BenQ’dan Eğitim Projeksiyonu : MX880UST


DLP ve kısa mesafeli projektör pazarının en iddialı markalarından BenQ “eğitim projeksiyonları” alanında yeni ürünüyle sahne alıyor. MX880UST’nin aşağıdaki tanıtımını basın bülteni ve sitesinden derledik. Her ne kadar ibarelerin üzerinde bazı değişiklikler, çoğunlukla birleştirme ve kısaltmalar yaptıysak bile satır arası yorumların bize ait olmadığını belirtelim.

.

.

Asferik Lens Tasarımı

Özel “asferik lens” tasarımı ile dar alanlarda ultra kısa mesafeli büyük ekran gösterimi yapabilmek üzere tasarlanmış BenQ MX880UST, projeksiyon perdenizin veya beyaz tahtanızın üzerine kolaylıkla duvara monte edilerek, sadece 40 cm mesafeden 78 inç‘lik büyük görüntü sağlamakla kalmıyor, bu özel lens sistemi sayesinde şaşırtıcı renk performansı ve iyi odaklanmış metin yansıtmasıyla daha net, daha keskin ve daha kararlı görüntü performansı ve üstün bir görüntü kalitesi vaat ediyor.

.

.

.

Sıfır Alan Kısıtlaması

Artık seyircilerinizle aranızdaki mesafeyi ayarlarken daha esnek davranabileceksiniz.
Hem rahatça hem de özgürce dersinizi verebilirsiniz. Öğrencileri egzersizler ve oyunlar için ayağa kalkmaya davet edebilirsiniz.

Sıfır Göz Kamaştırıcı Işık

Gözlerinizi kamaştıran ve seyircinize odaklanmanızı engelleyen göz kamaştırıcı ışık yok. MX880UST şiddetli ışınları herkesin görüşünden uzakta kalır.

Sıfır Gölge

Çok düzgün, kesintisiz bir sunum için sıfır gölge.
Perdeye yakın konumlandırıldığı için sınıfınızı öğrenmekten alıkoyacak gölgeler oluşmayacaktır.

.

.

Steroskopik 3D Hazır Projeksiyon

Gerçek dünya üç boyutludur. Öğrencileri etraflarındaki dünyayı öğrenmeye motive etmek için 3D görsellerle eğitmek gerekmektedir. BenQ’nun tüm projektör modelleri 3D filmlerde göreceğiniz inanılmaz 3D efektlerinin aynısını sunmak için artık standart olarak 3D projeksiyon teknolojisine sahiptir. 3D projeksiyon için iki ayrı video yayını içeren iki mükemmel şekilde hizalanmış projektöre ihtiyaç duyan geleneksel 3D projektör sistemlerinden farklı olarak BenQ’nun sisteminde yalnızca bir projektör yeterlidir. Bu da onu eğitim ve ev eğlencesi kullanımı için mükemmel bir seçenek yapar!

.

.

Classroom3 Girişimi 3D Vaka Çalışması

3D görselleştirmesi araştırmalarında bu sistemin sınıftaki tüm öğrencilerin öğrenimlerine büyük fayda sağladığı bulunmuştur. Texas Instruments‘ “Classroom3 DLP 3D” girişiminin yakın zamanda yaptığı araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletindeki 3D simülasyonlarının pilot uygulamasına tabi tutulan öğrencilerin test sonuçlarında %35’lik muazzam bir gelişme gözlemlenmiştir.

.

LAN Kontrolü Merkezi Projektör Yönetimi

LAN Kontrolü, IT yöneticilerinin günlük projektör bakım ve tamir işlemlerini etkili ve verimli bir şekilde yapabilmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Tüm projektörlere iş istasyonlarından doğrudan erişim ve kontrol imkanı sunar. Bu tam da enerji, zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır. BenQ MX880UST, ister Crestron, PJ-Link ya da SNMP olsun tüm orijinal LAN kontrol ayarlarınız için eksiz bir destek sunar. BenQ tarafından sizin rahatlığınız için tasarlanmış benzersiz bir yerleşik projektör ağ kontrol sistemine sahiptir. Başlamak için tek gereken şey bir LAN kablosu!

.

.

20W Mikrofon Ses Gücü

Korna çalan arabalar, koşan adımlar, gıcırdayan sandalyeler; bir ses denizinde eğitim vermeye çalışmak ve hareketli çocukların dikkati için gürültü ile sürekli rekabet etmek. Öğretmenler çalışma günlerinin %60 veya daha fazlasında konuşmaktadır. Gürültülü ortamlarda gün boyu öğrencilerin dikkatini toplamaya çalışırken eğitim kalitesinde düşmeler görülmektedir. Arka plandaki ses ve yankılanma eğitim üzerinde negatif etkiye sebep olur. BenQ MX880UST sektörde öncü 20W’lık ses gücü ve mikrofon girişi ile güçlendirilmiş bir çözüm sunmaktadır. Mikrofon girişi geleneksel ve kablosuz mikrofonlara, kulaklıklı mikrofonlara bağlantı yapmanızı sağlar. Böylece sesinizi ve okulunuzun bütçesini zorlamadan yüksek ses ile yüksek kalitede eğitim verebilirsiniz.

Temiz ve net ses kalitesi ve projeksiyon dengesini sağlamak için iki adet 10W’lık hoparlör BenQ‘nun sallantıyı önleyen tasarımı ile projektörün her iki yan tarafının içine koyuldu ve sıkıca tutturuldu. Dahası, MX880UST bir ses sistemi olarak da kullanılabilir, hem de bekleme modundayken bile! Sonuç, sesinizi ve de bütçenizi kısmadan gerçekleştirebileceğiniz muhteşem sunumlar!

.

Zahmetsiz Bilgisayarsız Sunum

USB okuyucu fonksiyonu, bir USB flaş bellekten JPEG sunumu yapabilmeyi mümkün kılar! Tak & çalıştır desteği ile bu çok kolaydır!

.

Uzak Masaüstü fonksiyonu

Kablosuz bir fare ve klavye kullanarak sunum yapmanıza olanak tanır! Bunu, USB Okuyucu seçeneğinin gelişmiş bir versiyonu olarak düşünün! Bilgisayarınızdaki her şeye projeksiyon ekranından erişebileceksiniz! Bilgisayarsız işlem, okulunuz ve şirketiniz için bilgisayar, bakım ve tamir masraflarından kurtulmak anlamına gelir!

.

.

Kablosuz Görüntü

BenQ’nun kablosuz görüntü adaptörü (ayrıca satın alınması gereken opsiyonel aksesuar) kullanarak kabloları ve kordonları ortadan kaldırır. Böylece tüm sunumlarınız büyük ekrana bu adaptör aracılığıyla aktarılır ve USB 2.0 eksiz WLAN bağlantısı ile basit ve merkezi bir ağ kontrolü gerçekleştirilebilir.

.

Çeşitli Ofis ve Sınıf İhtiyaçları için Çoklu Görüntüleme Seçenekleri

BenQ MX880UST modeline her ihtiyaca karşılık veren çeşitli görüntüleme fonksiyonlarını entegre etti!

.

USB Görüntü

USB bağlantısının tak & çalıştır kolaylığını sunar. En iyi görüntü sunumu için otomatik çözünürlük algılamasına ve aynı anda çoklu projeksiyon genişletmesi desteğine sahiptir.

.

LAN ile Görüntüleme

Kontrol ve görüntüleme için tek bir LAN kablosu ile projektör uygulama yönetimi için uygun maliyetli bir çözüm sunar. Bu özellik, tartışmalarda, sunumlarda, eğitimlerde ve derslerde daha iyi bir içerik yönetimi için aynı anda 1-8, 4-1 ya da kısmi projeksiyon ekran seçenekleri sunar.

.

.

Altyazı

MX880UST ile, harici bir altyazı cihazına ihtiyaç duymadan altyazı görüntülemesi yapılabilir. Bu özellik ekrandaki diyalogun altyazı olarak gösterilmesinin faydalı olacağı dil eğitimi gibi  ortamlar için idealdir.

.

Düşünceli Öğretim Şablonu Tasarımı

BenQ, işinizi kolaylaştırmak için MX880UST’ye bir öğretim şablonu fonksiyonu eklemiştir. Aralarından seçim yapabileceğiniz dört farklı çizgi şablonu tasarımı var: Mektup Biçimi, Müzikal Notalar, Çalışma Sayfası ve Koordinat Şeması. Artık karatahta ya da beyaz tahta üzerine istediklerinizi yazmak ve çizmek için fazladan çizgiler ya da şemalar çizmenize gerek yok.

.

.

Teknik Özellikler

Projeksiyon Sistemi  DLP® technology by Texas Instruments®
Doğal Çözünürlük XGA (1024 x 768)
Parlaklık 2500 ANSI
Kontrast Oranı 3000:1
Görüş Oranı 4:3 – 5 (Opsiyonel)
Renk Sayısı 1.07 Milyon Renk
Görüntü Boyutu 60” – 300”
Atış Oranı 0.3, 78″@48cm
Lamba 230W, 3500/5000 saat (Normal/Ekonomik mod)
Desteklenen Çözünürlük VGA(640 x 480) – UXGA(1600 x 1200)
HDTV Compatibility 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Video Uyumu NTSC, PAL, SECAM
Yatay Frekans 31-98 kHz
Dikey Tarama Derecesi 48-120 Hz

.

.

Giriş Terminalleri

PC:
Analog RGB: D-sub 15 pin x 2
USB connector:  Type A x 1 (USB memory drive, mouse/ keypad control)
Type mini B x1 (USB display)

A/V:
Component Video: D-sub 15 pin x 2
(Shared with Analog RGB connector)
S-Video: Mini Din 4 pin x 1
Composite Video: RCA x 1

Audio:
Stereo Mini Jack x 1
Audio L/R : RCA x 2
Microphone: Stereo Mini Jack x1

Çıkış Terminalleri

PC:
Monitor Out: D-sub 15 pin x 1

Audio:
Variable Audio Out : Stereo Mini Jack x 1
Speaker: 10W x 2
DC 12V x1

Kontrol Terminali Serial Connector : RS232 (D-sub 9pin) x 1
Otomatik Güç Tedarik Değişimi 100 to 240 VAC, 50 to 60 Hz
Güç Tüketimi 315W, Standby<1W
Gürültü Seviyesi 33/27 dB (Normal/Ekonomik mod)
Kurulum ve Uygulama Modları Sinema/Dinamik/Presentation/sRGB/User 1/User 2
Dil Seçenekleri Türkçe dahil 26 dil desteği
Boyutları 404 x 229 x 324 mm
Ağırlık 5.5 kg

.

.

Yorum

Sıra kendi yorumumuzu eklemeye geldi.

Ürünün çok kısa mesafeden gölgesiz, rahat ortamlar ve kaliteli görüntü sağlayabiliyor olması güzel ama artık bunu yapan hatta daha yakın mesafelerden yapabilen birçok ürün mevcut zaten. “Asferik” lens tasarımının “özel” olması konusunu tam anlayamadık. Bu teknoloji bir süredir optik dünyanın literatüründe mevcut bir kavram. Acaba projeksiyonlarda mı ilk kez kullanılıyor yoksa BenQ özel bir geliştirme mi uygulamış bilemiyorum. Aslında ürünle ilgili olarak çok şey yazılmış ama hiç bir şey açığa kavuşmamış gibi duruyor. Duvara olan mesafeyi ölçerken ışık kaynağını mı yoksa en yakın noktayı mı hesaplıyoruz ? Cihaz neden ters çevrilip ayrıca bir ayna ile görüntünün tekrar aksi yöne yansıtılması tercih edilmiş? Bu teknolojik bir zorunluluk muyudu ? Değilse fazladan bir aparat her zaman için ek kullanım riski doğurmaz mı?  Bağlantı imkanları arasında kendisi yeni veya teknolojisi özel birşey var mı ?

Okul ortamında yeterli ışık ve kaliteli görüntü sağlayan bu gibi üst düzey cihazların kullanımı tabi ki çok önemli ama 3D gözlükler konusuna gelince, henüz olgunlaşmamış bu teknolojinin okullara girmesi için çok çok erken. Özellikle kaliteli olmayan gözlüklerin göz sağlığı hatta uzun kullanımlarda beyin sağlığı için etkileri konusu henüz yeterince net değil. Kaliteli gözlükler ise bayağı pahalı ürünler. Bu teknolojinin evler için bile henüz çok yeni ve oturmamış olduğu her ortamda konuşuluyor. Yansıya tam karşıdan bakılmadığında ayrıca rahatsızlık verdiğini hepimiz tecrübe etmişizdir.

Sonuç olarak, ışık ve gölge sorunlarını başarıyla çözen, bizim de eğitim projeksiyonları için “asgari” sınırlar olarak daha önce paylaştığımız 2500 Ansi ışık gücü ve 1024 x 768 çözünürlük değerleri itibariyle “iyi” bir ürün olduğunu düşünsek ve “bunlar zaten bir eğitim projeksiyonu yeterlidir” diyerek edinmek istesek bile bu kez benzerlerinden -çok da gerekçelendiremediğim- derecedeki farklı bedeli itibariyle bir “fiyat / performans” ürünü olmadığını düşünüyorum. Bu fiyata daha önce inceleyip beğendiğimiz Epson’un EB serisinden bir sinevizyon almayı, artan para ile yanına bir de ELP-DC11 tepegöz kamera koymayı tercih ederim doğrusu.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız