sırayla şu düğmeleri deneyin.

Düzeltmeler
Renk
Artistik Efektler
Resim Stilleri (sağ alttaki küçük oka basarak tüm seçenekleri görün)
Resim Kenarlığı
Resim Efektleri
Resim Düzeni

Hepsinin altındaki menülerde -tercih etmeniz halinde- yapılacak müdahaleyi “ön izlemeli” gösteren seçenekler duruyor. Farenin imleciyle bunlardan hangisinin üzerine gitseniz –tıklamadan- slayttaki  orijinal resim üzerinde de değişikliği önceden izleyebilecek, tıkladığınız anda ise uygulanacaktır.

İşlemleri her zaman sol üstteki “Geri Al” okuyla önceki durumlara çevirebilirsiniz (Resimde sarı renkli düğme)

.

.

Şimdi bir resmi sağ tıklayarak çağıracağınız menüde en altta duran ‘Resim Biçimlendir’e basın ve tüm biçimlendirme komutlarının bu kez farklı bir formatta bu pencerede de bulunmakta olduğunu deneyerek görün. Bu yeni pencerede sol sütundan seçeceğiniz konuya uygun olarak sağ taraftaki ayarlama araçları ve komutlar da farklılaşacaktır. Hepsinin kullanımı düz mantıkla anlaşılabilecek basitlikte.

.

.

Bilinmesi Gereken Diğer Bazı Komutlar

.

Nesneleri Öne Getirmek / Arkaya Atmak

İki veya daha fazla nesne üst üste duruyorken hangisinin önde veya arkada görüneceğini belirlemek gerekebilir. Bunun için üstteki resmi sağ tıklayın ve gelen menüyü inceleyin. Buradaki komutlarla resmi en arkaya, bir seviye arkaya, en öne ve bir seviye öne gönderebileceğimizi göreceksiniz.

.

.

Nesneleri “Gruplandırmak”

Slayt üzerindeki birden çok nesneyi seçtikten sonra herhangi birinin üzerine veya sınırına sağ tıklayarak “Gruplandır” komutu verdiğinizde, sonraki komutlar için hepsi tek bir nesneymiş gibi davranacaktır. Aynı yolla, “Grubu Çöz” diyerek tekrar ayırabilirsiniz.

 

 

Lütfen takıldığınız yerleri aşağıdaki formu kullanarak sorun. Gelecek sorularla makaleyi sürekli güncelleme şansımız olacaktır. Serinin sonraki yazısında görüşmek üzere sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

43 Yorum

 1. ŞAHİN diyor ki:

  çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederiz. geriye kalan bilgileri de anlatmanızı rica ediyorum

 2. admin diyor ki:

  Şahin Bey, çok teşekkürler. PowerPoint kullanımı konusunu 4 ana başlık altında topladık.
  http://www.egiticininegitimi.net/tag/powerpoint-egitim/
  Tabi sitede bunlara yardımcı birçok makale daha bulunuyor. Onlara da linkler verilmiş durumda. İnceledikçe neredeyse işlenmemiş ve örneklendirilmemiş konu kalmadığını göreceksiniz.

 3. admin2 diyor ki:

  benim anlamadığım şu slaytta soru hazırladım ama bu sorunun şıkkını sonradan slaytın üzerine getirmek istiyorum bu nasıl olabilir acaba?

 4. admin diyor ki:

  Bir slaytın üzerine dilediğiniz kadar metni siz tıkladıkça gelmek üzere yerleştirebilirsiniz. Bunu animasyon bölmesinden yapacaksınız ve tıklanmaya bağlı olarak gelmesi seçeneğini işaretleyeceksiniz.

 5. Ateş diyor ki:

  Merhaba;
  Benim öğrenmek istediğim konu ben fotokopi işiyle uğraşıyorum bazen bana daha önceden hazırlanılmış powerpoint slaytları geliyor öğrenciler tarafından bunları bir sayfada 5-6 adedini bir A4 kağıdına çıktı olarak almak istiyorlar nasıl bir işlem yapıp tek olan slaytı bir kaç tane daha ekleyip tek bir sayfada toplayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. admin diyor ki:

  Ateş Bey, “Dosya / Yazdır / Tam sayfa slaytlar” altında sayfa başına kaçar slayt sığdırılacağını gösteren kalıplardan yararlanabilirsiniz.

 7. Cemre diyor ki:

  ben ödevimi slayt şeklinde hazırladım ve flasha attım ama açtığımda direkt slayt başlamak yerine ilk önce slayttaki sayfalar göründü normal bişey mi, ne yapmam gerekiyo?

 8. admin diyor ki:

  Cemre Bey “Farklı Kaydet / PowerPoint Gösterisi (*.ppsx)” şeklinde kaydederseniz doğrudan gösteri ile başlaması gerekir.

 9. Ateş diyor ki:

  Merhaba;
  Konuyu yanlış yerden soruyorum ama bulamadım ilgili bölümü öğrenmek istediğim şu ben MS Word 2010 kullanıyorum ve bir çıktım var tablo bu çıktıyı almak istiyorum. Çıktım tek sayfa ön izleme olsun normal şekilde çıktıyı almak istediğimde A4 e başından ve sonundan kesilmiş şekilde veriyor tabloyu nasıl kurtarırım. Tam olarak eksiksiz alabilirim yardım ederseniz acil olarak çok sevinirim.

 10. admin diyor ki:

  Sorunuz üzerine apar topar bir deneme yaptık. “Yazdır” menüsünün en altında “1 Sayfa / Yaprak” adında bir satır var. Onu açtığınızda onun da en altında “Kağıt boyutuna göre ölçeklendir” diye bir seçenek görünüyor. Bir deneyin bakalım işe yarayacak mı?

 11. hanife diyor ki:

  bir sunum sayfasının ölçülerini bilen var mı ya bulamıyorum yardımcı olur musunuz?

 12. admin diyor ki:

  Hanife Hanım, Merhaba.
  Üst menüden “Tasarım / Sayfa Yapısı” yolunu takip ederek küçük pencereye ulaşın. Orada “Slayt Boyutu” satırının yanındaki oku kullanarak listeyi açın ve bir boyut belirleyin.

 13. gülbin diyor ki:

  powerpointte hazırlamış olduğum sunumumu flasha atıp plazmada izlemek istiyorum.ama ki tv na flashı taktığım zaman videolarımda sunum gözükmüyor nasıl izleyebilirm?

 14. admin diyor ki:

  Merhaba. Sanırım “Kaydet ve Gönder / Video Oluştur” yolunu takip ederek sunumu önce video haline getiriyorsunuz değil mi? Çünkü normal PowerPoint sunum veya sunum gösterisi halleriyle TV’ler bunu gösteremezler. Video oluştur dedikten sonra “Bilgisayar monitörleri ve HD ekranlar”ı seçerek onay vermelisiniz. Eğer bu çıktıyı da göstermiyorsa TV’nizin oynatabildiği formatlar arasında bulunmuyor demektir. Hiç bir akıllı TV tüm formatları birden sorunsuz oynatamıyor. O takdirde elinizdeki videoyu TV’nizin desteklediği bir formata çevirmeniz gerekecek demektir. Ücretsiz küçük dönüştürücü yazılımlar kullanarak Mpeg2 (DVD) Mpeg4 veya MKV gibi bir formata çevirip deneyebilirsiniz. Şu yazımızda bir tanesini incelemiştik http://www.egiticininegitimi.net/2009/09/21/video-donusturmek/ Uygun formatı bulana kadar denemeler yapmanız gerekebilir.

 15. İSMAİL DİREK diyor ki:

  Değerli kardeşim 2 sorum olacak.
  1-Slaytın anahatta bir slayt sayfası için yazılan bir yazının 2. sayfaya da aynen aktarmak mümkün mü?
  2-Bir slayt sayfasındaki animasyonlardan (misal 6 animasyonlu bir sayfada 5. animasyona kadar zamanlamalı devam ederken bundan sonraki animasyonlar nasıl tıklamalı yapılır?
  bilgilendirirseniz memnun olurum.

 16. admin diyor ki:

  İsmail Bey, önce özür dileyelim. Nedense sizin sorunuzu geç fark etmişiz. Sistem bize uyarı maili atmamış. Başka bir yorum için geldiğimizde fark ettik.

  1 – Bir slayttaki objeleri sonraki slaytta devam ettirmek mümkün ve kolaydır. Bulundukları slaytta kopyalar ve bir sonraki slayta yapıştırır ama buradaki halinin (varsa) üzerindeki animasyonları kaldırırsanız geçiş esnasında hiç birşey farkedilmez.

  2 – Dilediğiniz animasyonu (Animasyonlar sekmesinde iken “Animasyon bölmesini aç” diyerek sağdaki bölmeyi açın ve orada, o animasyonun tıklayarak seçtikten sonra gerekli ayarlamaları yanında belirecek küçük siyah oku açarak ulaşacağınız minik menü üzerinde düzenleyin. O animasyonun tıklandığında bitmesini veya başlamasını istiyorsanız buna uygun komutları seçin. Yani tıklayınca başlat veya slayt bitinceye kadar sürdür gibi…

 17. Hsn diyor ki:

  öncelikle paylaşımlarınız için çok tşk ederim. elimde üç farklı power point sunusunu var. bu sunular otomatik olarak arka arkaya dönsün istiyorum. bunu nasıl yapabilirim. yardımlarınız için şimdiden tşk ederim.

 18. admin diyor ki:

  Slaytları toptan seçerek ilk sunumun arkasına “özellikleriyle yapıştır” seçeneği ile yapıştırırsanız olmuyor mu? Belki arkaplanı kaybedebilirsiniz ama bunu sonradan yerine koymak da zor olmayacaktır.

 19. Aydın diyor ki:

  30 slaytlık bir sunumum var.Ben 16.slayta kadar tıklamalı ayarladım.Bu 16.slayttan sonra bir şarkı ekleyip sonuna kadar çalmasını istiyorum.Sürelerini 10 sn olarak ayarladım.Ancak sadece 16 slaytta çalıyor diğerlerinde çalmıyor.Bana yardımcı olursanız sevinirim.

 20. admin diyor ki:

  Eklediğiniz ses dosyası ikonuna çift tıklayarak üstte “Kayıttan yürüt” sekmesine gidin. Burada “Otomatik olarak” ibaresinin yanındaki küçük siyah oku tıklayarak tüm seçenekleri görün ve “Slaytlarda yürüt” ü tıklayarak olmuş mu deneyin.

 21. Aydın diyor ki:

  Çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

 22. ibrahim diyor ki:

  Merhabalar. benim sorum, hazırladığım slaytta sayfa bir sayfa içindeki maddelerin ayrı ayrı geçişlerle açılmasını istiyorum. sunum sırasında anlatımla birlikte açılmasını istiyorum

 23. admin diyor ki:

  İbrahim Bey, Merhaba. Animasyon vermek istediğiniz nesne tıklanmış (seçilmiş) iken “Animasyonlar” sekmesine gidip buradaki görünüş veya çıkış animasyonlarından birini seçerek o nesneye atayabilirsiniz. Hemen ardından bu animasyonun tıklanınca mı, öncekinden sonra otomatik olarak mı, yoksa belli bir süre sonra otomatik olarak mı sahneye geleceğini seçebilirsiniz. Bu işlemlerin nasıl yapılacağını o yazı serisinin bir sonraki bölümünde ayrıntılarıyla anlatmıştık ama dikkatinizden kaçmış olmalı. Şuradan inceleyebilirsiniz http://www.egiticininegitimi.net/2011/04/20/yeni-baslayanlar-icin-powerpoint-2010-egitimi-%E2%80%93-2-nesnelere-hareket-animasyon-vermek/

 24. Seda diyor ki:

  Merhaba. Ben ödevim için el broşürü hazırlayacağım. Bunu A4 boyutundaki kuşe kağıda çıktı alcam. Bunu powerpointte normal sunum hazırlar gibi hazırlasam çıktısını alırken bi sorun yaşar mıyım

 25. admin diyor ki:

  Hiç bir sorun yaşamazsınız. PowerPoint bu tür işler için de oldukça kullanışlıdır.

 26. güven diyor ki:

  Merhaba admin,
  Sunumda slayt içinde bir öğeye köprü verdim. Görüntülendikten sonra ilk slayda geri dönsün diye ona da köprü verdim, ancak ekranda yanda kalan siyah kısımlara tıklandığında sunumun en başına dönüyor. Klavye ile ilerlendiğinde de aynı sorun yaşanıyor. Çözünürlük farkı sebebiyle oluşan bu siyah kısımlara da tıklandığında köprü verebilir miyiz? Ya da görüntülenen son slayda geri döndürebilir miyiz?

 27. admin diyor ki:

  Merhaba. Siyah alanlar oyun dışı olduğu için oraya link verileceğini sanmıyorum. Diğer sorunuza gelince, bir link verilirken gelen menüde “Bu belgeye yerleştir” sekmesindeki seçenekler ihtiyacınızı karşılıyor olmalı. Orada ilk – son – sonraki – önceki slayt seçenekleri yanı sıra istediğiniz bir slayta da numarasını girerek link verebiliyorsunuz.

  Sunumunuzun yapısını tam anlayamadım ama şu alternatifi de akılda tutun. Bir şekil ekleyip bunu saydamlaştırın ve sizin bileceğiniz bir köşeye yaslayın. Sunum içindeyken imleci oraya götürdüğünüzde parmak işareti halini alır. Örneğin bu şekle ilk slaytın linkini verin. Bu düğmeyi kopyalayıp tüm sayfalara yapıştırın artık sunumun neresinde olursanız olun istediğiniz an ilk sayfaya dönebilirsiniz. Dilerseniz bu ilk slaytınızı tıpkı sitelerdeki gibi “ana sayfa” mantığıyla dizayn edebilirsiniz. Yani burada da bir indeks olur ve tüm bölümlere menü düğmeleri halinde linkler verebilirsiniz. Sonuçta sunumdan çıkmadan ilk sayfaya, buradan da dilediğiniz bölüm başına yolculuklar yapabilirsiniz. Bilmiyorum işinize yarayacak mı ama ben bunu çok kullanırım.

 28. admin diyor ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz :)

 29. filiz diyor ki:

  merhabalar kızımın ödevi gereği slayt gösterisi hazırlaması gerekli idi.hazırladıda müziğini herşeyini hazırladı ve flasha attı fakat okulda açılmamış ve öğretmeni bunun kısayol olduğunu açılmayacağını söylemiş ne yapması lazım ki ödevini tamamlayabilsin.şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler.iyi çalışmalar.

 30. admin diyor ki:

  Merhaba. Demek ki dosyanın kendisi değil onu açmaya yarayan kısayolu (düğmesi) kopyalanmış. (Kısayolun üzerinde minik bir siyah ok vardır). Bir kez daha deneyin. Önce gerçek dosyanın nerede olduğunu bulun (Dosya açıkken “Dosya / Farklı kaydet” komutlarını vererek çıkan pencerede gerçek yerini bulabilisiniz.Çünkü bu yolla önce daima dosyanın gerçek yeri açılır. Zaten büyük ihtimalle Belgeler klasöründedir) Yerini öğrendiğimize göre başka işlem yapmadan, o pencereyi, hatta dosyanın kendisini de kapatarak, Windows Gezgini’nden oraya gidin ve o asıl dosyayı sürükleyip flash belleğe bırakın. Şimdi de deneme imkanınız varsa başka bilgisayarda o bellek üzerinden çalışabiliyor mu kontrol edin. Gerçek dosyada küçük siyah ok bulunmayacaktır. Anlaşılmadık bir ayrıntı olursa tekrar sorun. Daha hızlı sormak için info@kometdanismanlik.net adresine mail de atabilirsiniz.

 31. ATAHAN diyor ki:

  Ya ben slaytın arkasına müzik eklemek istiyorum nasıl ekleyebilirim

 32. admin diyor ki:

  Atahan Bey, üst menüden “ekle / ses dosyası” yolunu takip edebilirsiniz. Açılan küçük pencereden bilgisayarınızın içini görebilir, buradan eklemek istediğiniz dosyayı bulup çift tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 33. hatice diyor ki:

  merhaba. ben power pointte en üstte web sitelerindeki banner gibi bir alan hazırlamak istiyorum (anasayfa vs). onu hazırlamak sorun değil ancak bu alanın diğer sayfalarda da yer alması gerekli. yani ben ilk sayfada bunu hazırlayayım ve sanki tasarım eklemişim gibi tüm slaytlara uygulamak istiyorum. duplicate yapmadan bunu gerçekleştirmenin bir yolu var mı? çok önemli, yardımlarınızı bekliyorum.

 34. admin diyor ki:

  Merhaba. Bahsettiğiniz şekilde bir menü dizaynı oluşturup, bunlardaki düğmelere gerekli linkleri verdikten sonra (çalışır hale getirdikten sonra) hepsini birden kopyalayın ve bunu her slayta ayrı ayrı yapıştırın. Daima aynı yere yapışacakları için slayt geçişlerinde oynama hissedilmeyecektir. Her slaytta aynı şekilde çalışıyor olacaklardır.

 35. ali diyor ki:

  merhaba, yöneticimin vermiş olduğu bir konu üzerine bir sunum hazırlamaktayım.
  benim sormak istediğim; bir sılaytta üst üste 10 resim var ve resimlerin antında küçük kutular şeklinde 1,2,,,,,9,10 şeklinde duruyorlar.
  ben 1 tıkladığımda 1 resim, 2’iyi tıkladığımda 2.resim gelsin istiyorum. acil öğrenmem lazım.
  şimdiden teşekkürler.

 36. admin diyor ki:

  Öncelikle her resmi farklı bir slayt olarak düşünün. Bu slaytların hepsinde de düğmelerin tümü birden duruyor olacak. Bu şekilde yerleştirdikten sonra her düğmeye bir link verecek ve tıklandıklarında kendisiyle ilgili resme gitmelerini sağlayacaksınız. Bu düğmeleri önce bir slaytın üzerinde iken (hepsini birden) linklendirerek (ve konumlandırarak) düzenleyin. Sonra bunların tümünü birden “seçip” kopyalayın ve diğer resimlerin olduğu slaytlara da “yapıştır” komutuyla (aynı yere) yapışmalarını sağlayın. Şimdi resimler arasında düğmelerle dilediğiniz gibi dolaşabilir, istediğiniz kadar daha önceki resimlere de dönebilirsiniz. Her defasında düğmeler hep orada olacakları ve yerleri de değişmeyeceği için izleyiciler hep aynı slaytta kalındığını fakat resimlerin değiştiğini düşünecektir. Peki bu bölümle işimiz bittiğinde nasıl çıkacağız? Eğer slayt sırası itibariyle en son resimdeyken çıkmamız gerekiyorsa sorun olmayacak. Herhangi bir yere tıklamak yeterli ama resimli slaytların ortalarında bir yerlerdeyken bu bölümü terk etmek istersek! Demek ki bir düğme daha yapacağız. Slayta örneğin bir kare şekli çağırın, bunu çift tıklayarak hem dolgusunu hem de kenarını “renk yok” komutu ile görünmez kılın. Şimdi elinizde “görünmeyen” bir düğmeniz daha var. Bu düğmeye de bizim resimli bölümümüzü takip eden bir sonraki slaytın linkini verin ve resimli bölümdeki tüm slaytların (sizin bildiğiniz aynı noktasına) örneğin sağ üst köşeye yapıştırın. Bölümden çıkmak istediğinizde artık hangi slaytta olursanız olun sağ üst köşeye tıkladığınızda o bölümü takip eden slayta ulaşmış olacaksınız. Şu örneği inceleyin: http://www.egiticininegitimi.net/2010/12/25/powerpoint-sunum-ornekleri-15-3-boyutlu-sunum/

 37. yaprak diyor ki:

  Slayta bir resim ekliycem resim basta büyük olacak sonra küçülüp sağ üst köşeye gidip orda duracak bunu powerpointte nasıl yapabilirim

 38. admin diyor ki:

  Merhaba.
  Resmi eklemeyi biliyorsunuzdur. Makalelerimizde var.
  Bu resim seçili iken “animasyonlardan”den hareket yollarını seçecek ve oluşacak okun ucunu tutarak resmin gitmesini istediğiniz yöne çekeceksiniz (Deneyin) (Nesnelere hareket vermek konusu için şu makaleye bakın http://www.egiticininegitimi.net/2011/04/20/yeni-baslayanlar-icin-powerpoint-2010-egitimi-%E2%80%93-2-nesnelere-hareket-animasyon-vermek/ )
  Artık resmimiz bir yerden bir yere gidiyor. Şimdi bunu yaparken bir yandan küçülmesini de istiyoruz. Yani aynı resme aynı süre içinde iki efekt birden üst üste bindireceğiz. Bunun için aynı nesne yine seçili iken bu kez “Animasyon Ekle” komutu ile “vurgular” bölümünden “Büyült / Küçült” efektini seçerek ekliyoruz. Bunun ön tanımlı hali büyütmedir. “Efekt seçenekleri” düğmesinden biz onu küçültmeye çevireceğiz. Şimdi “Animasyon Bölmesini Göster” komutunu tıklıyor ve sağ taraftaki ilgili pencereyi açıyoruz. Burada ikinci satır küçülmeyle ilgili olan. Bunu da tıklayarak “Önceki ile başlat” diyoruz ki üst üste binebilsinler. Deneyin bakalım ne olacak?

 39. Aysel diyor ki:

  Merhaba, Powerpointte bastırmak için bir broşür hazırladım. Baskı için gönderdim, baskıcı bu broşürü 210mmx297mm ve CMYK Farbllatte kullanılarak hazırlanması 300 dpi çözünürlükte olması gerektiğini söyledi. Bu işlemleri nasıl yapabilirim? Teşekkür ederim.

 40. admin diyor ki:

  Merhaba.
  Maalesef PowerPoint bir resim işleme yazılımı olmadığı için çözünürlük seçenekleri sunmuyor. Sorunuz üzerine yaptığımız denemelerde “Farklı Kaydet” / “Gelişmiş Windows Meta Dosyası (emf)” seçeneği ile en fazla çözünürlüğü alabildik. Bunu örneğin masaüstüne kaydedin. Bu formatı resim işleme programları genellikle tanıyamayacağı için siz onu çift tıklayarak “Windows resim görüntüleyici” ile açın ve altındaki düğmelerden “Save / Kaydet” olanı kullanarak çağıracağınız pencereden formatı JPEG olacak şekilde seçin ve kaydedin. Çözünürlük hala 100 Dpi civarında fakat oldukça büyük bir resim. Matbaacı bunun üzerinde oynayabilir sanıyorum. Bir deneyin bakalım. Eğer Photoshop kullanabiliyorsanız. Resmi siz de orada açıp mavi başlığına sağ tıklayarak çağıracağınız menüden çözünürlüğü 300 dpi’ a getirebilirsiniz. Bu takdirde “upscale” denilen sahte bir çözünürlük artışı elde edilecek dolayısıyla biraz bulanıklaşacaktır ama başka yol bulamadık.

 41. eda diyor ki:

  ya resimlei slayta aktaramiyorum heryere baktim ama olmuo ne yapmaliyuim

 42. admin diyor ki:

  Eda Hanım, biraz daha bilgi verin lütfen. PowerPoint’ten bahsediyoruz değil mi? Resimler aynı bilgisayarda duruyor ve “Ekle / Resim” yolunu takip ederek veya dışarıdan slaytın üzerine sürükleyerek resmi getiremiyorsunuz öyle mi? Peki bu durumda bir hata mesajı çıkmıyor mu? Çıkıyorsa orada ne yazıyor paylaşın lütfen.

 43. Levent diyor ki:

  Aysel hanımın çözünürlük sorunu için aşağıdaki bağlantıda bir çözüm anlatılmış:
  https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/827745/tr

Yorum, Katkı ve Sorularınız