Küçük Resimleri Kalite Kayıpsız Büyütmek – PIXresizer


Büyük boyutlu (veya yüksek çözünürlüklü) resim (ve videolar) kalite kaybı olmadan daha küçük boyutlara indirgenebilir. (Sonuçta mevcut olandan bir kısmını atıyorsunuz) Fakat küçük boyutlu olanları kalite kayıpsız büyütebilmek mümkün değildir. (Sonuçta olmayanı katamazsınız) İşte o “olmayanı” iyi tahmin ederek bu işi hakkıyla yapabilen program sayısı azdır. Çoğu profesyoneller için hazırlanmış pahalı yazılımlardır. Aslında onlardan bile bir mucize beklememek lazım. “Tamamen kayıpsız” büyütme diye bir kavram yok. Ayrıca, bir noktadan sonra pikselleşme kaçınılmaz olacaktır. O nedenle ben eğitim ve sunumlarda çok küçük boyutlu resimlerle boğuşmaktansa onlardan tamamen vazgeçmeyi -veya bir önceki yazıda işlediğimiz üzere, daha büyük boyutlu versiyonlarını aramayı- tercih ederim.

.

Yine de, zor durumlar için, dağarcığımıza resim büyütme programlarından da bir kaç tane katalım istiyorum.

.

.

Birkaç küçük boyutlu ve ücretsiz yazılım arasında pratik kullanımı ve sayısız ödülüyle PIXresizer’ın adı öne çıkmış görünüyor.

Programı buradan indirebilirsiniz. (3,5 MB) Kurulumun ikinci aşamasında sözleşmeyi “I accept…” ile onaylamalısınız. Diğer pencereleri “Next” ile geçin. Kısa kurulumun ardından, masa üstüne (ana ekrana) atılmış ikonu çift tıklayarak programı başlatabilirsiniz.

Windows 98/ME/NT4/2k/2k3/2k8/XP/Vista/7 ile çalışan PIXresizer ile JPEG, GIF, BMP, PNG, TIFF formatlarında yeniden boyutlandırma (büyültme ve küçültme : resize) yapılabiliyor. Aynı anda birden çok resim işlemek, yön değiştirmek, dpi ayarlarını belirlemek, siyah-beyaz’a (grayscale : gri tonlamaya) çevirmek gibi işlemleri de –dilerseniz orijinal EXIF bilgilerini koruyarak- gerçekleştirebiliyor. Yeniden boyutlandırılan resimler farklı klasörde tutularak orijinalleri korunmuş oluyor.

Dört Adımda

Resimdeki karmaşaya aldırmayın :) Tanıtımında da yazıldığı gibi programı dört (hatta, format değiştirmeyecekseniz üç) basit adımda kullanabiliyoruz. Diğerleri, eğer isterseniz kullanabileceğiniz bazı ince ayarlar.

Tek Dosya (Resim) ile Çalışmak

Bizi ilgilendiren aslında sol sütun.

.

.

1. “Load Picture” düğmesi ile resmi çağırın (Gelecek pencerede bilgisayarınızda gezinerek o dosyayı bulup çift tıklayın)

2. “Select new size” / Yeni boyutu seçin

3. “Select file format” / Yeni dosya için istiyorsanız yeni format seçebilir veya değiştirmeden devam edebilirsiniz.

4. “Save Picture” ile işlemi tamamlayın.

.

Çok Dosya (Resim) ile Çalışmak

Çok resimle aynı anda çalışabilmek için üstten ‘Work with multiple files‘ sekmesine geçin.

.

.

1. Source (Kaynak) düğmesi ile içinde işlemek istediğiniz resimlerin olduğu “klasörü” gösterin. Destination (Hedef) ile resimlerin işlenmiş hallerinin depolanmasını istediğiniz klasörü belirleyin

2. Yeni boyutları belirleyin

3. “Select file format” (Yeni format belirleyin veya orijinal formatı koruyun)

4. “Save pictures” ile işlemi başlatın.

.

İpuçları

Çoklu işlemlerde “‘Show Preview” (ön izlemeyi göster) seçeneği işlem süresini uzatacaktır.

4 numaralı “Save Picture” alanının çerçevesi içinde boş bir noktaya çift tıkladığınızda resmin ‘DPI’ ayarlarını değiştirebileceğiniz bir pencere açılacaktır.

Programı resimlerin boyutlarına dokunmaksızın, sadece formatlarını değiştirmek için de kullanabilirsiniz.

Gösterdiğiniz klasörde olup da, başka program tarafından kullanılmakta olan resimleri, resim olmayan dosyaları, yeni ölçü belirlenmemiş dosyalar işlenmez. Bunlar işlem bitiminde bir “hata (error) raporu” ile listelenerek gösterecektir.

Daha etraflı bilgiyi ‘F1’ tuşu veya ‘Help’ (Yardım) komutu ile ulaşabileceğiniz “yardım” dokümanlarında bulabilirsiniz.

.

Test

Sıra bir karşılaştırma yapmaya geldi. Aşağıda orijinal resim (üstte) sol sütunda PIXresizer ile, sağ sütunda ise Photoshop ile aynı oran ve kalite değerleriyle büyütülmüş hallerini kıyaslayabilirsiniz. Photoshop’la büyütme halinde daha çok “pullanma” (pikselleşme) olduğu belirgin. PIXresizer bunları “yumuşatarak” geçişler arasında akıcılığı korumaya çalışmış.

.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

12 Comments

 1. volkan parlar dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum saatlerdir resim çözünürlüğü yüksek aramaktan usanmıştım. emeğinize sağlık

 2. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 3. Cihat dedi ki:

  Teşekkürler,çok işe yarıyor.

 4. murat dedi ki:

  emeğiniz için sağolun tabiki öncelikle ama hikaye bir program blur atmaktan başka bi işe yaramıyor. Yıllardır photoshop kullanan birisi olarak hiç tutmadım. Blur atarak pikselleşme sorunu çözülseydi ooo . Zaten kayıpsız büyütme imkansızda işte genede bi umut indirdik. Paylaşan kişiye genede teşekkürler emeğinize saygısızlık olmasın.

 5. Atak dedi ki:

  çok süper bir program cok işe yaradı tşkr ederim admin reyiz

 6. Solaris dedi ki:

  Çok işime yaradı teşekkürler….

 7. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 8. yasin dedi ki:

  hocam kesinlikle anlatım ve tanıtımınız çok güzel olmuş. işime halledemeyecek ama tebrik ediyorum sizi . İyi çalışmalar

 9. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler. Sanırım, elde edilen çözünürlük umulduğu derecede iyi değil.

 10. Uzun zamandır çözümünü aradığım bu konuyu sizin paylaşımınız ile çözdüm. Bana büyük katkı sağlayan yazınız umarım farklı kişilerede ışık olur. Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler.

 11. admin dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 12. baytar dedi ki:

  süpermiş teşekkürler.

Yorum, Katkı ve Sorularınız