E-Dergi – Yeni Trendler ???


Daha önce e-dergi (flipping book) yapımını incelemiştik. Öyle karmaşık yapıda görünmemelerine karşı genelde pahalı yazılımlardı. Üstelik, çoğunda programı satın aldıktan sonra da gönül rahatlığıyla kullanamıyordunuz. Net üzerinden tedavüle sürülen sayı başına, kaç ayrı sitede kullanılabileceğine dair hatta sayfa başına ayrıca bedeller istenebiliyor veya kendi sağladıkları servisler üzerinden yayınlanıyor, bunu da abonelikle ayrıca ücretlendirebiliyorlardı. Velhasıl, e-dergi konusu günümüz internet dünyası için garipsenecek bedel ve kurallarla işler gibiydi.

Nice karmaşık programların ücretsiz benzerleri kolayca bulunabilirken, burada şöyle eli yüzü düzgün bir ücretsiz yazılım veya servis görünmüyordu.

Kısa tecrübemizde hep (Photoshop’un da sahibi Adobe firmasının) PDF belgelerinden (yine Adobe’ye ait Flash formatında) e-dergi yapılabildiğini görmüştük. Ücretsiz az sayıdaki cılız girişim ise Java kullanmayı tercih etmişti.

Şimdi bu sistemde –nedenini bilmediğim- hızlı bir “çözülme” izleniyor.

.

Flip PowerPoint

.

Bugün e-posta adresime, arada PDF olmadan, doğrudan PowerPoint’ten yine Flash formatında e-dergi yapan “Flip PowerPoint” yazılımın tanıtıldığı bir reklam geldi. İster istemez incelemeye başladım. Ezberimi bozan bir çok sürprizle karşılaşma sürecim de başlamış oldu. Öyle yüzlerce değil, sadece 99 USD fiyatlandırma yapılmış. Asıl önemlisi, bir kez satın aldıktan sonra başka bedel olmadan özgürce kullanabiliyorsunuz. Hatta güncellemelerin de bedava olacağı belirtilmiş, 30 gün de para iade garantisi verilmiş.

.

.

Burada demo gösterileri inceleyebilir, deneme sürümünü indirebilir, dilerseniz satın alabilirsiniz.
Kullanım kolaylığını “10 dakikada” sloganıyla aktarmışlar. (Aslında çok kapsamlı ayarlar var ama onları bir kez, uzun uzadıya düzenledikten sonraki kullanımlar gerçekten 10 dakikayı geçmeyecektir)

.

.

Özellikler

4 farklı formatta çıktı alınabiliyor. Bunlar HTML, EXE,  Zip and Burn to CD (Özel başlık ve ikon)
Üzerinde çalışırken hızlı ön izleme
Sayfa çevirme efekti (sesli  / sessiz seçenekleri)
Dil desteği
İnteraktif index desteği
Tırnak resim (sayfa görünümleri) üzerinden index
Fon müziği seçimi
Komut düğmeleri için özelleştirme imkanı
Büyültme – küçültme/ zoom (ikon veya çift tıklama ile)
Tam ekran
Metin içinde arama fonksiyonu
Download edilebilir e-book, link veya e-posta ile dağıtım
Sonraki projeler için ayarların aktarılması imkanı
Otomatik sayfa çevirme süresi
Tüm veya kısmi yazdırma seçeneği
Ölçü, dik veya yatay duruş seçenekleri
Harici veya sayfalar arası linkler veya e-posta linkleri yerleştirebilme imkanı.
İnternet aramalarında kolay indekslenebilmesi için başlık, anahtar kelimeler ve metadata kayıtları
Net üzerinden indirilebilmesi, baskı alınabilmesi, dağıtılabilmesi için izin atamaları
Sayfalara parola
Renk, kapak, arka plan deseni gibi birçok birleşende özelleştirme veya sayıları devamlı artan hazır kalıplardan kullanabilme imkanı
XP (SP2)’den itibaren tüm Windows’lar ile ve 2000’den itibaren tüm PowerPoint sürümleriyle uyumlu.

.

Digital Brochure

.

Flip PowerPoint’i beğendiniz mi?
Öyleyse, bakalım buna ne diyeceksiniz !

“Bu çağın dijital dergisinden” bekleyebileceğiniz hemen her şeyi sunuyor. İçine animasyonlar, videolar hatta katalog ürünlerin altlarında direk satın alma butonları yerleştirilebiliyor. Her şeyden önemlisi, şık tasarımlarıyla “budur” dedirten cinsten. İsmi sade oysa… “Digital Brochure

.

.

.

Daha fazla özellik sunuyor. Yine tamamen kısıtlamasız. Hatta bir iki yerde “No hidden fee” diyerek, örtülü hiç bir ek maliyet çıkmayacağının garantisi veriliyor. Üstelik 70 USD fiyatıyla ilkinden daha da ucuz.

Sitesi burada. (Alexa değerine bakılırsa “vitrinin önünde bir yığılma” olduğu söylenebilir) “Demo” sekmesindeki örnekleri inceleyin derim.

.

.

CD'nin olduğu yerde birazdan video başlayacak

.

.

.

Eğer bir deneme sürümü (veya en azından indirilebilir bir kılavuzu) olsaymış nasıl kullanıldığını burada inceleyebilirdik. Fakat gariptir ki, bir onlar yok… Aslında anlayabildiğim kadarıyla satın alınacak programın bir menü “arayüzü” bulunmuyor. Çoğu düzenlemeleri XML dosyası üzerinden yapmak gerekiyor. Eğer o konuda fazladan bir yenilik getirmedilerse, kuşkusuz bu herkes için uygun bir kullanım yöntemi değil. Umarız arayüzlü bir tasarıma geçmeyi de planlıyorlardır. Bu “küçük !” ayrıntı sizin için sorun değilse üzerinde ciddi düşünülecek bir yazılım.

Sadece, belki ileride düzeltirler ama, animasyonlar daha bir profesyonel ve videolar daha bir “gömülü” görünebilseymiş hepten mükemmel olacakmış.

E-dergi piyasasında -bizim gibi uzaklardan bakanlar için- anlaşılması zor bir şeyler olduğu kesin. Belki “HTML5” ve “Flash’sız internet” söylemlerine karşı bir Adobe refleksi de olabilir. (Bilgisi olan var mı ?) Her ne ise, kullanıcı yararına olduğu kesin. İçimden bir ses artık bu kadarla kalamayacağını söylüyor.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

8 Comments

 1. suleyman dedi ki:

  Merhaba
  Digital Brochure ve HTml Flipbook ikisi bir arada 89 dolara aldım. Ama xml üzerinde düzenleme yapılabiliyor sadece. Kullanmasını bilenler için bence çok güzel ama benim gibi yeni başlayanlar için karmaşık. Ürünü satın aldım ve mail adresime indirme linki geldi. içinde ne lisans anahtarı ne de başka bir şey var. Sadece demo sürümlerinden biraz daha özellikli (ses,arka plan vs) E ben şimdi istesem herkese dağıtırım bunu. Bu açıdan neden 89 dolar verdim ki diyor insan:)

 2. admin dedi ki:

  Bu yazılımların pahalı olmalarının en önemli nedenleri aslında kişisel kullanımdan çok kurumsal reklam kampanyalar, daha da önemlisi dergi yayıncılığı gibi sonuçta üzerinden “gelir elde edeceğiniz” varsayılan bir tür yatırım olarak düşünülüyor olmasından. Kullanımını öğrendikçe aslında tam sürüm için (muhtemelen özellikle de çalışmalarınızı internette yayınlamaya yönelik) olmazsa olmaz bazı özelliklerin gelmiş olduğunu göreceksiniz sanıyorum. Paranız boşa gitmiş denilemez ama eğer bu yazılımlar üzerinden kazanç elde edecekseniz. Düşünün ki, bir dergi çıkarabilmek için bir matbaa kurmak, veya basım için ciddi paralar ödemek, dağıtımcılarla anlaşmak gibi oldukça büyük yatırımların yerine sadece 89 USD’nin yeterli olabildiği günlere girmişiz. Şimdi onu kullanmayı öğrenmenin zamanıdır. Tabi, konuyla ilgili forumlara girerek bu yazılımları elden çıkarmanız da mümkün olabilir.

 3. suleyman dedi ki:

  Aslında pahalı değil 89 dolar. Sadece paylaşımı kolay. Hani daha özel olmasını istiyor insan. Ama 89 dolara da ne kadar özel bir şey alınabilir ki:) Neyse çözmeye çalışacağım artık. Yazılımları elden çıkarmak derken nasıl yapacağım bunu?

 4. admin dedi ki:

  Bu konuda çok net konuşmak mümkün değil. En bilinen yöntem, bu konuyla ilgisi olabilecek grupların bulunduğu forumlara üye olmak ve oralara mesaj bırakmak olabilir. Tabi size gelebilecek kimi sorulara hazırlıklı olmak da gerek. Buradaki mesajınız bile ileride müşteriler çıkmasını sağlayabilir.

 5. erkansevim dedi ki:

  merhaba bu sunumla http://www.akillibellek.com sitesini yaptım ama memnun değilim.türkçe karakteri desteklemiyor.örneğin click to open yazan yer bile düzgün çalışmıyor aktif değil.bunun yerine kurulumu olan aynı photoshop gibi bir programı olan bir yazılımı tercih ederim.çünkü daha kolay.

 6. admin dedi ki:

  Erkan Bey, önemli bir ayrıntıyı paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yukarıda iki ayrı programdan bahsedilmişti. Hangisini kastettiniz acaba?

 7. aslı dedi ki:

  Merhaba.Öncelikle yazılarınızda verdiğiniz bilgilerin geniş izahı için çok teşekkür ederim istifadeli oluyor.Ben e-dergi üzerinde yeni çalışmaya başladım,henüz öğrenme aşamasındayım.bir iş yapılınca en iyisi olsun istiyorum. yukarıda bahsettiğiniz flip power point programını bugünün tarihini göz önüne alarak halen öneriyor musunuz?Yeni başlayan biri olarak kullanımı kendi başım çözebilir miyim?Programı satın almayı düşünüyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 8. admin dedi ki:

  Aslı Hanım, konuyla ilgili bütün ürünleri ne yazık ki takip edemiyoruz. O nedenle bir “uzman” yanıtı beklememelisiniz. Tabi e-dergi öğrenme istemenizdeki amaçlar da tercihinizi belirlemede önemli olacaktır. Bize sorarsanız önce ücretsiz olan yazılımlarla tecrübenizi geliştirip, satın alma kararını daha sonraya bırakmanızdır. Örneğin şu yazımızda ilginç ve ücretsiz bir ürün vardı. http://www.egiticininegitimi.net/2012/12/19/glossi-ile-dijital-dergi-yapimi-1/

Yorum, Katkı ve Sorularınız