Eğitim / PowerPoint 2010 Kullanımı – 1 / Temel İşlemler, Resimler


Bugüne kadar hep PowerPoint kullanmayı az da olsa bilen okuyuculara hitap etmiştik. Sonra yeni başlayacaklar için işin temeline ineceğimize söz verdik. Şimdi sözümüzü tutma zamanı.

Bizim konuları ele alış tarzımız ne basılı kaynaklara, ne de programın “Yardım” dokümanlarına pek benzemeyecek. Hem hızlandırılmış, hem de yeterli seviyede bir eğitim sağlamaya çalışacağız. Takip edeceğimiz yöntemi daha önce açıklamıştık. Toplam 4 makalede usta bir PowerPoint kullanıcısı olacaksınız.

.

.

Bu yazıyı aslında serinin ikinci bölümü olarak da kabul edebilirsiniz. İlk bölüm için “zemin” (arka plan) konusunu şuradaki yazı ile işlemiş sayalım.

Program ilk açıldığında slayt üzerinde şu iki çerçeve karşımızda olur. Ben bu hazır kalıplarla çalışmayı sevmiyorum. Usta işi çalışmalarda da kullanıldığını hiç görmedim. (Kalıplı çalışmaya da ileride tekrar döneriz) İlk iş bunlardan kurtulalım. Bunun için onları “seçmeli” ve klavyeden “DEL” tuşuyla silmeliyiz.

.

.

Bir Nesneyi“Seçmek”

Slayt üzerindeki bir nesne ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapmadan önce onu “seçmemiz” gerekiyor. Bir seçim yapıldıktan sonraki komutlar o “seçili” nesne için uygulanır.

Slayt üzerindeki bir nesneyi,

1 – İçini veya –yazılarda- sınırını bir kez tıklayarak
2 – Veya fare işaretçisiyle (imleç) etrafını kaplayacak büyüklükte bir kare içine alarak seçebiliriz. Bu yöntemi kullandığımızda karenin içine tamamı giren bütün nesneler topluca seçilmiş olur. “Shift” veya “Ctrl” tuşlarından herhangi birine basılı iken tek tek tıklayarak da aynı anda birden çok objeyi seçebilir veya seçilmişler grubundan çıkarabiliriz.

Slaytın boş bir yerine tıkladığınızda tüm seçimler kaybolur.

Seçilmiş bir nesnenin köşe ve kenarlarında “tutamaçlar” görünür.

Şimdi istemediğimiz bu kalıp çerçevelerini ‘Del’ tuşu ile silebiliriz.

.

.

Slaytın Kendisini Seçmek

PowerPoint penceresinde (ön tanımlı ayarları değiştirmediyseniz) normal görünümde soldaki sütun slaytların küçük görünümlerine ayrılmıştır. (Bu görünüme sağ alttaki -resimde sarı- düğme ile ulaşabilirsiniz)

.

.

Sol sütunda bir slaytın üzerini tıklayarak seçebilirsiniz. Seçilen slaytın rengi farklılaşır ve ana pencereye o slayt getirilir.

Burada sıralı durumda bir dizi slaytı aynı anda seçmek istiyorsanız dizinin ilk ve son slaytlarına ‘Shift’ tuşu ile birlikte bastığınızda arada kalanlarla birlikte hepsi seçilmiş olacaktır. Sıralı olmayan, değişik yerlere dağılmış durumdaki birden fazla slaytı seçmek için bu kez ‘Ctrl’ tuşuna basılı tutarak tek tek seçilenler grubuna katabilirsiniz. Seçilmiş grup içinden slayt çıkarmak için yine’ Ctrl‘ tuşu ile ona bir kez daha basın. Bu seçim yöntemlerini unutmayın çünkü bilgisayar ortamında hemen her program için geçerli kurallardır.

Sol sütundan slayt(lar) “seçerek” neler yapabilirsiniz?

Üzerlerini sağ tıklayıp gelen menüden “kopyala – yapıştır” yaparak bir slayt veya slayt grubundan istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. (Bunun için bir slaytı seçtikten sonra üst menüdeki kopyala ve yapıştır düğmelerini de kullanabilirsiniz)

İki slayt arasına sağ tık ile yeni, boş slayt ekleyebilirsiniz.

Sürükleyerek slayt -veya slayt gruplarının- yerini değiştirebilirsiniz

Ve tabi, seçtiğiniz slayt veya grubu ‘Del’ tuşu ile silebilirsiniz.

.

Nesneleri Boyutlandırmak ve Konumlandırmak

“Seçtiğiniz” nesnenin kenar ve köşe tutamaçlarıyla onu yeniden boyutlandırabilir, yeşil tutamaçla bulunduğu yerde 360 derece çevirebiliriz. Bir kenar tutamacını fare ile tutup hareket ettirerek şeklin boy veya enini, köşe tutamaçlarıyla ikisini birden büyütüp küçültebiliriz. Köşesinden tutup, aynı zamanda “Shift” tuşuna basarak hareket ettirdiğinizde en / boy oranı değişmeden büyür veya küçülür. (Resimleri daima köşelerinden tutarak büyütün. Sadece kenarlarından, -bir yöne doğru- büyütüldüğünde bulanıklaşma yaşandığı için PowerPoint resimleri büyütürken kendiliğinden en / boy oranını korur. Ama bu durum, örneğin “şekiller” gibi başka bazı nesneler için –bozulma olmayacağından- geçerli değildir. Onları orantılı büyütmek istediğinizde “Shift” tuşunu kullanmanız gerekir)

Nesnelerin kendisini –yazılarda sınır çizgisini- tutarak istediğiniz başka bir konuma sürükleyip bırakabilirsiniz.

.

Slayta Yeni Nesne (Yazı, Resim, Video Tablo vb) Eklemek

Yukarıdaki menü sekmelerinden ‘Ekle’ye tıklayın. İlgili komutlar burada duruyor. Hızlı başlangıç adına sadece en sık kullanılanlar ile ilgileneceğiz. Mantığı kavradıktan sonra diğerlerini ihtiyaç oldukça, kendi başınıza da kolayca keşfedebileceksiniz zaten.

 

 

Resim Eklemek

Üst menüden ‘Ekle / Resim’ komutlarını takip ettiğinizde yeni bir pencere açılır. Burada bilgisayarınız içinde gezinebilir, eklemek istediğiniz resmi bulup, çift tıklayarak üzerinde durduğunuz slayta yapıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bazı nesneleri, bu arada resimleri de, dışarıdan slayt üzerine “sürükleyerek” bırakmak veya dışarıdayken sağ tık ile “kopyalayarak” slayt üzerinde “yapıştırmak” da mümkündür. (Bu yöntemler her nesne, örneğin videolar için geçerli değildir)

Çağıracağınız resmin orijinal boyutları önemlidir. Eğer çok küçük olur ve siz onu sonradan büyütmek isterseniz bulanıklaşarak, oldukça “acemi işi” nahoş bir görüntü doğurur. Peki hangi resim küçük sayılır? Bunun için kesin bir ölçü vermek tabi ki mümkün değildir. (Çünkü bu konu sadece resmin büyüklüğü ile değil, “çözünürlük” denilen başka bir kavramla daha ilgilidir) Ama şunlar söylenebilir…

Bir resmi çağırdığınızda, slaytta kaplamasını istediğiniz boyuttan daha büyük olarak gelmişse sorun yoktur. Küçülterek idealinizdeki boyuta getirirsiniz. Çoğu zaman daha da netleşir.

Peki slaytta kullanacağınız boyuttan daha küçük gelmişse…

O zaman, bulanıklaştığı -az da olsa- hissedilmeye başladığı noktaya kadar aşama aşama büyütün. Bu aynı zamanda istediğiniz büyüklük sınırları içindeyse yine sorun yok, kullanın. Ama istediğiniz boyuta geldiğinde –az da olsa- bulanıklaşmış ise artık ya o resmi kullanmayın, ya idealinizdeki büyüklüğü gözden geçirin, ya internette o resmin daha büyük boyutlu türevlerini arayın (yapılışı burada) veya resimleri kalite kaybını asgaride tutarak büyütebilen yazılımlardan birini kullanmayı deneyin (yapılışı burada)

.

.

Zeminsiz Resimler Kullanın

Resimleri slayta eklemeden önce arka planını temizlemek isteyebilirsiniz. Hem daha şık ve profesyonel görünecek, hem de arka plandaki kimi görüntüler nedeniyle dikkat dağıtıcı mesaj kirliliği doğmayacaktır.

.

.

PowerPoint 2010 sürümüyle kendi içinde bir arka plan temizleme aracı da getirdi fakat arzu edilir hassasiyette çalışabildiğini söylemek zor. Ben bu işlemi resim düzenleme programlarıyla halletmeyi tercih ediyorum. (Photoshop ve ücretsiz Gimp ile yapılışlarını görmek için programların isimlerini tıklayınız)

.

Biçimlendirme

Slayt üzerindeki bir nesneyi –yazılarda sınırlarını- çift tıkladığınızda yukarıdaki menü yapısı değişir ve o objeyi “biçimlendirmek” için kullanabileceğiniz farklı araçlarla dolar. Aynı menülere -o nesneyi “seçtikten” sonra- yukarıdan “Biçim” sekmesine geçtiğinizde de ulaşabilirsiniz. Diğerlerini keşfetmeyi size bırakıp, buradaki en çok kullanılan araçları tanıyalım.

 

 

Sırayla şu düğmeleri deneyin.

Düzeltmeler
Renk
Artistik Efektler
Resim Stilleri (sağ alttaki küçük oka basarak tüm seçenekleri görün)
Resim Kenarlığı
Resim Efektleri
Resim Düzeni

Hepsinin altındaki menülerde -tercih etmeniz halinde- yapılacak müdahaleyi “ön izlemeli” gösteren seçenekler duruyor. Farenin imleciyle bunlardan hangisinin üzerine gitseniz –tıklamadan- slayttaki  orijinal resim üzerinde de değişikliği önceden izleyebilecek, tıkladığınız anda ise uygulanacaktır.

İşlemleri her zaman sol üstteki “Geri Al” okuyla önceki durumlara çevirebilirsiniz (Resimde sarı renkli düğme)

.

.

Şimdi bir resmi sağ tıklayarak çağıracağınız menüde en altta duran ‘Resim Biçimlendir’e basın ve tüm biçimlendirme komutlarının bu kez farklı bir formatta bu pencerede de bulunmakta olduğunu deneyerek görün. Bu yeni pencerede sol sütundan seçeceğiniz konuya uygun olarak sağ taraftaki ayarlama araçları ve komutlar da farklılaşacaktır. Hepsinin kullanımı düz mantıkla anlaşılabilecek basitlikte.

.

.

Bilinmesi Gereken Diğer Bazı Komutlar

.

Nesneleri Öne Getirmek / Arkaya Atmak

İki veya daha fazla nesne üst üste duruyorken hangisinin önde veya arkada görüneceğini belirlemek gerekebilir. Bunun için üstteki resmi sağ tıklayın ve gelen menüyü inceleyin. Buradaki komutlarla resmi en arkaya, bir seviye arkaya, en öne ve bir seviye öne gönderebileceğimizi göreceksiniz.

.

.

Nesneleri “Gruplandırmak”

Slayt üzerindeki birden çok nesneyi seçtikten sonra herhangi birinin üzerine veya sınırına sağ tıklayarak “Gruplandır” komutu verdiğinizde, sonraki komutlar için hepsi tek bir nesneymiş gibi davranacaktır. Aynı yolla, “Grubu Çöz” diyerek tekrar ayırabilirsiniz.

 

 

Lütfen takıldığınız yerleri aşağıdaki formu kullanarak sorun. Gelecek sorularla makaleyi sürekli güncelleme şansımız olacaktır. Serinin sonraki yazısında görüşmek üzere sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

59 Comments

 1. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabilirsek seviniriz.

 2. can dedi ki:

  admin office 2010 da. bir cümlede kelimeleri sırayla nasıl getirebiliriz.(blblblb….blblblb ortadaki kelime en son gelecek)

 3. admin dedi ki:

  Can Bey, Merhaba. Aslında gayet kolay. O kelimeyi ayrıca yazacak ve cümlenin içinde açacağınız boşluğa özenle yerleştireceksiniz. Sonra da onu en son göndereceksiniz. Bunun gibi, “tekmiş gibi görünen” ama aslında bir çok bağımsız parçadan oluşan görseller PowerPoint sunum hazırlamanın klasiklerindendir. Seyirci hiç bir şey anlamayacaktır. Bu hileleri bol bol kullanın. Önünüzde büyük bir hareket alanı açacaktır.

 4. Aynur dedi ki:

  Sayın Admin merhaba, bir konuda sıkıntı yaşıyorum. Ben Powerpoint 2010 kullanıyorum. Programda sürekli videolar hazırlıyorum. Ama bazen program sıkıntı yaratabiliyor. En son yaptığım video da tek sayfada 3 resim sitillendirilmiş, şarkı, ayrıca yazı ve kalp animasyon kullandım. Fakat programda izlerken bir sıkıntı yok. Müzikle birlikte animasyonlarda hareket ediyor. Videoya çevirmeden ön izleme yapmak istiyorum. Baştan tıklıyorum, ön izlemede ne şarkı nede animasyonlar hareket ediyor. Gördüğüm sadece resim oluyor. Ne yapabilirim?

 5. admin dedi ki:

  Ön izlemeyi dikkate almadan videoyu oluşturmayı da bir deneyin. Ön izlemenin kullandığı bilgisayar kaynakları ile sunumun tek formatta paketlenmiş hali farklıdır sonuçta.

 6. nazan dedi ki:

  sayın admin, powerpoıntte slaytımı hazırladım..iki ayrı müziğin biri bittiğinde diğerinin başlamasını istiyorum. ama ekle ses dediğimde yalnız bir müzik dosyası seçebiliyorum..slayta iki müzik dosyasını nasıl eklerim ve bunların hangisinin önce başlayacağını nasıl ayarlarım ..lütfen acele cevap verebilirmisiniz..kızımın doğum günü için hazırlıyorum..

 7. admin dedi ki:

  Ses dosyasını “Ekle / Ses” yolunu kullanarak yapacağınızı biliyorsunuz zaten. Bunu her dosya için ayrı ayrı (toplamda iki ayrı kez) yapmanız gerekiyor. Eklendiğini gösteren simgeler üst üste geldiği için siz orada tek bir dosya varmış gibi görüyor olabilirsiniz. Görünen simgeyi tutup oynattığınızda altından ikincisinin daha görünmeye başladığını fark edeceksiniz.

  “Animasyonlar / Animasyon Bölmesi” komutlarını takip ederek sağ taraftaki Animasyon Bölmesi’ni açın. Burada her iki ses dosyasını birer satır olarak görüyor olmalısınız. Önce çalınmasını istediğiniz dosyayı sürükleyerek diğerinin üzerine taşıyın. Zaten doğru sıradalarsa dokunmayın tabi ki. İlk sıradaki ses dosyasını temsil eden satırın sonundaki üçgen işaretli menüyü açarak buradan otomatik başlama talimatını verin. Şimdi ikinci ses dosyasının da aynı şekilde menüsünü açın ve onun için “Öncekinden sonra başlat komutunu verip slaytı çalıştırarak olup olmadığını deneyin.

 8. Sumeyye dedi ki:

  Merhaba powerpoint ten hazırladığım sunumda olusturdugum köprüler başka bilgisayarda çoğu görünüyor ancak standArt an olusturdugum sayfalar arası köprüler gorunmuyor yani açılmıyor yarına lazım yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler…

 9. admin dedi ki:

  Merhaba, StandArt kelimesini anlayamadım. Bunu açıklar mısınız?

Yorum, Katkı ve Sorularınız