Aynı ve Benzer Resimler Arama Servisi – TinEye


TinEye eğitim ve sunumlarımızda kullanmak isteyeceğimiz fakat boyut veya başka nedenlerle tam olarak istediğimiz durumda olmayan resimlerin internetteki diğer kopyalarını bulan güçlü bir arama motoru. Ücretsiz ve basit kullanımlı bu servisi internet tarayıcınızın “sık kullanılanlar” listesinde, el altında tutmakta fayda var. Buradan ulaşabilirsiniz.
.

.

Servis üzerinden arama yapmanın iki yolu var. Bulunmasını istediğiniz resim bilgisayarınızda ise ‘Upload your image’ altındaki ‘Gözat’ düğmesine basacak ve bilgisayarınız içinde dolaşarak o dosyayı bulup çift tıklayacaksınız. Gerisini TinEye kendisi hallediyor.

.

.

Kopyalarını bulmak istediğiniz resim eğer bilgisayarınızda değil de yine internet üzerinde bir yerlerdeyse bu kez ‘ Enter image address’ komutunun altındaki satıra o resmin veya bulunduğu sayfanın adresini kopyalayıp yapıştırmalısınız.

.

Resmin Adresi Nerededir ?

.

İnternet üzerindeki bir resmin adresine genellikle “sağ tıklayarak” gelecek menüden farklı şekillerde kolayca ulaşmak mümkündür.

.

.

Resim konumunu kopyala’ dediğinizde resmin adresi yapıştırılmak üzere beklemeye (hafızaya) alınır. Şimdi doğrudan, TinEye’daki satıra “sağ tıkladıktan” sonra “Yapıştır” komutu verebilirsiniz.

.

Farklı bir yöntemle de adresi alabilirsiniz. ‘Resme bak’ dediğinizde o resim yeni bir sayfada tek başına görünecektir. Bu sayfadayken internet tarayıcınızın adres satırındaki bilgiler artık o resmin adresi olacaktır. Buradan da kopyalayıp ilgili yere yapıştırabilirsiniz.

.

Sağ tık” menüsü aşağıdaki gibi gelmişse bu kez ‘Arkaplan  resmini göster’ komutu aynı işi görebilir.

.

.

Sağ tık” menüsünün çalışmadığı bazı ender durumlarda resmin capture yöntemiyle görüntüsünü alıp kaydedebilir ve yine “bilgisayardan gösterme” yöntemine dönebilirsiniz.

.

Arama saniyeler içinde tamamlanacak ve kıyaslama yapabilmeniz için en başta kendi resminizin bulunduğu sonuçlar görsel bir liste halinde sıralanacaktır. Bu liste bazen birden fazla sayfa kaplayabilir.
Listedeki resimlerden birine tıklamanız halinde büyütülecek ve altındaki ‘Toggle’ yazan düğmeye bastığınızda kendi orijinal resminizle dönüşümlü gösterilerek karşılaştırma yapmanız sağlanacaktır.

.

Tarayıcı “Eklentisi” ile Daha Pratik Kullanım

Kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınız (Firefox, İnternet Exploler, Safari ve Chrome için) hazırlanmış eklentilerden (sitenin “Goodies” sekmesine bakınız) uygun olanı indirip kurmanız halinde, artık, gezinirken rastladığınız resimleri “sağ tıkladığınızda” doğrudan TinEye servisi için yeni bir komut eklendiğini göreceksiniz.

.

.
Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız