PowerPoint 2010 ile Ekran Görüntüsü Almak


Bazen ekranımız üzerindeki bir uygulamanın görüntüsünü (screenshot) alarak bunu sunuma dahil etmek isteriz.
Office 2010’un yeni ve kullanışlı “ekran görüntüsü alma” aracı bu işi basitçe ve hakkıyla yapabiliyor.  Word, Excel, Outlook yanı sıra PowerPoint’te de “Ekle” sekmesi altında “Ekran Görüntüsü” adıyla kullanıma hazır bekliyor. Bu düğmeye bastığınızda uygulamanın arayüzü (penceresi) açılıyor ve iki seçeneğiniz olduğunu anlıyorsunuz. “Kullanılabilir Pencereler” ve “Ekran Kırpma

.

.

Kullanılabilir Pencereler

.
O an için ekranınızda açık durumdaki programların küçük birer ön izlemesi size gösteriliyor. İçlerinden görüntüsünü almak istediğiniz pencereyi tıkladığınızda, o görüntünün slayta yerleştirilmiş olduğunu görüyorsunuz.

.
Ekran Kırpma

.
Burada ekranınızın serbestçe belirlediğiniz bir bölgesinin görüntüsünü alabiliyorsunuz. Şöyle çalışıyor. “Ekran Kırpma” ibaresine tıkladığınız anda PowerPoint penceresi ortadan kayboluyor ve ekran silik görünüyor.

.

.
İstediğiniz bölgeyi farenin imleciyle bir dörtgen alan içine alarak belirliyorsunuz. İmleci bıraktığınız anda PowerPoint penceresi yeniden geliyor ve “kırptığınız” alan çoktan slaytın üzerine yapıştırılmış buluyorsunuz. Hepsi bu kadar.

.

.
Windows’un eskiden beri bir ekran görüntüsü alma uygulaması vardı. Herhangi bir anda klavyenizden Print Screen tuşuna bastığınızda ekranınızın tamamının görüntüsü alınır ama başkaca bir uygulama olmazdı. Windows bu görüntüyü öylece hafızasında tutar, sizin bir resim işleme programı açtıktan sonra oraya “yapıştırmanızı” beklerdi. (Bu arada, Print Screen uygulaması varlığını sürdürüyor)

Bu yeni uygulamada da benzer bir “hafızada tutma” özelliği olup olmadığını merak edip denedim fakat yokmuş. Çektiğiniz görüntü Office belgesi içine yapıştırılmakla kalıyor. Hafızaya alınmıyor. Bu nedenle görüntüyü bir resim işleme programında açmak isterseniz. Yapıştırıldığı yerdeyken bir kez tıklayarak “seçmeli”, sağ tık ile kopyalamalı, sonra bunu resim işleme programında açacağınız boş bir dosyaya tekrar “yapıştırmalısınız”

Bu esnada kalite kaybı yaşanıyor mu diye de merak ettik.

PowerPoint üzerinden bu uygulamayı kullanarak bir program penceresinin büyükçe bir görüntüsünü aldık. Normalde slayttan daha büyük olan –taşması gereken- bu görüntüyü PowerPoint “sığdırarak” (dolayısıyla küçülterek) yapıştırdı. Bu görüntüyü kopyalayıp PhotoShop’a yapıştırdığımızda ise oraya orijinal boyutuyla geldi. Demek ki, ekran görüntüsü alma aracıyla alınan bir görüntü ilk kez yapıştırıldığında daha küçük görünebiliyor ama aslında orijinal boyutlarını muhafaza ediyor. Sonra bu resmi slayt üzerindeyken çok az daha küçültüp tekrar kopyaladık ve yine PhotoShop’a yapıştırdık. Bu kez müdahale edilmiş haliyle geldi. Yani, PowerPoint, üzerine çağrılan resimlere bir kez bile müdahale etseniz, artık o son halini benmsiyor.

Bu özellik, resim boyutları konusunda acemi kullanıcıların bilmeyerek devasa boyutta resimleri kullanmak istediklerinde dosya boyutunun artmasını ve sunum performansının düşmesini önlemek amacıyla konulmuş olsa gerek. Bir kez de bunu denemek istedik.

Seçtiğimiz resim 4.000 x 3.000 piksel ve7,6 MB boyundaydı. Bu resimler için oldukça büyük bir dosya. Bunu bir kez de 800 x 600 piksel ve 440 KB boyutlarına (normal) indirdik ve farklı pptx dosyaları halinde kaydettik. Büyük resimli dosyanın 7,6 MB’ın biraz üzerinde olması ihtimali vardı fakat İlk sonuçlar şöyle oldu.

.

.

PowerPoint boyut değerini epeyi  düşürmüş ama slayttaki durağanlık hala hissedilir düzeyde idi. Slayt geçişi yapmak bile ayrı bir “slayt gösterisine” dönüşüyordu.

Sonraki denemede büyük resimli dosyadaki resmi çok az küçültüp, kaydettik. (Öyle ki, PowerPoint sadece müdahaleyi algılasın istedik) sonra yine eski boyutuna getirip tekrar kaydettik. Yeni değerler şaşırtıcıydı.

.

.

Evet, PowerPoint özellikle acemi kullanıcılar adına bir çok soruna kendisi müdahale ediyor ve başarılı da oluyor.
Yardım” bilgileri arasında şu açıklamayla karşılaştık. “Dosyaya resim eklediğinizde, Seçenekler komutunun Gelişmiş sekmesindeki Resim Boyutu ve Kalitesi altında belirtilen sayı kullanılarak bu resim otomatik olarak sıkıştırılır. Bu değer varsayılan olarak yazdırma için ayarlıdır (220 ppi), Bu seçeneği değiştirebilir veya resim sıkıştırmayı kapatabilirsiniz”

.

Ekran görüntüsü alma konusunda diğer yazılarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız